Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
ileti
 

Sevinciyle, üzüntüsüyle 2016’da kitap dünyasının olayları

0

Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insandır… / Bu da gösterir ki, zaman mekân, insanla mevcuttur.” diyor değerli Tanpınar… Zaman bizimle mevcut ama bizden bağımsız ne yazık ki! Ne geçip gitmesine engel olabiliyoruz ne de alıp kendimize saklayabiliyoruz. Yapabileceğimiz tek şey unutmak ya da hatırlamak… Bu yıl da unutmak ya da hatırlamak isteyeceğimiz olaylar yaşattı bize. Biz de bu olayları şöyle bir listeleyelim istedik. Elbette atladıklarımız olabilir. Ama belki onları da siz tamamlamak istersiniz sevgili okur… Tartalım bakalım unutmak istediklerimiz mi yoksa hatırlayacaklarımız mı ağır basmış 2016’da…

Ünlü çevirmen ve yazar Tahsin Yücel aramızdan ayrıldı (22 Ocak 2016)

KitapEki
KitapEki
KitapEki

Deneme ve çevirilerinin yanı sıra eleştirmen kimliğiyle de tanınan yazar çalışmalarına öykücülükle başlamıştı. Eserleri Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkede basıldı. 1997 yılında Fransız Hükümeti tarafından Palmes Académiques nişanı Commandeur derecesine layık görülen değerli yazar bunun yanı sıra birçok ödüle sahip. 22 Ocak günü aramızdan ayrıldı.

İtalyan yazar Umberto Eco yaşamını yitirdi (19 Şubat 2016)

Gülün Adı ve Foucault Sarkacı gibi romanlarıyla tanıdığımız ünlü yazar göstergebilim dalının ustalarındandı. Birçok ödüle ve unvana sahip olan yazar bir süredir kanser tedavisi görmekteydi. Ve 19 Şubat 2016 tarihinde saat 22.30 sıralarında evinde yaşamını yitirdi.

Harper Lee’yi uğurladık (19 Şubat 2016)

Ard arda gelen ölüm haberleri nedeniyle 2016’ya güzel başladığımız pek de söylenemez. Bülbülü Öldürmek romanıyla efsaneleşen Lee 89 yaşında hayatını kaybetti.

Haydarpaşa Kitap Günleri (1-5 Haziran 2016)

Haydarpaşa Garı’nın büyülü ortamında birçok kitapsever kitaplarla buluştu. Kitap Günlerinin bir başka özelliği ise bir sosyal sorumluluk projesi olmasıydı. Kitap Günlerine katılan yayınevleri okul ve kütüphaneler için kitap bağışında bulundu. Bunun dışında alana kurulan kumbara ile okurların da kampanyaya destek vermesi sağlandı. Okurlar satın aldıkları kitapları ihtiyacı olan okul ve kütüphanelere gönderilmek üzere hazırlanan kumbaralara bıraktı.

Halil İnalcık hayatını kaybetti (25 Temmuz 2016)

Kıymetli bilim adamı, tarihçi ve yazar Halil İnalcık’da 2016’nın bizden ayırdığı isimlerden. 25 Temmuz günü 100 yaşında aramızdan ayrıldı.

Aslı Erdoğan Tutuklandı (19 Ağustos 2016)

CERN’de fizik araştırmaları yapan ilk Türk fizikçilerinden olmasının yanı sıra fizik doktorasını yarıda bırakıp edebiyata geçiş yapan bir yazar olarak karşımıza çıkıyor değerli Aslı Erdoğan. Öyküleriyle tanınmaya başlayan Erdoğan roman ve deneme alanlarında da kalemini konuşturmuştur. Birçok ödüle sahip olan ve eserleri çeşitli dillere çevrilen yazar Ağustos ayında silahlı terör örgütü üyeliği ve halkı kışkırtmak iddiasıyla tutuklandı. “Tutukluluğu devam eden Erdoğan, İsveç Pen tarafından sürgünde, tehdit altında ya da cezaevinde bulunan bir yazar ya da gazeteciye verilen Tucholsky Ödülü’ne layık görüldü. İlerleyen dönemlerde -Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma- yönündeki suçlamalardan delil yetersizliği sebebiyle tahliyesine karar verilirken, -Terör örgütü üyeliği- suçlaması ile de tutukluğu devam etti. Aslı Erdoğan 133 gün süren tutukluluğunun ardından 29 Aralık 2016 tarihinde tahliye edildi.”

Vedat Türkali vefat etti (29 Ağustos)

Değerli şair, senarist ve roman yazarı Vedat Türkali de bu yılın büyük kayıplarından biri. Yalova’da tedavi gördüğü hastanede 29 Ağustos tarihinde 97 yaşında iken aramızdan ayrıldı.

Necmiye Alpay tutuklandı (31 Ağustos 2016)

Dilbilimci çevirmen ve yazar olarak tanınan Necmiye Alpay geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yayın yönetmenliği görevini sürdürürken örgüt üyesi olmak iddiasıyla tutuklandı.  “Tutuklanmasının ardından İsviçre’nin Almanca Pen Merkezi (DSZP) tarafından onur üyeliğine seçildi.  İlerleyen süreçte ise Aslı Erdoğan’la beraber 29 Aralık 2016 tarihinde tahliye edildi.”

Tarık Akan sonsuzluğa uğurlandı (16 Eylül 2016)

Bu yılın belki de en acı kayıplarından biriydi onun gidişi… Çocukluğunu kaybetmişlik hissi… Sanatçı kişiliğinin yanı sıra karakteriyle de insanların ruhunda yer edinmişti değerli Tarık Akan. Ne yazık ki 2016’da onu da uğurladık sonsuzluğa…

Nihat Tuna hayatını kaybetti (22 Eylül 2016)

İletişim Yayınevi’nin kurucularından Nihat Tuna bir süredir kanser tedavisi görmekteydi. Ve 22 Eylül sabahı aramızdan ayrıldı.

Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan’ın oldu (13 Ekim 2016)

Bu yılın en şaşırtıcı olaylarından biriydi. Çünkü Dylan favoriler arasında bile gösterilmemişti. Fakat “Amerikan şarkı kültüründe yeni bir şiirsel anlatım yarattığı için” ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Dario Fo hayata veda etti (13 Ekim 2016)

Nobel edebiyat ödülü sahibi İtalyan oyun yazarı ve yönetmen 90 yaşında aramızdan ayrıldı. Eserleri Türkçe de dahil olmak üzere 40’dan fazla dile çevrilmiştir.

Sabahattin Ali’nin “kemikleri sızladı” (17 Ekim 2016)

Çoğunuz malum olaydan haberdardır. Gündüz kuşağı bir magazin programında sunuculuk yapan Funda Özkalyoncuoğlu “Kürk Mantolu Madonna’yı okudum. Madonna’nın hayatını anlatıyor.” diyerek yılın belki de en büyük gafına imza attı. Kendini yıllar önce okuması gerekçesiyle savunan Funda Özkalyoncuoğlun’a ben hala hayret içerisinde yaklaşıyorum. Zira okuyan bir insanın unutacağı türden bir ayrıntı değildi.

Çocuk kitaplarıyla tanınan Fatih Erdoğan, ALMA’ya aday gösterildi (21 Ekim 2016)

Çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki en büyük ve edebiyat alanındaki ikinci büyük ödül olan ve İsveç Hükümeti tarafından her yıl, ünlü yazar Astrid Lindgren’in onuruna düzenlenen 700 bin dolar tutarındaki ALMA (Astrid Lindgren Memorial Award)‘ya Fatih Erdoğan aday gösterildi.

Yasnaya Polyana Edebiyat Ödülü Orhan Pamuk’a verildi (2 Kasım 2016)

Rus yazar Tolstoy’un adını yaşatmak için düzenlenen Yasnaya Polyana Edebiyat ödülü Apollinaria Avrutina ‘nın çevirdiği Orhan Pamuk’un “Kafamda bir tuhaflık var” isimli kitabına verildi.

Leonard Cohen aramızdan ayrıldı (7 Kasım 2016)

Kanadalı yazar, şair ve müzisyen olan Cohen 7 Kasım’da aramızdan ayrıldı.

“Harry Potter Car” Rahmi Koç Müzesi’nde!  (16 Kasım 2016)

Gerek kitap gerekse film serisi dünyaca takip edilen Harry Potter yoğun bir hayran kitlesine sahip. Serinin ikinci filmi olan Sırlar Odası’ndan hatırlayacağımız uçan araba kasım ayı itibariyle Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Ahmet Şık tutuklandı (29 Aralık 2016)

İroni sever bir insan olarak bu kadar ironik bir durumu ben bile tasvir edemiyorum ama Cumhuriyet pek güzel tasvir etmiş. Cumhuriyet, olayı “FETÖ’nün ipliğini pazara çıkaran Ahmet Şık, ‘FETÖ propagandası’ iddiasıyla tutuklandı.” şeklinde duyurdu.

PEN Türkiye Günışığı Kitaplığının bütün çocuk kitaplarını ayın kitabı seçti (Aralık 2016)

Uluslararası PEN Türkiye Merkezi Aralık ayında, Günışığı Kitaplığı’nın tüm çocuk kitaplarını “Ayın Kitabı” ilan ettiğini duyurdu.

Dilşad Gündoğan

Dilşad Gündoğan

1992’de İstanbul’da doğdu. İktisat Fakültesi mezunu. Hasan Ali Toptaş’ın “-Desene hayat tekrarlardan ibaret. –Tekrarlardan değil, tekrarların tekrarından…” sözüne istinaden sektöre atılıp kendine yabancılaşmayı reddetti. Açıkçası sektör de onu pek sevmedi. Kitaplar ve müzik en büyük iki tutkusu. Piyanosu Cosimo, kemanı Phantom ve mızıkası Olric ile son derece mutlu. Kitaplarını ödünç verdiğinde uyku uyuyamıyor.
Dilşad Gündoğan

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *