10 Ekim Katliamı Belgeseli ve kitabı

CHP 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren Malatya Gençlik Kolları üyesi 12 genç anısına belgesel ve kitap hazırladı.

Parti genel merkezinde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük katliamı sonrasında sırıtarak açıklama yapanları da, katliamı bilip de önlem almayanları da unutmadıklarını söyledi. Ağbaba, belgeseli “Roboski’den Ankara’ya çocuklarını kaybeden analara adadıklarını” ifade etti.

CHP 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren CHP Gençlik Kolları üyelerinin anısında belgesel ve kitap hazırladı. Parti Genel Merkezi’nde yapılan açıklamada “Baba Ben de Gideyim Mi?” belgeselinin fragmanı gösterildi. Yapımı Kadıköy Belediyesi tarafından üstlenilen belgesel ve kitaptan elde edilecek gelirler CHP Malatya Gençlik Kolları’na bağışlanacak. Basın açıklamasında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük katliamı sonrasında sırıtarak açıklama yapanları da, katliamı bilip de önlem almayanları da unutmadıklarını söyledi. Adeta iyilik ile kötülük arasında bir savaş verildiğini belirten Ağbaba, “Düşünün ki; bir baba barış mitingine ‘Ben de gidebilir miyim’ diyen oğluna evet dediği için ‘Dilim tutulsaydı da gel demeseydim’ diyor. Arkadaşlarımızdan geriye gözü yaşlı aileleri ve yol arkadaşları olarak kaldık. Onların anılarını yaşatmak, özlemlerini aktarmak için kitap ve belgesel hazırladık. 12 arkadaşınızın kısa hayatlarındaki hayallerine, umutlarına, aşklarına yer verdik. Bu belgeseli bu düzen böyle gitmesin diyen bütün barış güvercinlere adıyoruz. Roboski’den Ankara’ya çocuklarını kaybeden analara adıyoruz” diye konuştu. “Baba Ben de Gideyim Mi?” belgeseli 10 Ekim saat 19.30’da CHP Genel Merkezi’nde gösterilecek.

Tanıtım Bülteninden

“Emek, Barış ve Demokrasi” mitingine katılmak üzere Türkiye’nin her tarafından başkente gelen binlerce kişi, miting alanına yürümek üzere Gar önünde toplanmıştı. Saatler 10.04’ü gösterdiğinde peş peşe iki büyük patlama meydana geldi. İki intihar eylemcisi tarafından gerçekleştirilen saldırıda 101 kişi hayatını kaybetti. On dört kişinin defnedildiği İstanbul’dan sonra en çok cenazenin toprağa verildiği ikinci il Malatya oldu.

“Onlar partimizin Malatya İl Gençlik Kollarında görev almış olan çalışma arkadaşlarımız, kolumuz kanadımız, barış güvercinlerimizdi.”
(Veli Ağbaba)

Onlar Roboski’de, Reyhanlı’da, Antep’te yitirdiklerimizin kardeşi, Suruç’ta toprağa düşenlerin, Maraş’ta, Gazi’de, Sivas’ta sonsuzluğa karışanların yoldaşlarıydı. Bizim Çocuklar, Malatya’dan Ankara’ya bu ülkeye barış gelsin diye güle oynaya yola çıkmış olan 12 insanımızın “Barışa yolculuğunun” hikâyesidir… Bir mirasın ve mücadelenin toplumsal hafızaya kazandırılmasıdır…

  • Bizim Çocuklar
  • Yazar: Veli Ağbaba, Bülent Kutlutürk
  • Baskı Yılı: Ekim 2016
  • Sayfa Sayısı: 328 Sayfa
  • Yayınevi: Tekin Yayınevi
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Gündüz Düşçüsü: Edgar Allan Poe

Read Next

Çetin Altan anılacak…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *