Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
 

Mine Soysal İzmirli edebiyatseverlerle buluştu

0

Günışığı Kitaplığı’nın genel yayın yönetmeni Mine Soysal, İzmir’de edebiyatseverlerle biraraya geldi. İzmir Kitap Fuarı’nın kapılarının açılmasıyla birlikte fuar alanı ziyaretçi akınına uğradı. Fuar ziyaretçilerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikler de fuarın dikkat çeken faaliyetlerindendi.

Deneyimli yazar Mine Soysal “İlkgençliğin Gelgitleri ve Daralan” başlıklı söyleşisinde edebiyatseverlerle keyifli bir buluşma gerçekleştirdi. Soysal, benzer koşulların sıradan insanlar üzerindeki farklı etkilerini gerçeklikle aktardığı romanı Daralan’dan yola çıkarak iletişimin önemini vurguladı. Fuar ziyaretçileri tarafından ilgiyle karşılanan etkinlik keyifli bir soru-cevap kısmının ardından sona erdi. Mine Soysal, İzmir Kitap Fuarı’nda sevenleriyle buluşmaya devam ediyor.

KitapEki
KitapEki

Mine Soysal Kimdir?

Yazar Mine Soysal İstanbul’da doğdu. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Önasya Dilleri ve Kültürleri Bölümü’nden mezun oldu. 1994’e dek İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde arkeolog, araştırmacı olarak çalıştı, sergileme projeleri gerçekleştirdi; birçok kazı ve yüzey araştırmasına katıldı. 1996 yılında Günışığı Kitaplığı’nı kurdu.

Çocuklar için Ala Çocuk Yollarda (1. baskı: 2005, 7. baskı: 2017) adlı manzum öyküler kitabını, çocuklar ve gençler için bilimsel içerikli kitaplar hazırladı. Bugüne dek binlerce öğrenciyle yaptığı sohbetlerden esinlenerek kaleme aldığı başyapıtı Eyvah Kitap!‘ta (1. baskı: 2006, 50. baskı: 2017) çocukların ve gençlerin kitap okuma eğilimlerini, Odada Yalnız ’da (1. baskı: 2009, 5. baskı: 2014) gençliğin önemli sorunlarını öyküleştirdi. Gençler için yazdığı ilk romanı Eylül’de Aşklar‘da (1. baskı: 2001, 8. baskı: 2016) örselenmiş bir ilk aşk hikâyesini, Uzakta‘da (1. baskı: 2014, 3. baskı: 2016, ON8) yaşamın uç noktalarından iki gencin kendini bulma çabalarını anlattı. Her yaştan okur için kaleme aldığı İstanbul Masalı (1. baskı: 2003, 10. baskı: 2016) adlı anlatı, 2015’te İz TV’nin “İstanbul’un Yüzleri” kuşağında “Mine Soysal ile İstanbul Masalı” adlı belgesele konu oldu.

Son romanı Daralan‘da (1. baskı: 2017) gençlerin içsesini duyulur kılan yazar, edebiyat, yayıncılık ve okuma kültürü üzerine seminerler de veriyor. Eşiyle birlikte İstanbul’da yaşayan Mine Soysal, Günışığı Kitaplığı’nın genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor.

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *