Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
 

Kerem Fırtına; En Yakın Arkadaşım Bir Deli

0

Kerem Fırtına düşündüklerini, bozmadan aktarmış beyaz kağıdın üzerine. Buna da bağlı olarak yalın ve yapmacıksız.

İlginç bir kitap bu… Dizi oyuncusu Kerem Fırtına’nın yazdığı, kendisiyle doğrudan bağlantılı, abartısız bir kesit hayat öyküsünden… Kısa cümlelerle, anlık gidip gelmelerle, tam genç kuşağın nasılını niyesini nedenini öğrenebileceğimiz, tanıyabileceğimiz ipuçlarıyla dolu…

KitapEki
KitapEki

Doktor reçete verir, ama bir yazar verir mi? O, kafasında kurduklarını, kendince çizdiği yolda anlatır… O anlatımın kendisidir zaten ilaç; doktordan örnek verdiğimiz için… Sahi, doktorun da reçetesi kişiyedir, değil mi? Herkese aynı ilacı aynı dozda yazmaz doktor da… Nereye geldik? Hayatın bir reçetesi olmaz.

Reçetesiz hayat

Öyle olunca da dilediğinizce teşhis koyar, dilediğinizce ilaç yazar, dilediğinizce yaşarsınız. Kerem Fırtına da öyle yapmış. Kendince dile getirdiği, kendi ve aile öyküsünü okutturacak denli keyifli bir kitaba dönüştürmüş. Zorlanmış olabilir mi? Hiç sanmıyorum… Çok rahat okunuyor, çok rahat anlaşılıyor, çok rahat da özdeşleştiriliyor… Hele He-Man kılıcı ile Süpermen pelerinini anlatırken. Çocukça gelmiş olsa bile biz büyüklere -kendinize itiraf etmekten kaçınmayın- hâlâ düşlerinizde yaşatıyorsunuz onu. Benim düşlerimden hiç gitmediler de… yinelenmesi pek bir keyifliydi. Denemesi bedava!

Hepimizin idolleri olmuştur, o idollerle yaşamışızdır. Kimi ulaşılmazdır onların, ama Kerem yakında bulmuş o idolünü. Bulmuş, ama engellenmiş görmesi. Zaten He-Man kılıcı ile Süpermen pelerinini tam da o zaman kullanmak istemiş. Değilse neye yarar, o kılıç ile pelerin? Onlar üzerinden geçmiş bilgisayarın önüne, ekranda belirmiş sözcükler.

Radikal dürüstlük…

Düşündüklerini, bozmadan aktarmış beyaz kağıdın (bilgisayar klavyesi mi demeliydim?) üzerine Fırtına. Buna da bağlı olarak yalın ve yapmacıksız. “Gezi” ile birlikte tanıdığımız o kuşak, tam da böyle yaşıyor: Yalın, net, apaçık. Sözcükler neyse o. Eğip bükecekseniz, siz yapacaksınız onu, hem de dilediğiniz gibi yorumlama serbestisiyle…  Kaygıları yok, beklentileri de… “Bu, kardeşim! İstiyorsan.” Alışmak zorundayız, alışmak için de elimizi çabuk tutmak gerek. O kuşak, buna radikal dürüstlük diyor, kabul etmek zorundayız. Art niyetsiz, önyargısız anlatıyor ve anlıyorlar.

Kafaları değiştirme zamanı…

Ekim’den bu yana 7 baskı yapmışsa, bu Kerem Fırtına’nın yazdıklarının ne denli kolay okunur ve anlaşılır olduğunun kanıtı… Bence asıl görevi, kuşaktaşlarını anlayabilmek için bir fırsat sunması, bir kapı aralaması… Başarıyor da…

“Karıncayı bile incitmez’ sözünden incinir karınca”… sözü hemen başta sizi de etkileyecektir… Dönüp

Beklentilerinizin ne denli küçük, idollerinizin ne denli ulaşılır, umutlarınızın ne denli yakın olduğunu o kadar kolay anlatıyor ki… Okurken kendinizle bağlantı kurmuyorsunuz, ama sonra… işte sonrası önemli. Bakmışsınız, anlatılan sizin hikayenizmiş.

  • En Yakın Arkadaşım Bir Deli
  • Yazar: Kerem Fırtına
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Kasım 2017
  • Sayfa Sayısı: 144 Sayfa
  • Yayınevi: Destek Yayınları

 

Okuma önerisi!

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Pınar K. Üretmen’in incelemesi; “Bu Kitabı Ateşten Koruyun: Fahrenheit 451
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Fahrenheit 451 ne denli önemli olduğu ıskalanan günümüz dünyasının iki kör noktasını büyüteç altına alarak bir gelecek-dünya kurgusunda gözler önüne serer.

Korkut Akın

Korkut Akın

Okumak, yazmak, çekmek… işte Korkut Akın’ı belirleyen üç temel.
Yeşilçam’da ve televizyonda film çekmesine rağmen kendisini kısafilmci olarak tanımlıyor. Birçok ödülü var…
YAZKO Somut’la başlayan yazma süreci -senaryoları saymazsak- Dünya Kitap’la gelişti, büyüdü. Cumhuriyet ve Radikal Kitap’ta da yazdı… Ataşehir Kültür Dergisi’nde (noter tasdikli 8 bin tirajlı) sürekli ve düzenli yazıyor. Yerel, bölgesel, sektörel gazetelerde de… hep sanat kültür üzerine.İnternet üzerinden kitap tanıtımları, kültür yazıları, film eleştirileri yazdığı siteler de var.
Sanatın savaşı yeneceğine inanıyor. Barış ve demokrasi istiyor.
Korkut Akın

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *