Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
 

Kadınlar Anneliği Anlatıyor

0

Kitap, her yaş ve meslek grubundan 33 annenin, annelik deneyimlerini anlatıyor. Kitapta temizlik işçisinden, hepimizin izlediği dizilerde, filmlerde yer alan annelere dek pek çok anne bulunuyor.

“Annelik deneyimimde hiçbir şey, herkesin her şeyi bildiği ve anlattığı gibi olmadı. Mükemmel annelik beni teğet geçti. İyi ki de geçti. Hormonlarıyla, ruhsal ve fiziksel bin bir türlü sıkıntıyla savaşan her yeni annenin, anne olmayan, anne olmak isteyip de olamayan, anne olmak istemeyen herkesin tek bir şeye ihtiyacı var: Empati.”

KitapEki
KitapEki

Anneler Süperkahraman Değil!

9 Mayıs’ta Küsurat Yayınları’nın ikinci kitabı “Anne Olunca Anlarsın” yayımlandı. Kitap, her yaş ve meslek grubundan 33 annenin, annelik deneyimlerini anlatıyor. Kitapta temizlik işçisinden, hepimizin izlediği dizilerde, filmlerde yer alan annelere dek pek çok anne bulunuyor. Yani bebeğini sırtına bağlayıp temizlik işlerine gitmeye devam eden Aslı Abla da var, Meryem Uzerli de! Editör Hande Birsay da var, oyuncu Belçim Bilgin de. Bazı öyküler çok tanıdık, bazıları ise uzak; ama bir ve ortak olan, projeyi sahici kılan elzem bir konu var, o da annelik. Kitapta yer alan 33 öykünün ya da yaşam hikâyesinin neredeyse hiçbirinde de annelik yüceltilmiyor. Evet, böyle bir deneyim var ve bu epey kıymetli bir deneyim, annelerin çocuklarına duyduğu da eşi bulunmaz bir sevgi. Ki kitapta da değinilen bir nokta bu: Bu kitap kutsal bir kitap, anneler de süperkahraman değil!

Yegâne Yol Arkadaşlarımız: Anneler

“Nerede çıkardıysan oradadır!” sözü hepimizin kulağında defalarca yankılanmıştır. Çoğumuz nazımız daha çok annemize geçtiği için onu bazen bunaltmışızdır, yeri gelmiş özensiz de davranmışızdır. Ama günün sonunda hep biliriz ki yegâne yol arkadaşımızdır onlar. Bu kitapta da yer alan annelik deneyimleri kendi annelerimizden, kendi anneliklerimizden yola çıkarak derlenmiş. Eksik ya da fazla hiçbir şey yok. Moda tasarımcısı bir anne de aynı süreci yaşıyor, temizlik işçisi bir anne de, çalışmayan bir anne de. Bir kısmı çocuğunu yalnız başına büyütmenin zorluklarını ve tüm bu zorluklara rağmen anne olmanın hâlâ ne kadar güzel olduğunu anlatıyor. Bir kısmı dışarıda yemek dahi yiyemiyor, çocuklarının ne yediğini düşünüp; ya da sırf çocuklarından ayrı özel bir yemek yememek için. Güdüsel bir davranış mı, bilinmez. Buna dair farklı farklı bilimsel yanıtlar olsa da, hâlâ kesin bir yanıt yok; ama kitaplardan okuyarak öğrenilmediği de çok ortada. Ve tüm annelerin dediği gibi, uzağından kıyısından geçen bir his yok. Tarifi imkânsız! Dünyaya sizin getirdiğiniz bir insanı sonsuz sevmek hangi hisle kıyaslanır ki zaten? Küsürat Yayınları’na ve projede yer alan tüm annelere bu kitabı bize kazandırdıkları için teşekkürler. Ya da kitabın girişinde de yer alan teşekkür notunda yazdığı gibi: “Annelere, anne olmayı tercih etmeyen, tercihi dışında anne olamayan tüm kadınlara”, teşekkürler.

  • Anne Olunca Anlarsın
  • Derleyen: Büşra HacısalihoğluTuğçe Yılmaz
  • Türü: Aile-Çocuk
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 164 Sayfa
  • Yayınevi: Küsurat Yayınları

 

Latest posts by Leyla Durmaz (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *