Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
ileti
 

Kitap Kolektifi aboneleri Haziran ayında hangi kitapları okuyacak?

0

Kitap Kolektifi, Haziran ayında abonelerine gönderimini yapacağı kitapları ilan etti. Edebiyat ve Çocuk Topluluğu aboneleri için birbirinden güzel kitaplardan oluşan bir seçki hazırlandı.

Kitap Kolektifi, Haziran ayı okumaları için de nitelikli bir seçki hazırladı. Edebiyat Topluluğu için hazırlanan seçkide yayınladığı dönemde beğeniyle izlenmiş olan Leyla ile Mecnun dizisinin devam kitabı yer aldı. Burak Aksak‘ın kaleme aldığı Leyla ile Mecnun çok satanlar listesinde zirvede yer alıyor. Yayımlanan ilk öykü kitabıyla beğeni toplayan Polat Özlüoğlu ikinci kitabı Hevesi Kirpiğinde ile seçkimizde yer alırken Kolektif Kitap etiketiyle yayımlanan ve Lars Iyer‘in kaleme aldığı üçlemenin ikinci romanı Dogma Haziran ayı kitapları arasında bulunuyor. Lars Iyer’in üçlemesinin son kitabı Temmuz ayında abonelerimizle buluşacak.

KitapEki
KitapEki
KitapEki

Çocuk Topluluğu‘nda ise 9 ve 13 yaş arasında bulunan kitapseverler için birbirinden güzel 3 kitap yer alıyor. Füsun Çetinel‘in Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlanan kitabı Çiko’nun Seçimi yepyeni bir kitap. Raflardaki yerini almasıyla beraber Çocuk Topluluğu seçkimizde bu nitelikli kitaba yer verdik. John Boyne‘nin efsane romanı Çizgili Pijamalı Çocuk mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor. Tudem Yayınları etiketiyle yayımlanan Çizgili Pijamalı Çocuk seçkimizde yer alıyor. Ayrıca Domingo Yayınevi etiketiyle yayımlanan Dahiler Sınıfı serimize devam ediyoruz. Çocuklar bu kez de Leonardo da Vinci‘nin hayatını okuyacaklar.

Kitap Kolektifi topluluklarından herhangi birine abone olmak için TIKLAYINIZ

EDEBİYAT TOPLULUĞU HAZİRAN 2018 KİTAPLARI

“Bir yanımız çöl bir yanımız deniz…”
“Zaman döngüseldir ve farklı seçimler yapsan da aynı hayatı yaşarsın. Sana verilmiş bir ömür vardır. Bu dünyadaki zamanın bellidir. Ve her şey bir denge içindedir. Biz… Daha doğrusu ben, o dengeyi bozdum…”
Aynı gün aynı hastanede doğmalarıyla başladı her şey. Bir hayatın birden fazla kez yaşanabileceğinin ve yarım kalmış her hikâyenin tamamlanmaya muhtaç olduğunun bir kanıtıydı onlar. Peki Mecnun bu sefer Leylasına kavuşabilecek mi? Yoksa yine çölde mi açacak gözlerini? Çünkü o çöl çaresiz âşıkların son durağıdır. Kavuşamayan âşıklar o çölde aralar sevdiğini, kavuşanlarsa emlakçı emlakçı dolanır dururlar, 2+1 kombili.
Yayınlandığı dönemde izleyicisini ekrana kilitleyen Leyla ile Mecnun, bu kez bambaşka bir hikâye ile sevenleriyle yeniden buluşuyor. Mecnun, İsmail Abi, Erdal Bakkal, Baba İskender, Yavuz Hırsız, Yedek Kamil, Gözlüklü Çocuk Kaan ve Aksakallı Dede bu kez bambaşka bir maceranın peşine düşüyor. O geminin geleceğine ilk günkü gibi inananların, sevdiği kızın gözlerinin içine bakarak ‘seni seviyorum’ diyemeyenlerin, kendi çölünde kaybolanların hikâyesi Leyla ile Mecnun Burak Aksak’ın kalemiyle yeni başlangıçlar için geri dönüyor. (Tanıtım Bülteninden)
Editör: Büşra Hacısalihoğlu
Kapak Tasarım: Songül Karakoç
Hamur Tipi: 2. Hamur
Baskı Sayısı: 1. Basım
İlk Baskı Yılı: 2018
Sayfa Sayısı: 272
Ebat: 13,5 x 19,5
ISBN: 9786056785955
Yazar: Burak Aksak
Yayınevi: Küsurat Yayınları
Türü: Roman
Kıyametin eli kulağında. Düşünememekten muzdarip filozoflar W. ve Lars ders vermek üzere “Amerika Birleşik Çöplükleri”ne gider. Bu gezi sırasında, hayatlarındaki tıkanmayı aşmak, düşüncede bir yol bulmak için ortaya Dogma dedikleri bir öğreti atar ama anlamsızlıkta daha da kaybolurlar. Varlıklarını meşrulaştıracak tek bir düşünce arayışları yine bir yere varmaz. Bu da yetmezmiş gibi W.’nin korktuğu şey başına gelir ve çalıştığı üniversiteden sürülür. Lars ise evini istila eden sıçanları besleyerek insanlığa ihanet eder. Nietzsche’yi doğrularcasına, iki adam boşluğa yeterince bakınca boşluk da onlara diker gözünü.
Lars Iyer kapitalizm, din, Dogma, kozmik tavuk, dünyanın ve felsefenin sonu gibi karman çorman meseleleri kendine has sade tarzıyla didik didik ediyor. Mizahı elden bırakmayan bir felaket kitabı bu.  (Tanıtım Bülteninden)
“Samuel Beckett’in Vladimir ve Estragon’undan bu yana karşılaştığımız en alışılmadık ve absürd ikili W. ile Lars yeniden sahnede… Godot’yu Beklerken gibi Dogma da varoluşun ve anlamın doğası üzerine kafa patlatıyor. Lars Iyer modern hayatın kaosunu ve boşluğunu komik bir üslupla anlatıyor. Çaresizlik hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı herhalde.” -Library Journal-
İlk Baskı Yılı: 2014
Sayfa Sayısı: 248
ISBN: 9786055029128
Yazar: Lars Iyer
Çeviri: Elif Ersavcı
Yayınevi: Kolektif Kitap
Türü: Roman
Ölüyorduk…
Çocuklar ölüyordu, kadınlar ölüyordu, gençler ölüyordu, travestiler ölüyordu, seks işçileri ölüyordu, kediler ölüyordu, köpekler ölüyordu, güvercinler ölüyordu… Bir erkeğin, bir erkin elinde ölüyorduk. Sonra yine çocuklar, yine kadınlar, yine hepimiz… bir döngünün içinde durmadan ölüyorduk. Bazen yaşarken, bazen yaşama gözlerimizi kapatırken bir heves kalıyordu kirpiğimizde, dudağımızın kenarında, boşluğa bıraktığımız sesimizde. Bazen gelincikler kusuyorduk ölürken, tabutumuzun üstünde bir peruğun yanına sıkışıyordu al yazmalar, çocukluk canavarlarımıza yem oluyorduk herkesin gözü önünde.
İkinci kitabı “Hevesi Kirpiğinde” Polat Özlüoğlu, heveslerden heves beğenin ama çoğunun kirpiklerinizde asılı kalacağını aklınızdan çıkartmayın diyor. Bildiğimizi unutmayalım diye, büyük harflerle bir satır başı olarak yazıyor öykülerine: Tenimizi parçalayan bıçakları, günlerce buzda bekletilen cansız bedenlerimizi, çocuk yaşta çarşaflara akan kanımızı, dikine kestiğimiz bileklerimizi, Ankara’nın garında bıraktığımız sevinçlerimizi. Çünkü hepimiz ölüyorduk, hevesimiz kirpiğimizde… (Tanıtım Bülteninden)
Hamur Tipi: 2. Hamur
Ebat: 13,5 x 19,5
İlk Baskı Yılı: 2017
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 112
ISBN: 9786059679000
Yazar: Polat Özlüoğlu
Yayınevi: NotaBene Yayınları
Türü: Öykü

ÇOCUK TOPLULUĞU HAZİRAN 2018 KİTAPLARI

Ayasofya Konuştu ve Sırlar Yolu adlı çocuk romanlarıyla sevilen Füsun Çetinel, bu kez sımsıcak bir arkadaşlık hikâyesi anlatıyor. İlkgençliğe adım atmaya hazırlanan iki çocuğun hayallerini ustalıkla işleyen roman, hayvan hakları, hayvan sirklerinin acımasızlığı ve seçim yapmak üzerine düşündürüyor. İllüstratör Maria Brzozowska’nın siyah-beyaz desenleriyle boyutlanan kitap, çocukların duygu dünyasını incelikle yansıtan ayrıntılarıyla keyifli bir okuma deneyimi sunuyor.

Seren’in babası uzun yol gemi kaptanıdır. Seferden her dönüşünde, gemici çantasından türlü türlü hediyeler çıkar. Bu kez İtalya’dan, simsiyah tüylü, yerinde duramayan bir köpekle çıkagelmiştir. Sevimli köpeğin adını Çiko koyarlar. Büyüyünce sirkte çalışmak isteyen Seren, doğum gününde, yakın arkadaşı Cemo’yla sirke gitme fırsatı yakalar. Seren’in akrobat sanılması yetmezmiş gibi, Çiko’yla ilgili bir sürpriz de onları beklemektedir… (Tanıtım Bülteninden)

 • Editör: Müren Beykan
 • Resimleyen: Maria Brzozowska
 • Hamur Tipi: 2. Hamur
 • Baskı Sayısı: 1. Basım İlk
 • Baskı Yılı: 2018
 • Sayfa Sayısı: 120
 • Ebat: 12 x 18
 • ISBN: 9786059405577
 • Yazar: Füsun Çetinel
 • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
 • Yaş: +9
Bu kitabı okumaya başladığınızda, kendinizi Bruno adında dokuz yaşında bir çocukla yolculuğa çıkmış bulacaksınız (ama bu kitap dokuz yaşındakiler için değil, her yaş grubunun okuması gereken bir kitap). Ve er geç kendinizi Bruno ile birlikte bir tel örgüde bulacaksınız. Umarız, hayatınız boyunca böyle bir tel örgünün öbür ucuna geçmek zorunda kalmazsınız. (Tanıtım Bülteninden)
“Derinden etkileyen, çok güzel ve tane tane kaleme alınmış” Wall Street Journal
“Heyecan verici ve sarsıcı” USA Today
“Olağanüstü bir kitap!” Irish Examiner
“Arkadaşlık ve savaşın korkunçluğunu işleyen olağanüstü bir roman.” Irish Independent
“Kesinlikle çok iyi yazılmış, dokunaklı bir öykü. Okuduklarım çok çok uzun süre aklımdan çıkmayacak!” The Star
“Yazar, kitap boyunca okurun hep bir adım önündeki konumunu korurken, öldürücü darbeyi son sayfalarda indiriyor.” The Independent
 • Hamur Tipi: 2. Hamur
 • İlk Baskı Yılı: 2007
 • Sayfa Sayısı: 208
 • ISBN: 9786059604741
 • Yazar: John Boyne
 • Çeviri: Tayfun Törüner, Tülin Törüner
 • Yayınevi: Tudem Yayınları
 • Yaş: +9
DÂHİLER SINIFI: OKUMASI KOLAY, UNUTMASI ZOR
Leonardo da Vinci: ressam, müzisyen ve eşsiz bir mucit. Yanlış yapmaktan hiçbir zaman korkmayan, hep daha fazlasını deneyen bir dâhi.
Zamanın Ötesinde Bir Beyin, Dâhiler Sınıfı serisinin ilk üç kitabından biri olarak karşınızda. Dâhiler Sınıfı Serisi Hakkında: Bunlar, her biri kendi yöntemiyle; kelimeleriyle, icatlarıyla, seçimleriyle ve hatta kaderleriyle dünyayı değiştirmiş kadınların ve erkeklerin hayat hikâyeleri; şaşkınlık ve hayranlık duymanızı sağlayacak, hayal gücü ve merak duygunuzu harekete geçirecek büyüleyici hikâyeler. Dâhiler Sınıfı serisi bu özel insanları çocuklarla (9 yaş ve üstü) tanıştırmak üzere tasarlandı. İlk olarak yayımlandığı İtalya’da büyük övgü toplayan ve ardından pek çok dile çevrilen Dâhiler Sınıfı, minik ebadı, renkli illüstrasyonları, bilgiyi heyecan ve macerayla birleştiren anlatımıyla çocukların kolay okuyacağı, zor unutacağı, onlara öğrendiklerinden daha da fazlasını merak ettirecek bir seri. (Tanıtım Bülteninden)
 • Ebat: 14×18
 • İlk Baskı Yılı: 2017
 • Sayfa Sayısı: 80
 • ISBN: 9786051980140
 • Yazar: Davide Morosinotto
 • Çeviri: Kemal Atakay
 • Yayınevi: Domingo Yayınevi
 • Yaş: +9

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *