Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
ileti
 

kitabı dinlemeli madem; madem ki ağaçken dinleyemedik…

0

yazdım ki başka gözler de göze arkadaş olsun. yazdım ki güzeli görsün gözler…

kitaplar da hız çağının parçası olmuşlar artık. oysa ki en çok kitapla karşı durabilirdik bizi savuran rüzgârlara. oysa ki en çok onun sayfalarında soluk alabilirdik eskimeyen kokulara salardık kendimizi.

KitapEki
KitapEki
KitapEki

kitapları kurtlar yerdi eskiden, bilgisayar ekranları henüz nemlenmemişti. kendisini forward edemiyordu harfler ve kurtlardan korunmak için kitaplar, kebikeçlere ihtiyaç duyuyor olmalıydı ki; bu cinin adını kitabın ilk sayfasına yazmak kötü ve hain kurtları kitaba yaklaştırmıyordu inanca göre. böylece “ya kebikeç” diyorlardı kitaplar yola çıkarken.. gel koru beni ya kebikeç, yazmasam ilk sayfama, içimi bir kurttur kemirecek yazıyorum seni ki koru beni kitapların kurdundan.

ben de kitaplar raflarda kalmasın hatim edip indirelim gözümüze diyerek cin min demedim, “kebikeç”i taktım koluma. hangi kitabı gör derse onu gördü gözlerim. hangi kitabı oku derse onu… yeni gözlerim kurtlara direnmesi gereken hangi kitaba dokunduysa, onu yazdım usanmadım; kımıl da kımıl da kımıl.

yazdım ki başka gözler de göze arkadaş olsun. yazdım ki güzeli görsün gözler… nasıl demişti hem; bir molasız yolcu furuğ; “gün öyle ummandır ki kitap kurtlarının aklına hayaline sığmaz… ben neden duracakmışım… yol hayatın kılcallarından geçerken ne diye duracakmışım.”

bir kitap okuyun haydi; ne duruyorsunuz 🙂

Aynur Uluç

Aynur Uluç

şair, yazar, ressam, anlatıcı, eczacı... ancak kendisi bu kimliklerin ifade ettiği anlamların sıkıştırılmış kalıplarının ötesinde, insandaki “başarı” hazzının başkasının başarısızlığı, mutsuzluğu üzerine kurulduğunu belirterek “eğer dünya daha yaşanılır bir yer olsun diye uğraşacaksak sanat bir yol, bir araç olmak zorunda. sanat, araya mesafeler girmediğinde hayatın içinde kalır, o yüzden etkin bir yoldur” diyerek anlatıyor sanata bakış açısını. ve ekliyor “sanatçı olmak gerekmiyor üretmek için...” niyet hayatı usulsakin yakalamak ve aynı şekilde doğallıkla çıktığı yerden ifade etmek olunca her yer üretim yerine, ele geçen her malzeme ayrı bir üretime dönüşüyor.

aynur uluç’un 2003’ten bu yana edebiyat dergilerinde ve gazetelerde yazıları ve şiirleri; 2013’te ‘gezi‐anı‐deneme‐öykü ve şiir’ türlerinden tatlar içeren ‘az gittim çok döndüm’ isimli kitabı, 2015'te beden-mekân-zaman ilişkisinin kadın dili ile ifadesinin yolculuğu olarak tanımladığı“yer yatağı” isimli şiir kitabı yayımlandı. kitaplarını imzalarken her okur için ayrı bir resim çizmesiyle başlayan çizme yolculuğu, yolda, izde, vapurda, otobüste çizdiği resimlerle devam ediyor. öte yandan şehir ve doğa sesleri üzerine bıraktığı doğaçlamalar da ayrı bir arşiv olarak birikiyor. zaman zaman farklı şehirlerde müzik ve şiirin iç içe geçtiği etkinlikler düzenliyor. kişiye özel yapma ilaçlar hazırladığı eczanesinde mesleğini halen sürdürmekte.
Aynur Uluç

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *