merak gözü

0

kitabı okumadım henüz, az önce internette karşıma çıktı. ilgimi çekti ve hemen paylaşmak isteği uyandı içimde. okumadığım bir kitabı önermek bir yazar açısından riskli gibi görülebilir başta.

kitabı okumadım henüz, az önce internette karşıma çıktı. ilgimi çekti ve hemen paylaşmak isteği uyandı içimde. okumadığım bir kitabı önermek bir yazar açısından riskli gibi görülebilir başta. referans olur çünkü. ancak biz hep kendimizi garantiye almak üzerinden bir ilişki kuramayız ki öğrenmeye hevesliyken. aslında illâ okuduğumuz ve hakkında bilirkişi gibi konuştuğumuz yazı metinleri konusu da üzerinde pek de konuşulmayan bir tabu… oysa bu bir bakış, bir bulaşma biçimi… ben kitabı okuyup bitirene kadar beklemeyelim; gelin birlikte okuyalım derim: “hayat kısa kuşlar uçuyor.”

Mavi Gitar

kitapta dikkatimi çeken ilk şey: alt başlık: “Hayvan Haklarının Siyasal Kuramı”

ikincisi kitabın tanıtımında geçen şu cümleler: “Hayvan hakları savunuculuğunun uzun bir geçmişi var. Modern dönemdeki ilk hayvan hakları cemiyetinin kuruluşundan bu yana akademik bağlamda, kamuoyu tartışmalarında ve siyasal alanda pek çok zafer kazanıldı. ancak Sue Donaldson ve Will Kymlicka Zoopolis’te, olumlu tablonun bir de karanlık tarafı olduğunu, hareketin büyük oranda başarısızlığa uğradığını ileri sürüyor ve bu başarısızlığın, hayvan meselelerine ilişkin kamuoyu tartışmalarında kullanılan kusurlu terimlerin bir sonucu olduğunu savunuyorlar.”

14536669_1198630780202743_1369231020_o

evet … kullandığımız dile dikkat… kendimizden başlayarak dikkat en başta… kullandığımız dildeki ayrıntılarda gizlidir aslında meseleye nasıl baktığımız ve aslında ne olduğumuz… bu fark etme biçimi sadece hayvanlar dahil doğayla nasıl ilişkilendiğimiz ve ilişkileneceğimiz konusunda değil, birbirimizle ilişkilenirken kullandığımız dili de kapsar.

not_20150205_225630_011

  • Zoopolis
  • Yazar: Sue Donaldson, Will Kymlicka
  • Çeviri: Mine Yıldırım
  • Baskı Yılı: 2016
  • Sayfa Sayısı: 358 Sayfa
  • Yayınevi: Koç Üniversitesi Yayınları

 

Aynur Uluç

Aynur Uluç

yazarıkçı, çizirikçi..., şiirikçi, şifacı; düğümlere üfürükçü bir yolcu yani...
2003’ten bu yana edebiyat dergilerinde ve gazetelerde yazıları ve şiirleri; 2013’te ‘gezi‐anı‐deneme‐öykü ve şiir’ türlerinden tatlar içeren ‘az gittim çok döndüm’ isimli kitabı, 2015'te beden-mekân-zaman ilişkisinin kadın dili ile ifadesinin yolculuğu olarak tanımladığı“yer yatağı” isimli şiir kitabı yayımlandı. kitaplarını imzalarken her okur için ayrı bir resim çizmesiyle başlayan çizme yolculuğu kitaplardan bağımsız olarak "çiziktirik" ismini verdiği resimlerle de devam ediyor. farklı şehirlerde "şarkılı şiirli muhabbet" etkinlikleri düzenliyor. kişiye özel yapma ilaçlar hazırladığı eczanesinde mesleğini halen sürdürmekte.
Aynur Uluç

Paylaş
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin
Share On Pinterest
Share On Youtube
Contact us
Sapiens

Cevap Yazın