Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
 

Size Baba Diyebilir miyim?

0

Babalık deneyiminin anlatıldığı kitap, farklı yaş ve meslek gruplarından 26 babanın öyküsünden oluşuyor.

Babalık hemen geldi mi, yoksa sana tepki vermeye başlayınca mı olacak? Bir arkadaşım baba olunca arabada hız yapamaz oldu, emniyet kemeri bile takıyor. Oldu mu öyle şeyler? Televizyon izlerken elinde kumandayla horlamaya başladın mı? Ağzını şapırdatarak yemek yiyor musun? Ayağını halıyla kaşıma aşamasına gelebildin mi?

KitapEki
KitapEki

Haziran’da Küsurat Yayınları’nın üçüncü kitabı “Size Baba Diyebilir Miyim?” yayımlandı. Babalık deneyiminin anlatıldığı kitap, farklı yaş ve meslek gruplarından 26 babanın öyküsünden oluşuyor. Avukat, yönetmen, mali müşavir, mühendis ve yazar babaların öyküleri ile onların babalık hallerine tanık oluyoruz. Kitap, “Babalara, tercihi dışında baba olamayanlar ve babası tarafından sevilen, sevilmeyen tüm çocuklara…” ithaf edilmiş. Öykülerin bazıları birebir görüşme ile bazıları da gönderilen sorulara verilen yanıtların öyküleştirilmiş hali ile karşımızda. Kitap, Büşra Hacısalihoğlu ve Tuğçe Yılmaz tarafından hazırlanmış.

Kitapta yer alan öykülerin hepsinde farklı şeyler çıkıyor karşımıza. Ancak tüm öyküleri kucaklayan düşünce; annelerin, babalardan daha çok emek vermesi ve bunun babanın eksiği eksiği olduğunun kabullenilmesi hali. Babaların öz eleştiri yaptığı, çocuklarına duydukları sevgiyi ilk akla gelen, en temiz biçimiyle ifade ettikleri öyküleri okuyoruz. Anne ile bebek ilişkisinin arasında kendi yeri olmadığını hissedenlerle, anne-baba-bebek dengesini kurmayı başaranlar; çocuğuyla arkadaş olanlarla, oğlunu nadiren görenler; kızına zarar gelmemesi için tüm dünyayı karşısına alabilecek güçte hissedenlerle, babalık halinde bir türlü dikiş tutturamayanlar var. Ama hepsinin hikayesi aslında benzer yanlara sahip. Öykülerde çocuğunun doğumundan sonra korkan, ona muhtaç olan küçücük bir canlı ile ne yapacağını bilemeyen babaları görüyoruz.

Önce hiç gitmeyecek sandığımız ve bu konuda üzerinde pek kafa yormadığımız, büyüdükçe kaybetmekten korktuğumuz babalarımızla ilişkimiz elbette çok kıymetli. Kızını bir yaz güneşine, çok tatlı bir kekin son dilimine, serinlemek istediğinde hep en yakınında olan gölgeye benzeten babaların hikayesi anlatılan. Anlamsız huylarıyla çocuklarını güldüren, bazen evde amaçsızca dolaşan, telefonunun şarj durumunu hep çocuklarına takip ettiren babaların da hikayesi. Küsurat Yayınları’na ve kitaba destek olan tüm babalara emekleri için teşekkürler. Okurunun bol olması dileğiyle.

 

  • Size Baba Diyebilir miyim?
  • Yazar: Kolektif
  • Türü: Aile-Çocuk
  • Baskı Yılı: Temmuz 2017
  • Sayfa Sayısı: 160 Sayfa
  • Yayınevi: Küsurat Yayınları

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *