Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
ileti
 

Bavul dergisi şubat sayısını toplatıyor

1

Turgut Uyar’a ait olmayan dizeleri şairin portre çizimi ile kapağına taşıyan edebiyat dergisi Bavul, okurlarından özür diledi ve 35 bin dergiyi geri çekme kararı aldı.

Aylık yayımlanan edebiyat dergisi Bavul’un şubat sayısının kapağında Şair Turgut Uyar’a atfen, “Herkesin bir gideni vardır, içinden bir türlü uğurlayamadığı…” ifadesi ve şairin portre çizimine yer verildi. Cumhuriyet’in haberine göre dizelerin Turgut Uyar’a ait olmadığının anlaşılmasının ardından dergi sosyal medyada yoğun tepki gördü. Konuyla alakalı açıklama yapan Bavul dergisi durumu ‘vahim hata’ olarak nitelendirdi ve okurlarından özür diledi.

KitapEki
KitapEki
KitapEki

Dergi yönetiminin yaptığı açıklama şu şekilde:

“Şubat sayısı kapağımızda yer alan dizelerde, sıkça eleştirilen internetin bilgi kirliliği tuzağına biz de düştük. Tüm iç sayfalar editöryal süzgeçten geçirilirken kapağın sona bırakılıp kontrol edilmemesi büyük bir hataydı. Bu hata sonrası gerekli görev değişiklikleri yapıldı ancak bunu yeterli görmedik ve piyasadaki 35 bin dergiyi geri çekme kararı aldık.

Geleceğe, çocuklarımıza hatalı bilgiler, yanlış dizeler kalmaması önemlidir ve ortada bir hata varsa bu içtenlikle kabul edilmeli, bedeli neyse ödenmelidir. Okurlarımıza, yazarlarımıza, şairlerimizin aziz hatırasına saygı bunu gerektirir. Bugüne kadar binbir emekle size sokakların gerçek hikâyelerini anlatmaya çalıştık, bu kötü ekonomik şartlarda ayakta kalmak için çabaladık. Ama geleceği doğru bilgilerin miras bırakılması hepsinden daha değerlidir.”

Bavul dergisi sayının yeni bir kapakla yeniden basılacağını belirtirken, bu sayıyı iade etmek isteyen okurlara da iade edebilecekleri söylendi.

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

1 Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *