Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
ileti
 

Gönül Kavanozundaki Konserve

0

Orhan Tüleylioğlu’nun bu kitapta anlattıkları bir konserve tadında değil, taptaze ve  okunup  içinize derin derin çekilmek  için sizi bekliyor.

Mutluluk denildiğinde Nazım Hikmet’in Saman Sarısı şiirindeki dize dökülür nedense dudaklardan; “ Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?” Soruyu güzel sanatlar üzerinden devam ettirirsek Mutluluğun resmi ,heykeli yapılır mı ya da şiiri yazılır mı? Bilemem!  Resim, edebiyat, heykel gibi sanatlar değil midir ki yaşamı daha da lezzetli kılan. Gelin görün ki işin içine lezzet girince yazar Orhan Tüleylioğlu yaşamdaki lezzeti sürekli kılma adına Mutluluğun Konservesini yapıyor/yazıyor. Bu işe bir aşkcı titizliğiyle yaklaşıyor. Lezzet tat falan deyince bugünlerde popüler olan yemek kitaplarından biri olduğu aklınıza gelmesin sakın!  Orhan Tüleylioğlu’nun hazırladığı konservenin muhteviyatı çok önemli. Öncelikle o kavanoz dipli dünyaya inat konserveyi beyaz sayfalara satır satır yapmış. Bunu da yazmak yaşamak ve yapmak mutluluğu sürekli kılmak taze tutmak için en önemli şey “Gönül Kavanozu” olma şartıdır. Kiminiz o “Gönül Şişesi” değil miydi? Diye sorabilir. Hayır, mutluluk konservesi için kavanoz şart.

KitapEki
KitapEki
KitapEki

Orhan Tüleylioğlu’nun hazırladığı konserve oldukça özel bir konserve. Neler yok ki içinde; Aragon, Ovidius, Nazım Hikmet, Zweig, Necatigil, A.Kadir, Kafka, Rilke, Necip Mahfuz, Çehov, Mahmut Derviş, Neruda, Tolstoy, Oğuz Tansel, Onat Kutlar, Arkadaş Z.Özger, Pessoa, Özdemir Asaf, Camus, Desnos, Flaubert, Charli Chaplin, Aziz Nesin, Victor Jara … Hepsi ayrı bir tat.

İşte bu tatlardan biri.Şili’de askerler tarafından kurşuna dizilen şarkıcı Victor Jara’nın kurşun yaralarından sızan kan sözleri;

Özenle ütülenmiş en iyi giysisiyle yürüdü
Kaygıdan titreyerek, yanaklarında gözyaşlarıyla.
Uzakta havlıyordu köpekler ve motor düdükleri
Karanlıkta park, uykudaydı kent.
On beşindeydi ancak ve bitmişti yaşamı,
Ev boğuyordu onu ve okul sıkıcıydı,
Bir tek radyo istasyonlarının önündeki
Kuyruklarda canlanıyordu
Kamaşıyordu gözleri anın putlarıyla.
Düşlerin soğukkanlı torbacıları,
Gençliği harcayıp semirmiş,
Heveslerini çarpıtıp aklını karıştırmıştı,
Konserve mutluluk aşk ve fanteziyle.

İçinde mutluluğun yapılamayan resmi, heykeli, yazılamayan şiiri, öyküsü var. Doğudan, batıdan,  Avrupa’dan, Amerika’dan, Asya’dan, Afrika’dan, her kıtadan her yönden bir tat var. Denizlerin tuzu, kelebeğin tozu, yağmurun suyu, aşığın huyu, çocuğun gülücüğü, annenin gözyaşı, işçinin alın teri, meleğin kanadı, şairin dizesi, kayan yıldızın izi var.

Her ne kadar şu ana kadar kitabın içeriğini bir konserve konsepti gibi anlattıysam da Victor Jara’nın şarkısındaki gibi “konserve mutluluk” aklınızı karıştırmasın. Orhan Tüleylioğlu’nun bu kitapta anlattıkları bir konserve tadında değil, taptaze ve  okunup  içinize derin derin çekilmek  için sizi bekliyor.

Okuyun mutlu olun.

Gönül kavanozunuz hiç kırılmasın.

 

  • Mutluluk Konservesi
  • Yazar: Orhan Tüleylioğlu
  • Türü: Deneme
  • Sayfa Sayısı: 264 Sayfa
  • Baskı Yılı: Ekim2016
  • Yayınevi: Dafne Kitap

 

Fatin Hazinedar

Fatin Hazinedar

15 Mart 1965 tarihinde Fatsa Bolaman’da ailenin üçüncü ve son numarası olarak doğdu. Orta öğrenimini Fatsa Bolaman’da tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği bölümünü bitirdi. Çocukluğu babasının manifatura dükkânındaki kumaşların, denizin ve fındık bahçelerinin içinde geçer. İleri de yazacağı şiirlerinde deniz imgesinin bolca oluşu şairin denizle büyümesinden kaynaklanmaktadır. Şiirleri başta Evrensel olmak üzere Adam Sanat, Milliyet Sanat, Düşlem, Poetik Us, Yeni Biçem, Mozaik, Yine Hişt gibi dergilerde yayımlanır. 1995 Yılında Rıfat Ilgaz Şiir ödülünde “Aşk-ı Salacak” adlı dosyası övgüye değer bulunur. Ayrıca çeşitli dergi ve gazetelerde de denemeleri çıkar. Kendi deyimiyle fındıkkabuğu ile yola çıktığı şiir denizinde kendisine Kerempe’den Rıfat Ilgaz feneri yol gösterir. Yanında Nazım Hikmet, Orhan Veli, Cemal Süreya gibi can simitleri vardır. Aşk-ı Salacak adlı Çınar Yayınları tarafından yayımlanmış bir şiir kitabı bulunmaktadır.
Fatin Hazinedar

Latest posts by Fatin Hazinedar (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *