Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
ileti
 

Edebiyat Geçmişinde Bu Ay; “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört”

0

George Orwell kitabında yazdığı öykünün geçtiği yılı 1980 olarak seçmişti. Kitabın tamamlanması hastalığı yüzünden uzamış ancak 1948 yılında tamamlanmıştı.

George Orwell’in Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984 ) isimli romanı ilk kez 8 Haziran 1949 yılında yayımlandı.

KitapEki
KitapEki
KitapEki

George Orwell takma adı ile yazan, asıl adı ile Eric Arthur Blair, 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen kalemleri arasındadır.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı roman, literatüre “Big Brother” (romanda yer alan kurgusal karakterlerden biridir.) kavramını kazandıran antiütopya -veya distopya- denebilecek bir romandır.

Ben size, bu başlık altında her zaman olduğu gibi kitap ve yazar hakkında bilgiden çok gerisindeki -ya da ötesindeki- olaylardan bahsedeceğim.

Önce kitabın ismi neden Bin Dokuz Yüz Seksen Dört.?

George Orwell kitabında yazdığı öykünün geçtiği yılı 1980 olarak seçmişti. Kitabın tamamlanması hastalığı yüzünden uzamış –kitabı yazdığı sıralarda tüberküloz tedavisi görüyordu- ancak 1948 yılında tamamlanmıştı.

Orwell daha sonra yakın dostu yazar Julian Symons’a “Kitabın yazımını 1948 yılında tamamladığım için, 1948’in son iki rakamının yerlerini değiştirmeye karar verdim” diyecekti.

Bir başka ayrıntı olarak da şunu da ekleyeyim; kitabın filminin 1984 yılında çekilmesinin yanı sıra, Can Yayınları, kitabı ilk kez 1984’te basmıştır. Celal Üster’in mükemmel türkçesi ve harika tanımlamaları ile..

Hadi bir ayrıntı daha verelim yeri gelmişken. Haruki Murakami’nin 1Q84 isimli romanı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört’e bir göndermedir ve oradaki “Q” harfi, Japonca’da 9 rakamının “kyu” diye okunmasındandır.

Kitabı okuyan herkesin 1940’lı yıllarda Orwell’in adeta kehanetlerde bulunduğu ve bugün bunların tümünün gerçekleştiği kanaatine varmaları olağandır.

Kendisi de “En iyi kitaplar insana zaten bildiklerini söyleyen kitaplardır” demektedir. Kitabında “İnsanlar bilinçleninceye dek başkaldıramayacaklar, başkaldırmazlarsa da hiçbir zaman bilinçlenemeyecekler.” diyen Orwell’in ömrü, henüz kırk altı yaşındayken noktalanmıştır.

Hayvan Çiftliği’nden sonra üne kavuşsa ve maddi sıkıntıları nihayet bulsa da yoksulluk günlerinde tutulduğu tüberküloz, hayatının son döneminin büyük bölümünü hastanelerde geçirmesine yol açmıştır.

Ali Tanrısever

Ali Tanrısever

1958 doğumlu, Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu bir Kadıköylü.

İzmir, Bodrum, Ayvalık seferlerinden 22 yıl sonra tekrar doğup büyüdüğü Yeldeğirmeni'ne dönen,

İFSAK üyesi fotoğraf sanatçısı, yazar.

Ağırlıklı olarak kendi blogunda fantastik hikayeler yazar..

Aylık Kültür, Sanat, Edebiyat Dergisi Lemur Dergi’’nin ve
Gamlı Baykuş Dergisinin düzenli yazarı.
Ali Tanrısever

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *