Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
ileti
 

Tehlikeli Oyunlar

0

İmzalı Kitaplar kategorimizde yine çok özel bir imza var. Oğuz Atay, Sinan Yayınları etiketiyle 1973 tarihinde basılan kitabı Tehlikeli Oyunlar’ı Adnan Benk için imzalıyor.

Oğuz Atay – Adnan Benk ilişkisini, Hakkı Devrim 31 Mayıs 2011 tarihli yazısında şöyle anlatıyor:

KitapEki
KitapEki
KitapEki

Ben Oğuz Atay’ı sözü edilen yıllarda tanıdım. Adnan Benk’in tavsiyesiyle Meydan Larousse ansiklopedisi redaksiyon heyetinde, birlikte çalışmaya davet etmiştik onu. İkisi de yok artık aramızda. Adnan onu çok severdi. «Kocakafa» lakabı da onun icadı mıydı bilmiyorum. Benim için hep arkadaşım Oğuz Bey oldu.

O sırada haber konusu apartmanda oturuyor olmalıydı (1966-1973 yıllarından söz ediyoruz). Tutunamayanlar’ın müsveddesini herkesten önce Adnan’ın okuduğunu, beğendiğini, bizlere de Oğuz’un romanından övgüyle söz ettiğini iyi hatırlıyorum. Adnan’ın henüz adı bile bilinmeyen bir yazarın romanını ciddî ciddî övmesi başlıbaşına bir hadiseydi doğrusu. Rahmetli çok değerli bir hoca ve müşkülpesent bir eleştiriciydi; roman da başlıca uzmanlık alanı onun. Yani adı bilinmeyen bir yazarın ilk romanını Adnan hararetle methediyorsa bu, üzerinde durulacak bir eser söz konusu anlamına gelirdi.

  • Tehlikeli Oyunlar
  • Sinan Yayınları
  • 1973
M. Şeref Özsoy

M. Şeref Özsoy

Marmara Üniversitesi mezunu. KANIK’sadığım biri ORHAN VELİ, Kılavuzu Şair Olanın ve (Haluk Oral ile beraber) Erol Güney'in Ke(n)dsi adlı kitapları var. düzenSİZ YAPRAK, Milliyet Sanat, Adam Sanat, Varlık, Yasakmeyve, Aksak Kurbağa, Öküz ve daha pek çok dergide Türk edebiyatçılarının hayatları üzerine denemeler yazdı. Bir Orhan Veli bilir kişisidir.
M. Şeref Özsoy

Latest posts by M. Şeref Özsoy (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *