10. Malatya Uluslararası Film Festivali ‘Cinsiyetsiz Ödül’ Kararına Tepkilerin Ardından İptal Edildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan 10. Malatya Uluslararası Film Festivali, yönetimin “en iyi kadın oyuncu” ve “en iyi erkek oyuncu” ödülleri yerine “cinsiyetsizlik” odaklı “en iyi oyuncu” ödülünün verileceğini açıklamasının ardından iptal edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin iptal açıklamasında, “Bu süreçte, bazı basın-yayın organları ve sosyal medyada toplumsal değerlerimizi rencide eden bazı ifadelere yer verilmesi, bizleri üzmüştür” denilirken, pandemi de gerekçe olarak gösterildi.

Malatya Uluslararası Film Festivali yönetimi 14 Kasım Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Berlin Film Festivali’nden etkilenerek “en iyi kadın oyuncu” ve “en iyi erkek oyuncu” ödülleri yerine, “cinsiyetsizlik” odaklı, “en iyi oyuncu” ödülünün verileceğini açıkladı. Karar sosyal medyada tepkilere yol açtı.

‘Türkiye’nin ilk cinsiyetsiz oyunculuk ödülü’

Festival yönetiminin cumartesi günü basına servis ettiği bültende “Dünyada ilk olarak Berlin Film Festivali yönetimi tarafından alınan kararla ‘en iyi oyuncu’ ödüllerindeki kadın ve erkek ayrımının kaldırılmasının Türkiye’deki ilk temsilcisi 10. Malatya Uluslararası Film Festivali olacak. Berlin Film Festivali’nin aldığı kararı destekleyen bir yol izleyen ve bu değişikliği daha da anlamlı kılıp genişletme yolunda katkı sağlamak için oyuncu ödüllerinde cinsiyet ayrımını kaldıran festivalin Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda bu yıl ‘en iyi oyuncu’ ve ‘en iyi yardımcı oyuncu’ ödülleri verilecek” ifadeleri kullanıldı.

‘Büyükşehir Belediyemizce kaleme alınmadı’

1-5 Aralık günleri arasında gerçekleşmesi planlanan festivali düzenleyen Malatya Büyükşehir Belediyesi, “cinsiyetsiz ödül” ifadesinin sosyal medyada tartışmalara yol açmasının ardından yaptığı açıklamada “cinsiyetsiz ödül” eksenli bültenin kendilerine ait olmadığını savundu. Açıklamada, “Söz konusu bültende geçen cinsiyetsizlik ibaresi, büyün dünyayı ve geleceğimizi tehdit eden, değerlerimizle bağdaşmayan bir yaklaşımın tezahürü olup bu konuda Büyükşehir Belediyemiz de büyük hassasiyet sahibidir. Film Festivali Komitesi tarafından metni kaleme alan ve böylesine yanlış bir algıya sebebiyet veren söz konusu talihsiz açıklama hakkında, ilgililerin bahsi geçen söylemle ilgili ne kastettiğinin sorgulanması hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır” denildi.

Festival iptal edildi

Sosyal medyada eleştirilerin artmasının ardından festival, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edildi. Koronavirüs salgınının da gerekçe gösterildiği açıklamada, “Bu gelişmeler müvacehesinde yapılan değerlendirme neticesinde, iyi niyetle çıkılan bu yolda bazı yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan haberler ve bundan kaynaklı olumsuz tartışmaların önüne geçmek, yeni spekülasyonlara yol açmamak, festivalin önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesini sağlamak amacıyla, pandemi sürecinin gereksinimleri de dikkate alınarak, bu yıl 10’uncusu düzenlenmesi planlanan Malatya Uluslararası Film Festivali, organizasyon paydaşlarının ortak kararı ile iptal edilmiştir” denildi.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Meryl Streep’li ‘Let Them All Talk’ Filminden İlk Fragman

Read Next

“Sevdalım Hayat” Yeni Basımı ve Özel Fotoğraf Arşivi İle Geliyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *