Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
 

Kitap Kolektifi aboneleri Ağustos ayında hangi kitapları okuyacak?

0

Kitap Kolektifi, Ağustos ayında abonelerine gönderimini yapacağı kitapları ilan etti. Edebiyat ve Çocuk Topluluğu aboneleri için birbirinden güzel kitaplardan oluşan bir seçki hazırlandı.

Kitap Kolektifi, Ağustos ayı okumaları için abonelerine muhteşem bir seçki hazırladı. Edebiyat Topluluğu için hazırlanan seçkide; Murat S. Dural‘ın birbirinden güzel öykülerinin yer aldığı Kibrit Ev bulunuyor. Üstelik Murat S. Dural, Kibrit Ev‘i abonelerimizin ismine özel imzalayacak. Bernard Malamud‘un kaleme aldığı romanı Çırak seçkimizin ilgi çeken kitaplarından bir tanesi. Nobel ödülü sahibi ünlü yazar Mario Vargas Llosa tarafından “yeni neslin en önemli Latin Amerikalı yazarları” arasında ilk sırada gösterilen Juan Rulfo Kısa Hikaye ve Bolivya Ulusal Kitap ödülleri sahibi José Edmundo Paz Soldan‘ın etkileyici romanı Turing’in Hezeyanı seçkimizin son kitabı.

KitapEki
KitapEki
KitapEki

Çocuk Topluluğu‘nda ise 8 ve 13 yaş arasında bulunan kitapseverler için birbirinden güzel 3 kitap yer alıyor. Bu ay da Dahiler Sınıfı serisi devam ediyor. Çocuklar Ağustos ayında Marie Curie‘nin hayatını okuyacak. Ödüllü yazar Koray Avcı Çakman’dan büyük küçük herkese hayattaki amacını sorgulatan, farkındalık ve arayış üzerine yoğunlaşan Nanni‘yi çocuklar çok sevecek. Ve son olarak Paraşüt Kitap etiketiyle yayımlanan Kuzey Ormanında Bir gece çocukları doğayla buluşturacak.

Kitap Kolektifi topluluklarından herhangi birine abone olmak için TIKLAYINIZ

EDEBİYAT TOPLULUĞU AĞUSTOS 2018 KİTAPLARI

Perge Dündar’ın www.kitapeki.com’da yer alan incelemesi için TIKLAYINIZ
Gün Çağ Aydın ve Murat S. Dural’ın www.kitapeki.com’da yer alan söyleşisi için TIKLAYINIZ
Karanlığın içinde birer muma dönüşüyorlardı. Rüyasında rüyaya daldığını gören adamın altına uzandığı söğüdün etrafında yanan mumlar, dışarıdaki kâbusları uzak tutmaya çalışıp aydınlık saçıyordu. Gözlerimi kapattım. Gündüzde miyim gecede mi, uykuda mıyım ayık mı, bilemiyordum. İşte o an bir ses aniden yüzüme yaklaşıp gözlerime üfürdü:
“Mumun ışığını anlamlı kılan o karanlıktır. Tam da o aydınlattığı karanlıktır…” dedi. “Kapıyı aç ve karanlığa bak…”
Murat S. Dural, ilk öykü kitabı Kibrit Ev’de karanlık tarafımıza ait gerçeklere ışık tutuyor; evlerimizdeki karanlık ile içimizdeki ışığa ait öyküler anlatıyor. Masum, sıradan insanlar ile korkunç, yabani canavarları modern zamanların terazisine koyuyor.
Kibrit Ev, taşranın mistik toprakları, plazaların kalabalık ama yalnız hissettiren dünyaları, ikili ilişkilerin görünmeyen boyutlarına dair, tekinsiz bir arkeoloji kazısı gibi adeta. Geçmiş, geçmişte mi kalmalı yoksa bir hayalet gibi karşımıza mı dikilmeli? Dural’ın öyküleri ruhumuzun labirentlerinde dolaşmak için bir yolculuğa davet ediyor bizi ve şunu soruyor: “Mum musun karanlık mı?”
(Tanıtım Bülteninden)
 • Yazar: Murat S. Dural
 • Türü: Öykü
 • Baskı Yılı: 20016
 • Sayfa Sayısı: 240
 • Yayınevi: İthaki Yayınları
“Kendimi neye saklıyorum ben, hangi kahırlı yazgıya?”
Saul Bellow ve Philip Roth’la birlikte Amerikan-Yahudi romanının en önemli üç yazarından biri olarak gösterilen, Pulitzer Edebiyat Ödülü ve Ulusal Kitap Ödülü sahibi Bernard Malamud’un ikinci romanı Çırak, II. Dünya Savaşı sonrasında Brooklyn’de bakkallık yapan ve hem kendisi hem de ailesi için “daha iyisini” isteyen Morris Bober’ın hikâyesini anlatır.
Ticari açıdan zor günler geçiren ve ailesini geçindirmekte zorlanan iyi niyetli Bober, bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de iki soyguncu tarafından kendi dükkânında gasp edilir, fakat kırık burunlu Frank Alpine’ın çıkagelip ona çıraklık etmeye başlamasıyla yaşlı bakkalın kötü talihi ve işleri düzelir gibi olur. Yine de birtakım pürüzler yok değildir: Yahudilere karşı ikircikli bir tavrı olan Frank, Morris’in kızı Helen’a âşık olur; aynı zamanda da kasadan para çalmaya başlar.
Unutulmaz hikâyelerinde olduğu gibi bu ikinci romanında da Malamud, hayatın zorluklarıyla ve büyük ümitlerle örülü göçmen dünyasını muazzam bir duygusal yoğunlukla aktarmayı başarıyor. Amerikan göçmen romanları arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan Çırak, hâlâ emekleme dönemini yaşayan bir ülkenin toplumsal ve ırksal bölünmelerine yakından bakan bir klasik.
“Malamud’un en iyi romanı… Çırak  düzyazı şiir gibi sıkı örülmüş bir roman.”  -Morris Dickstein-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Yazar: Bernard Malamud
 • Çeviri: Seda Çıngay Mellor
 • Türü: Roman
 • Baskı Yılı: 2017
 • Sayfa Sayısı: 351
 • Yayınevi: Kafka Kitap
Doğuş Sarpkaya’nın www.kitapeki.com’da yer alan incelemesi için TIKLAYINIZ
Nobel ödülü sahibi ünlü yazar Mario Vargas Llosa tarafından “yeni neslin en önemli Latin Amerikalı yazarları” arasında ilk sırada gösterilen, Juan Rulfo Kısa Hikaye ve Bolivya Ulusal Kitap ödülleri sahibi José Edmundo Paz Soldan “Turing’in Hezeyanı” romanında neo-liberal posta bütünmüş anti-demokratik iktidarların karakteristiğini sanal dünyada bir nevi gerilla savaşı sürdüren “hacker”ler üzerinden anlatıyor.
Yedi karakter arasında gidip gelerek aktarılan hikaye kimi zaman başkent sokaklarında kimi zaman ülkeyi kasıp kavuran sofistike bir bilgisayar oyunu olan “Playground’un sanal dünyasında polisiye bir kurguyla baş döndürücü bir tempoda ilerliyor. Paz Soldán hacker figürünü internet sitelerini parçalamak için değil sanki parçalanmış gerçeği ortaya çıkarmak için kullanmış. Playgraund’un mükemmel atmosferinde sanal dünya gerçek dünayı, sahte kimlikler geçek dünyadaki kimliklerin sahteliğini temsil ederken Paz Soldán da baskıcı diktatörlükle neoliberal politikalar, bürokratik hükümet ve devlet terörü arasındaki içiçe geçmiş ilişkileri açığa çıkarıyor.
Felsefi, ahlaki, toplumsal ve kültürel pek çok alana doğru genişleyen hikayesinde suçluluk ve travma, kişisel ve kolektif sorumluluk gibi temalarla bir diktatörün ayakta kalması için bürokrasi ve orta sınıflarla kurduğu suç ortaklığını da teşhir eden “Turing’in Hezeyanı” Latin Amerika edebiyatının geleceğini temsil eden güzel ve önemli bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Yazar: Edmundo Paz Soldan
 • Çeviri: Zeynep Öztekin Yıldırım
 • Türü: Roman
 • Baskı Yılı: 2012
 • Sayfa Sayısı: 288
 • Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

ÇOCUK TOPLULUĞU AĞUSTOS 2018 KİTAPLARI

Ödüllü yazar Koray Avcı Çakman’dan büyük küçük herkese hayattaki amacını sorgulatan, farkındalık ve arayış üzerine yoğunlaşan bir kitap.

Nanni – Küçük Farenin Büyük Maceraları, hayattaki amacını bulmak için yola düşen gözü pek bir farenin yemyeşil tarlalardan büyük kente uzanan heyecan dolu serüvenini anlatıyor.

8 yaş ve üzeri okurlara, hayattaki amaçlarını belirleme ve gerçekleştirme yolunda cesaret aşılayan bu sıcacık roman, sorgulayıcı tutumuyla çocuklarda farkındalık yaratıyor.

Çiftlikte yaşayan küçük fare Nanni’nin sıradan bir hayatı vardır: Her gün yemeğini yer, etrafta gezinir ve sonra da uyur. Fakat günün birinde yaşlı ve bilge baykuşun sorusuyla hayatı tamamen değişir. Nanni, hayattaki amacını keşfetmeye karar vererek zorlu bir yolculuğa çıkar…

Büyük küçük demeden her yaştan okura yaşama amacını sorgulatan bu eğlenceli kitap, belirli bir hedef uğruna çıkılan her yolculuğun hayatla ilgili paha biçilmez deneyimler kazandıracağını savunuyor. Sevimli fare Nanni, doğru soruları sormanın mutluluğa daha çok yakınlaştırdığını anımsatıyor.

 • Yazar: Koray Avcı Çakman
 • Çizer: Zeynep Özatalay
 • Türü: 8+
 • Baskı Yılı: 2018
 • Sayfa Sayısı: 96
 • Yayınevi: Tudem Yayınları

Marie Curie, atomun gizemlerini keşfeden kadın. Pek çok yerde kadınlar ünİversiteye kabul bile edilmezken, iki farklı alanda Nobel Ödülü kazanmış tek bilim insanı. Merak ve tutku dolu bir öykü: Çünkü bilim nefes kesen bir maceradır.

Büyük ilgi gören Dâhiler Sınıfı serisi MARIE CURIE: Atom Kadın ile devam ediyor.

Dâhiler Sınıfı Serisi Hakkında: Bunlar, her biri kendi yöntemiyle; kelimeleriyle, icatlarıyla, seçimleriyle ve hatta kaderleriyle dünyayı değiştirmiş kadınların ve erkeklerin hayat hikâyeleri; şaşkınlık ve hayranlık duymanızı sağlayacak, hayal gücü ve merak duygunuzu harekete geçirecek büyüleyici hikâyeler. Dâhiler Sınıfı serisi bu özel insanları çocuklarla (9 yaş ve üstü) tanıştırmak üzere tasarlandı. İlk olarak yayımlandığı İtalya’da büyük övgü toplayan ve ardından pek çok dile çevrilen Dâhiler Sınıfı, minik ebadı, renkli illüstrasyonları, bilgiyi heyecan ve macerayla birleş-tiren anlatımıyla çocukların kolay okuyacağı, zor unutacağı, onlara öğrendikle-rinden daha da fazlasını merak ettirecek bir seri.

 • Yazar: Davide Morosinotto
 • Çeviri: Kemal Atakay
 • İllüstrasyonlar: Sara Not
 • Türü: 9+
 • Baskı Yılı: Ocak 2018
 • Sayfa Sayısı: 80
 • Yayınevi: Domingo Yayınevi

Güneşli köyde gün, her zamanki gibi başlamıştı…

Ama o gün, diğerlerinden çok farklı olacaktı. Davetsiz misafirler adım adım köye yaklaşıyordu. Güneşli köyün sakinleri ise başlarına geleceklerden habersizdi.

Bildikleri tek bir şey vardı, o da İnsan Hırsızları ne zaman bir köye ayak bassa, sakinleri sır olup giderdi başka diyarlara. Bir tek Tormi farkındaydı. Bir tek o bir arada kalmanın nasıl mümkün olduğunu biliyordu…

Kuzey Ormanında Bir Gece, Güneşli köy sakinlerinin odalarla dolu bir koridorda ilerleyerek dayanışmaya giden yolu keşfettiği, heyecan dolu bir serüven.

 • Yazar: Özge Akkaya
 • Çizer: Mavisu Demirağ
 • Türü: 8+
 • Baskı Yılı: Temmuz 2018
 • Sayfa Sayısı: 56
 • Yayınevi: Paraşüt Kitap

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *