Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
ileti
 

Biz Üç Kişiydik: Selçuk Erdem, Yiğit Özgür ve İlker Altungök!

0

Mizaha sığınırız acının şerrinden. Ayakta durabilmenin sanki en olmazsa olmaz koşuludur.

“Mizahın olmadığı bir yerde yaşamak çok zor ve sıkıcıdır. Her şeyin mizaha dönüştüğü bir yerde yaşamak ise olanaksızdır.” Berthol BRECHT

KitapEki
KitapEki
KitapEki

Charles Baudelaire, gülme eyleminin mutluluk cennetinde olmadığını, gülmenin tıpkı ağlama gibi acının çocuğu olduğunu söyler.

“Deliler gibi gülmediğimiz tek bir an olmamıştır” dediğimiz bir an bile olmamıştır aslında.

Hep gülmek isteyen, mutluluktan çatlama hayalleri kuran insanın bu isteklerinin temelinde ruhsal ve/veya bedensel kıvranışları yatar.

Mizaha sığınırız acının şerrinden. Ayakta durabilmenin sanki en olmazsa olmaz koşuludur.

Çeşit çeşittir mizaha aracılık eden türler de. Sözlü, yazılı, çizgi…

Bizi bize, bizi kendilerine emanet eden çok karikatüristimiz var.

Şimdilik bu üç “fırlamadan” bahsedeceğim.

Selçuk Erdem 1976 Eskişehir doğumlu. Limon, Leman ve L-Manyak’ta çizdi. Şimdi kendi gibi muzırlarla Penguen dergisinde…

Hezeyanları bile coşturur, konuşturur. En ahmak yönlerimize sempatiklik giydirir. Kendimize, hoşgörümüze güldüklerimizle kavuşuruz sayesinde. Kendi ile dalga geçemeyen bir insan ne kadar da yavandır bir düşünsenize!

Yiğit Özgür 1977 yılında İstanbul’da doğmuş. Özgür kafalardan, en doğalından.  Leman, L-Manyak ve Penguen’de çizdi. Şimdi Uykusuz dergisinde…

Sebep? Zihin açıklığı olsa ne işimize yarayacak.?? Dünya almış başını gitmiş. Acılar boğazımıza dayanmış. Tüm bu reel gerçekliği algılayınca başımız göğe mi erecek?! Her hunilinin bizden daha zeki tepkiler verdiği çizimler bunlar. Sebep?

 

İlker Altungök diğer çizerlerin aksine geç yaşta..! (24) karikatür çizmeye başlayıp, hızlı yol alanlardan. Penguen’de çiziyor ve çizgilerini takip ettirmeyi ustalıkla başarıyor.

Ezberlerden arınılabileceğini, basma kalıplardan uzaklaşılması gerektiğini çizmiş bir güzel. Dünyada permütasyon, kombinasyon denen şeyler var. Tek bir tip değil ki hiçbir şey!

Endişelenmeyin, ayarlanır o!

“İnsan dünyada o kadar çok ızdırap çeker ki; bütün canlı varlıklar arasında bir tek o gülmeyi icat etmek zorunda kalmıştır.” Nietzsche

Melek Ertan

Melek Ertan

1976 yılında Eskişehir’de doğdu. İlköğretim ve liseyi Eskişehir’de tamamladı. 1998 yılında Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2003 yılında nöroloji ihtisasını tamamlayıp uzman doktor ünvanını aldı. 2014 yılında Anadolu Üniversitesi Felsefe bölümünü bitirdi. Deneme, öykü ve şiir yazıyor. Bazı deneme ve öyküleri psikeart, deliler teknesi, kurşun kalem, kurgu, aratos ve kirpi dergilerinde yayımlandı. Halen bir özel hastanede nöroloji hekimliği yapmaktadır.
Melek Ertan

Latest posts by Melek Ertan (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *