Masal Masal İçinde

Masal Masal İçinde; Ahmet Ümit’in akıcı dili ve temiz türkçesi ile masaldan masala sürüklenmeyi vaat ediyor okuyucuya bu güzel kitap.

Adı gibi masalın içinde masal olan, iç içe geçmiş beş masaldan oluşan bir kitap Masal Masal İçinde. İsmini duymayana veya kitabını okumayana az rastlayacağımız, diğer bir deyişle “çok satan” kitapların yazarı, polisiye kurgulu romanlarıyla tanıdığımız Ahmet Ümit’in kaleminden bir masal kitabı okuduğum.  Yazar masalları annesinden dinlediğini söylüyor, annesine de bir masalcı anlatmış. Sözlü anlatıma dayalı olduğu için zamanla unutulup gideceğinden endişe duyan ve bunların mutlaka yazılması gerektiğini düşünen yazar masalların özüne dokunmadan kimi yerlerini değiştirip geliştirdiğini ifade ediyor.

Yaş sınırı belirtilmemesine rağmen, tahminime göre çok resimli ilk okuma kısmını geçmiş sekiz yaş üstü çocukların ve yetişkin herkesin keyifle okuyabileceği bir kitap. Kitabı büyüklere öneriyorum çünkü katı yetişkin dünyamıza kısa bir mola vermek için çok güzel bir fırsat; kitap okuma alışkanlığını yeni yeni kazanmakta olan, ebeveynlerinin “bizimki de bir türlü kitap okumuyor” dedikleri çocuklara özellikle öneriyorum, çünkü o kadar sürükleyici ve merak uyandırıcı ki çocuklar ellerinden bırakamıyorlar. Türkçe öğretmenlerinin ödev olarak verdiği bu kitabı hem oğlum hem de sınıf arkadaşları belirtilen süreden önce okumayı bitirdiler. Öncelikle masalların hepsi özgün, dil çok akıcı ve kurgu sürükleyici.

Masal Masal İçinde’nin genel kurgusu

Çok detayına girmeden masalın başlangıcından ve genel kurgusundan bahsedeceğim. Halkını çok seven iyiliksever bir Padişah vardır ancak yaptığı iyilikleri anlatmayı ve övgüyü çok sever, haliyle etrafında dalkavuklar eksik olmaz. Bu duruma üzülen ve Padişah’ın aynı zamanda çocukluk arkadaşı olan Vezir, Padişah bir gün kendisinden daha iyiliksever birisinin olup olmadığını sorduğunda, açık yüreklilikle “Evet vardır” der.

Dalkavukluğa alışmış olan padişah bu cevap karşısında çok şaşırır ve kendisinden daha iyi olan bu kişiyi tanımak ister. Bu kişi Köradam’dır. Vezirle beraber Köradam’a giderler ve ensesine vurana bir kese altın verdiğini görürler. Köradam’ın hikayesini merak ederler. Köradam bir şartla anlatmayı kabul eder, tek şartı yine tuhaf bir davranışı olan Kuyumcu’nun hikayesini öğrenmeleridir. Padişah ve Vezir bu şekilde Kuyumcu’dan Demirci’ye, Müezzin’e, Şapkacı’ya sırasıyla gitmek zorunda kalırlar.

Şapkacı’nın hikayesini öğrendikten sonra, her birinin hikayesini dinleyip, diğerine anlatarak geri dönerler. Her masal bir insani değerin önemine vurgu yapmaktadır. Paylaşmamak, savurgan olmak, kıskançlık, açgözlülük ve sabırsızlık bu anlatıcıların hayatlarını etkilemiştir.  Klasik masallarda alışageldiğimiz üzere bu masallarda mutlak iyi ve mutlak kötü yoktur. İyi ve kötü davranış aynı insanda, doğru ve yanlış bir arada bulunabiliyor.

Ahmet Ümit’in akıcı dili ve temiz türkçesi ile masaldan masala sürüklenmeyi vaat ediyor okuyucuya bu güzel kitap.

  • Masal Masal İçinde
  • Yazar: Ahmet Ümit
  • Türü: Masal
  • Baskı Yılı: Şubat 2016, 15. Basım
  • Sayfa Sayısı: 157 Sayfa
  • Yayınevi: Everest Yayınları

 

Okuma önerisi!

Kırlangıç Çığlığı – Ahmet Ümit

Gün Çağ Aydın’ın incelemesi; “Kırlangıç Çığlığı; Yaşam, ölüm, istismar…
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Bu romanda her kelimenin ardında politik bir tartışma var. Göz yummanın, sessiz kalmanın anti tezi yazılmış Kırlangıç Çığlığı’nda.

Ayşegül Gezgin
Latest posts by Ayşegül Gezgin (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sabahattin Ali faili meçhul kalmaya devam ediyor…

Read Next

İnternette En Çok Aranan 10 Kitap

One Comment

  • O kadar güzel anlatılmış ki hikayeleri çok merak ettim. Hemen kitabı alip yeğenimle okumak isterim. Paylaşacak güzel bir anı olir bizim icin.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *