Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
ileti
 

Aynur Uluç’un kitaplardan tuvale ilk köprüsü

0

Kadıköy’de Aralık Sanat Galerisi’nde halen sürmekte olan sergi 20 Mart’a kadar gezilebilecek.

Sitemiz yazarlarından Aynur Uluç’u sizler de yazıları kadar yazılarına eşlik eden resimlerinden de tanıyorsunuz. Resim sözsüz şiirdir derler, yazı şiirin farklı bir matematiği… Günlük hayatta hepsinin iç içe de olabileceğini bir yaşam biçimi haline getiren Uluç 11 Mart’ta ilk kez bu ürünlerinden birisi ile “kadın ve sanat” temalı bir sergiye katıldı. Bir resimle katılıyorum, derken mecaz yapmıyordu aslında.. Çünkü bugüne dek yaptığı çizimleri ya kitabını imzalarken okurlarına hediye olarak çiziyordu ya da hayatın koşturması içinde kendi deyimiyle yolsa izde tramvayda metrobüste telefonuna çiziyordu.

KitapEki
KitapEki
KitapEki

Kendisine katıldığı sergi ile ilgili yönelttiğimiz soruyu şöyle yanıtladı: “Beni tanıyanlar bilir hiç eskiz filan yapmışlığım yoktur. Amacım resim çizmek değil içimdekini akıtmak olduğu için direk çiziyorum elimden içimden ne çıkarsa… Kitaplarda çizmek için boş bıraktığım imza sayfalarında okura hediye olarak ve telefonuma çizdiklerim dışında yaptığım ilk çalışmanın bitirir bitirmez bir sergide yolculuğa çıkması o kadar hızlı oldu ki ben bile anlayamadım desem yeri. Ve şimdi bakıyorum da; benim için bir hediye gibi hayattan… Hiç bir şey düşünmeden, artı eksi hesaplamadan ektiğimiz güzelliklerin yaşam içerisinde nasıl güzel ve seri yeşerdiğinin bir simgesi gibi kalbimizde.

Serginin temasının “kadın ve sanat” olması da ayrıca benim için çok anlamlı. Kadının kendini içindeki sese kulak vererek anlamaya çalışması ve kendini ifade biçimini yine kendi özündeki suda araması Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yakışır diye düşünüyorum. Çünkü sistem en çok kadının kendisini fark etmesinden ve fark ederse bu farkındalığın toplumda yaratacağı değişim gücünden korkar. İster ki bu değişim oluşmasın ki kadının ve erkeğin emeğini daha rahat kullanabilsin. Bu anlamda heyecanım oldu, sevincim oldu bu sergi. Çalışmalar, renkler ayrı ayrı çok güzel, sergilenen resimler etkileyici. Hangi birisine bakacağımı, inceleyeceğimi şaşırdım. Bu alanda emek veren yeni kişiler tanıdım, çoğaldım. Coşkusu enerjisi çok güzeldi mekânın. Resimleri bihakkın incelemek ve ince noktalarını keşfetmek için ayrıca tekrar geleceğim.

Kadıköy’de Aralık Sanat Galerisi’nde halen sürmekte olan sergi ile ile de ilgili ayrıntılarsa şöyle: Galeri sahibi iki hanım Şafak Oğuz ve Nehir N.Göksel’in organizasyonu ile hazırlanan ve çok sayıda sanatçının resimlerinden oluşan karma sergi, 11 mart 2017 tarihinde Hasırcıbaşı cad. 15 / 3 Kadıköy adresinde; Aralık Sanat Galerisi’nde açıldı.

Aralık Sanat Galerisi adına konuşan Şafak Oğuz ve Nehir N. Göksel üzerinde uzun süredir çalıştıkları bu temayı özellikle 8 Mart haftasında başlatmaya özen gösterdiklerini ve bunun kendileri için çok önemli olduğunu söylediler. Bu çalışmanın galeride düzenledikleri üçüncü sergi olduğunu ve yakın dönem içinde sanatseverlere farklı sürprizler tasarladıklarını belirttiler.

Sergide Ali Naki İlhan, Aycan Bahadır, Aynur Uluç, Ayten Merki Özgökçen,Bahar Şarı Ulus, Duygu Yüksel, Emine Turan, Hüsniye Bilge Kip, İrfan Seçkin, Mahire Erk, Mükremin Altıkardeş, Nehir N. Göksel, Nilgün Ünal, Nur Ekmekçioğlu, Nural İçel, Nurten Tarhan, Rana Şimşek, Rezan Keçeli, Şehzat Aksaç, Sevda Kesim, Şafak Oğuz, Şükran Arıcan, Vildan Öztürk ve Zihniye İlhan’ın resimleri yer aldı. “Kadın ve sanat” temalı sergi 20 Mart’a kadar gezilebilecek.

Fotoğraflar: Cemil Cahit Dumlupınar

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *