Büyükleri Yoktu Sadece Tanrıları Vardı!    • Kitap Eki  
TUDEM
 

Büyükleri Yoktu Sadece Tanrıları Vardı!   

 
TİMAŞ
Say Yayıncılık

‘Eğer bir yüz, üstten ve alttan aldığı ışığa göre değişiyorsa, neydi bir insan yüzü? Her şey neydi?’ sorusunun en iyi yanıtıdır, insanın içindeki ‘Sineklerin Tanrısı’!

Maskeler altında benliğini ve otokontrolünü yitirerek, bilinç altındaki baskın kötü kişiliğe bürünüp, vicdanen hiçbir sorumluluk hissetmemek… İşte insan denilen canlının özü!

TİMAŞ
Günışığı Kitaplığı

Yaşadığımız politik süreçte, dönüp dolaşıp içgüdüleriyle hareket eden insanların nasıl bir vahşet çağrısı içinde olduğunu görünce aklıma ‘Sineklerin Tanrısı’ kitabı düştü yine.

William Golding, ıssız bir adada 6-12 yaş arası çocukların başlangıçta oyun olarak gördüğü yaşantısını, şartların ağırlaşması, aralarındaki ego savaşı ve güdülerin kontrolsüzlüğü ile nasıl bir vahşiliğin eşiğine geldiğini gösterir bize bu eserinde.

Kötülüğün bir kez harekete geçti mi vicdanlarda, durabileceği bir dibi olmadığını, insanların bundan giderek zevk almaya başladıklarını ve bu zevki sürdürebilmek için de, hayali korkularla kötülüğü nasıl beslediklerini görürüz acı bir şekilde.

Ada da var olduğu sanılan canavarın sadece ‘bir değneğe takılı domuz başı’ olduğunu ve tüm kötülükleri besleyen ‘Sineklerin Tanrısı’nın aslında ‘içlerinde olduğunu’ çocuklar dan sadece biri tüm gerçeği ile görebilmiş ve diğerleri asıl kendilerinden korkmaları gerektiğinin farkına bile varamamıştı. Ve o tanrı şöyle bir uyarıda bulunarak kendini ifade etmişti çocuğa;

Sen biliyordun değil mi? Sizlerin bir parçası olduğumu biliyordun. Sizlere öyle yakın, öyle yakın, öyle yakınım ki! Her şeyin bozuk gitmesinin nedeniyim ben. Bunu biliyorsun değil mi? Onun için bir haltlar çevirmeye kalkma benim zavallı yolunu şaşırmış çocuğum yoksa… Yoksa seni yok ederiz. Anladın mı?

Ama birgün ‘Sineklerin Tanrısı’da, kendisini tamamıyla egemen olduğunu hissettiği bir anda, ‘Bizden başka canavar yok!’ gerçeğini görmüş olanların gözünün içine bakamayacak ve yüreklerde eriyip gittiğini fark edecekti.

Aslında, ‘Eğer bir yüz, üstten ve alttan aldığı ışığa göre değişiyorsa, neydi bir insan yüzü? Her şey neydi?’ sorusunun en iyi yanıtıdır, insanın içindeki ‘Sineklerin Tanrısı’!

  • Sineklerin Tanrısı
  • Yazar: William Golding
  • Çeviri: Mina Urgan
  • Türü: Roman (Modern Klasik)
  • Baskı Yılı: 2008
  • Sayfa Sayısı: 264 Sayfa
  • Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

 

Leyla Öztürk

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Leyla Öztürk

1960 Karabük doğumlu. Gazi Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi Mezunu. Finans sektöründen emekli. Küçük yaşlarda oluşan bilgiye erişim merakı nedeniyle kitaplarla tanıştı ve halen en sevdiği koku kitap kokusu. Bilginin gücüne inananlardan. Kitabın olduğu yerde yalnızlıktan söz etmez. Sinema sevdalısı. Doğada yürüyüş vazgeçilmezi. Okur, düşünür, düşündüğünü paylaşır.

Read Previous

Hep Kitap’tan Çocuklara 5 Kitap Önerisi

Read Next

Hep Kitap Diyenler için 4 Kitap Önerisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *