Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
ileti
 

Ben Söylemem Sen Anla

0

Bir isyanın öyküsü Ayşegül Kocabıçak’ın öyküleri. Sessiz, naif ama bir o kadar da anlamlı ve bir o kadar da gerekli. Yazarın güçlü betimlemeleri okurun rehberi oluyor.

Görsel hafızadan çok sözel hafızalı bir toplumuz. Bir şeyleri görebilmemiz, belki artık -o da siyasal iktidarın egemenliğindeki televizyonların verdiği ölçüde, ne kadar gerçekçidir tartışılır- mümkün, ama yine de hatırladıklarımızla yaşıyoruz.

KitapEki
KitapEki
KitapEki

Ayşegül Kocabıçak’ın, “Ben Söylemem Sen Anla”sı, ilk anda, çocuğun daha doğar doğmaz, kundak ile elinin kolunun bağlanmasını çağrıştırdı. İşte, o nedenle de ya ağlayarak dile getirebildik duygularımızı ya da gözlerimizle. Ağlamak yasak(!) olduğundan gözlerimiz anlam kazandı daha çok. Buna bağlı olarak da hep gözlerimizin içinde anlamlandı beklentilerimiz de.

Kadın duyarlılığı

Kocabıçak, öykülerinin adından da anlaşılacağı üzere, suskun toplumda iyiden iyiye geri itilmiş kadınları işliyor. Erkeğin her dediğinin yapılmasını, her istediğinin yerine getirilmesinin beklendiği erkek egemen dünyada, suskunluğun da bir haykırış olduğunu seriyor gözlerimizin önüne.

Yazı imaj yaratır, görüntü ise yaratılan imajın imajıdır ve bir imaj daha çıkmaz ondan (çözümlenmesi ayrı bir konu). Güçlü betimlemeleriyle okuyanı sarıp sarmalayan yazarın 17 öyküsü, bir bakıma doğrudan -her ne kadar aksasa da- iletişimin gücünü vurguluyor.

Konuşa konuşa…

İnsanın konuşa konuşa anlaştığı söylenir, bizim toplumumuzda bakışa bakışa diye düzeltmek gerektiğini yukarıda belirtmiştim. Bekleriz ki karşımızdaki anlasın. Umarız ki anlamıştır. Tabii, sonrası hüzün. Çünkü erkek egemen dünyada, özellikle kadınların anlaşılması gereksizdir, geleneklerimizde de yeri var. O zaman da isyan!

Bir isyanın öyküsü Ayşegül Kocabıçak’ın öyküleri. Sessiz, naif ama bir o kadar da anlamlı ve bir o kadar da gerekli. Yazarın güçlü betimlemeleri okurun rehberi oluyor.

  • Ben Söylemem Sen Anla
  • Yazar: Ayşegül Kocabıçak
  • Türü: Öykü
  • Baskı Yılı: Ekim 2016
  • Sayfa Sayısı: 80 Sayfa
  • Yayınevi: NotaBene Yayınları
Korkut Akın

Korkut Akın

Okumak, yazmak, çekmek… işte Korkut Akın’ı belirleyen üç temel.
Yeşilçam’da ve televizyonda film çekmesine rağmen kendisini kısafilmci olarak tanımlıyor. Birçok ödülü var…
YAZKO Somut’la başlayan yazma süreci -senaryoları saymazsak- Dünya Kitap’la gelişti, büyüdü. Cumhuriyet ve Radikal Kitap’ta da yazdı… Ataşehir Kültür Dergisi’nde (noter tasdikli 8 bin tirajlı) sürekli ve düzenli yazıyor. Yerel, bölgesel, sektörel gazetelerde de… hep sanat kültür üzerine.İnternet üzerinden kitap tanıtımları, kültür yazıları, film eleştirileri yazdığı siteler de var.
Sanatın savaşı yeneceğine inanıyor. Barış ve demokrasi istiyor.
Korkut Akın

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *