Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
ileti
 

Yayıncılar Özgürlük Nöbeti’nde

0

Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde Özgür Gündem gazetesinin tutuklanan Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir, Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan ve yazar Necmiye Alpay için yapılan “Özgürlük nöbeti”ni Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) ve ÖDP devraldı.

KitapEki
KitapEki
KitapEki

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin tutuklanan Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir, Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan ve yazar Necmiye Alpay için yapılan “Özgürlük Nöbeti” 12. gününde devam ediyor.

Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde yapılan “Özgürlük nöbeti”ni bugün (3 Ekim)  TYB ve ÖDP devraldı. “Özgür düşünce susturulamaz”, “İnan, Necmiye, Bilir, Aslı için özgürlük nöbetindeyiz” pankartlarının açıldığı eyleme ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve TYB Başkanı Metin Celal, Haziran Hareketi, Ceylan Yayınları’nın da aralarında olduğu çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

TYB Başkanı Metin Celal, yazarların, gazetecilerin, yayıncıların yazdıkları yazılar, yaptıkları haberler nedeniyle tutuklanmasının, gözaltına alınmasının kaygı verici olduğunu söyledi.

Darbe girişiminin ardından yaşananların “cadı avı” olduğunu belirten Celal, hükümeti ve tüm yöneticileri temel hak ve özgürlüklere uygun davranmaya çağırdı.

ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, adalet arayışlarının ya hapishane önlerinde ya da sokakta sürdürdüklerini söyledi. Taş, “Tutuklu olan gazetecilerin, yazarların yürekleri, sözleri ve bilinçleri barış olan insanlar; Aslı, İnan, Necmiye ve Bilir kalemlerini insanlar ölmesin diye kullandılar. AKP’yi yine uyarıyoruz, bu tarz cemaatin tarzıdır. AKP, cemaatin hukukunu devralmıştır. OHAL rejimini kabul etmiyoruz. TV’leri, radyoları kapatmak, seçilmiş belediyelere kayyım atamak darbedir” dedi.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Av. Veysi Eski, görüşmenin ardından Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın mesajını nöbet tutanlara iletti.

Kaynak: ETHA

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *