15 Temmuz’a Karşı 15 Kitap

TSK içinde yapılanan Gülen Cemaati müritlerince 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen kalkışma, Fethullah Gülen’i ve onun suç makinesi olan Cemaat’i ülke gündeminin merkezine yerleştirdi.

İktidar partisi mahfillerinden muhalefete, liberal cenahın şöhretlilerinden “eski” Cemaat mensuplarına kadar genişçe bir toplam ekranlarda, “kandırıldık” serenatıyla nedamet getiriyor… İmal edilmiş delillerle başarılı aydınlar, askerler ve gazeteciler cezaevlerine kapatılırken Cemaat tetikçiliği yapan pek çok isim ise, bugün Gülen Cemaat’ine karşı en yüksek gürültüyü çıkarmaya çalışıyor… Dünün kadrolu kandırıcıları bugün “kandırıldık” diyerek gerçeklerin üzerini örtmeye çalışıyor hala…

KANDIRILAMAYAN KİTAPLAR

Kırmızı Kedi Yayınları, Cemaat’in gücünün doruklarında olduğu yıllarda Ergenekon, Balyoz ve Odatv gibi kumpas davalarda yargılanan isimlerin Cemaat’in kirli sicilini anlatan araştırmalarını yayımladı… Kırmızı Kedi için Yılmaz Özdil’in ifadesiyle söylersek, “Okunmasından bile korkulan kitapları şakır şakır bastı.”

Bu kitaplardaki uyarılara karşı kulağının üstüne yatanların, bugün her şeyi yeni “öğreniyormuşçasına” gösterdikleri Oscarlık performansın sizi kandırmaması için Kırmızı Kedi Yayınları’nın Cemaat külliyatının bir kısmını paylaşıyoruz.

İşte Kırmızı Kedi Yayınevi’nin o külliyatı:

 1. Sızıntı, Wikileaks’te Ünlü Türkler – Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun Silivri Cezaevi’nde tutukluyken kaleme aldığı “Sızıntı”, Wikileaks belgeleri ışığında şu sorulara yanıt veriyordu: – Türk polisi FBI’dan Fethullah Gülen için ne istedi? – ABD Gülen cemaati hakkında ne düşünüyor? – Türk polisi FBI’a verdiği Ergenekon brifinginde neler anlattı? – ABD’li diplomatlara Yaşar Büyükanıt’la ilgili hangi fotoğraflar gösterildi? – Erdoğan-Gül çekişmesi kriptolara nasıl yansıdı? – Bülent Arınç TSK’yı ABD Büyükelçisi’ne nasıl ve neden şikâyet etti? – ABD AKP’li bakanları nasıl fişledi? – Hangi Ergenekon gözaltıları Amerikalılara önceden haber verildi?

Eganba_SatinAl

 

 1. Samizdat – Soner Yalçın

Soner Yalçın Samizdat’ı Silivri Cezaevi’nde kaleme aldı… Kitap, Yalçın’ın Odatv kumpasıyla gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra geçen ilk 29 gününü anlatıyor. 29 gün boyunca mahkemede ve cezaevinde karşılaştığı Ergenekon, Balyoz, Kafes, Poyrazköy davalarının Oktay Yıldırım, Muzaffer Tekin, Levent Bektaş, Mehmet Fikri Karadağ gibi ünlü simalarıyla karşılaşmalarını, sohbetlerini ve anılarını aktarıyor.

Eganba_SatinAl

 

 1. Hedefteki Donanma – Cem Gürdeniz

Tümamiral Cem Gürdeniz’in Balyoz Davası nedeniyle Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu dönem kaleme aldığı kitabında Türk Deniz Kuvvetleri’nin kimleri tedirgin ettiğini sorgulanıyor. “Hedefteki donanma” Türk Donanmasına kurulan kumpasların gerçek nedenlerini cesurca tartışıyor. NATO’ya bağlılığın Türk Donanması’na na faturası Ne oldu? Türk Donanması’nın Karadeniz’deki faaliyetleri ABD’yi niçin tedirgin etti? AB İlerleme Raporu’nda Türk Deniz Kuvvetleri için ne deniyor? Hedefteki Donanma bu sorulara cevap arıyor…

Eganba_SatinAl

 

 1. Vatan Yahut Silivri – Müyesser Yıldız

Bilgisayarına yerleştirilen kaynağı belirsiz “belgeler” yüzünden 15,5 ay hapis yatan Odatv yazarı Müyesser Yıldız yaklaşık bir yıl boyunca tek başına kaldığı hücresinde “Vatan yahut Silivri”yi, yargısız infazın bir asırlık tarihini kaleme aldı.

Eganba_SatinAl

 

 1. Er Mektubu Görülmüştür – Kolektif

Gazeteci yazar Yılmaz Özdil ‘in “Maltepe’deki Arkadaşlarım” dediği tutsak subaylar için başlattığı mektup kampanyasın d a  Balyoz Mağduru subaylara gönderilen mektuplar “Er Mektubu Görülmüştür ” başlığıyla kitaplaştırıldı. Yılmaz Özdil kitap için, “Balyoz adı verilen davanın, millet vicdanında beraat ettiğinin kanıtıdır bu mektuplar” demişti.

Eganba_SatinAl

 

 1. 1963’ten Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım – Ali Türkşen

15 Temmuz girişimi sonrasında kamuoyunun yakından tanıma fırsatı bulduğu SAT komandosu, Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen’in Hasdal Askeri Cezaevi’nde tamamladığı kitabında 21 Nisan 2009 tarihinden bu yana Poyrazköy başta olmak üzere kumpas davalarla “darbeci” ve “terörist” ilan edilmeye çalışılan SAT’ların hangi aşamalardan geçerek bugünlere ulaştığı ve farklı bahriyelerin benzer birimleriyle ilişkileri anlatılıyor.

Eganba_SatinAl

 

 1. Sakıncalı Amiral – Toygun Atilla

Silah arkadaşlarının hukuksuzca tutuklanmasına tepki olarak 29 Ocak 2013’te görevinden istifa eden Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kurulan kumpasa karşı çıktı. Bunlara karşılık orduevlerine girmesi yasaklandı. Sesi kısılmaya çalışıldı. Güner köşesine çekilmedi ve başından geçenleri gazeteci Toygun Atilla’ya anlattı. “TSK içine yerleşen cemaat yapılanmasının gücü nereden geliyor?- Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in gelişmeler karşısındaki tavrı neydi? Oramiral Nusret Güner baş başa görüşmede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ne dedi?” Sakıncalı Amiral bu sorulara cevap veriyor.

Eganba_SatinAl

 

 1. Teğmen, “Sehven Olayı” ve Bir Direnişin Öyküsü – Teğmen Mehmet Ali Çelebi

Mehmet Ali Çelebi, Ergenekon operasyonlarında tutuklanan ilk muvazzaf subay. Kamuoyu onu “Sehven Olayı” diye bilinen kumpasla tanıdı. Çelebi, sahte delil üreten kumpasçılarla mücadelenin sembollerinden biri haline geldi. Teğmen Çelebi ,  çocukluğundan başlayarak karakter özelliklerini, Ergenekon sürecinde iki kez yaşadığı tutukluluk dönemlerindeki anılarını anlatıyor .

Eganba_SatinAl

 

 1. Paralel Hat ,  “Dinlemeler” ve AKP-Cemaat Kapışması – İlhan Taşcı

Gazeteci-yazar İlhan Taşcı, Paralel Hat’ta Türkiye’yi sarsan telekulak skandallarına AKP-Cemaat kapışması ekseninde bakıyor, “işlerin karıştığı” noktaları gizli kalmış tapeler, resmi kayıtlar, belgeler ve olaylarla aydınlatıyor.

Eganba_SatinAl

 

 1. Çatışmanın Anatomisi – Orhan Bursalı

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, AKP iktidarı ile Gülen Cemaati arasındaki büyük kopuşu ilk dile getiren gazeteci. Çatışmanın Anatomisi, Mavi Marmara baskınından Şike Yasası’na, Oslo’daki MİT-PKK görüşmelerinden 17-25 Aralık operasyonlarına dek uzanan gelişmelerin arka planını yorumluyor. Orhan Bursalı, Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ne istediler de vermedik?” itirafının ardındaki gerçekleri ve Cemaat’in iktidar hamlelerini gözler önüne seriyor.

Eganba_SatinAl

 

 1. İn – Sabri Uzun

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Sabri Uzun Emniyet’te 40 yıl görev yapan bir İstihbaratçı olarak, teşkilat içinde yuvalanan Cemaat’le yüzleşmesini, mücadelesini, kurulan tuzak ve komploları anlatıyor. İn, polis ve yargı içindeki çetenin karanlık faaliyetlerine isim isim, olay olay ışık tutuyor.

Eganba_SatinAl

 

 1. Mahrem –  Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan

Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın birlikte kaleme aldığı Mahrem, Wikilieaks belgelerinin yanı sıra Odatv kumpasında delil olarak kullanılmak üzere, Cemaatçi polislerce Pehlivan ve Terkoğlu’nun bilgisayarlarına yüklenen gizli belgelerdeki Türkiye’nin sırlarına ışık tutuyor. İşte Mahrem’in cevap verdiği sorulardan bazıları: “AKP-Cemaat ortaklığı, bir kız çocuğuna tecavüz dosyasını neden ve nasıl kapattı? Hangi Zaman gazetesi yazarı, karısını ABD Başkonsolosu’na şikayet etti? Gülenciler TSK’daki havuz partilerinde neden bikini giyiyor? MİT’in istihbaratçı adaylarına okuttuğu ders kitabında neler yazıyor? ‘Çok eşliliği’ MİT belgesine konu olan muhalif parti lideri kim?”

Eganba_SatinAl

 

 1. Sarı-Lacivert Öfkeli Adam: Aziz Yıldırım – Aytunç Erkin

Gazeteci-yazar Aytunç Erkin, Şike Davası’nın Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk ve Devrimci Karargah’la olan ilgisini ve dava sürecinin iç yüzünü sergiliyor. Aytunç Erkin “AKP ve Cemaat, Fenerbahçe’den ne istediler, ne alamadılar?” sorusuna cevap arıyor…

Eganba_SatinAl

 

 1. İmamların Öcü – Yavuz Selim Demirağ

İmamların Öcü, TSK içindeki Cemaat yapılanmasını, dünü ve bugünüyle gözler önüne seriyor. Uzun süre iktidarın nimetlerinden faydalanan “Paralel Yapı”nın polis, yargı, medya, bankacılık ve eğitimle ilgili çalışmaları giderek aydınlanırken, Demirağ hala karanlıkta kalan bir noktaya ışık tutuyor. “Peki ya TSK?” diyen yazar, milli güvenlik meselesi haline gelen büyük tehlikeye dikkat çekiyor. İmamların Öcü, Harp Okulları’ndaki örgütlenmeden Balyoz kumpasına, Atatürkçü-vatansever subay ve öğrencilerin tasfiyesinden şaşırtıcı ifade tutanaklarına, Casusluk davasından TSK’daki Cemaat soruşturmasına dek, adı konmamış bir savaşın tarihini yazıyor.

Eganba_SatinAl

 

 1. Çelik Gemiler Demir Bahriyeliler – Cem Gürdeniz

E. Tümamiral Cem Gürdeniz, kendisinin de hedef seçildiği kumpas davalarda mağdur olan silah arkadaşlarının ve komuta ettikleri gemilerin serüvenlerini anlatıyor. Gürdeniz, Balyoz kumpası nedeniyle bulunduğu Silivri 5 No’lu Ceza ve Tutukevi’nde dava arkadaşlarıyla yaptığı gemi ve deniz söyleşilerini, kendi gemisi Gaziantep firkateyniyle ilgili unutulmaz anıları satırlara döküyor. .. Amiral Gürdeniz, Cumhuriyet Donanması’nın kumpas davalar yoluyla neden “Hedefteki Donanma”ya dönüştüğünün ipuçlarını veriyor.

Eganba_SatinAl

Sinan Acıoğlu
Latest posts by Sinan Acıoğlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Aslı Tohumcu ile çocuk kitabı yazım atölyesi

Read Next

Küçük Adamın Büyük Hikayesi

One Comment

 • Emeğinize sağlık. Teşekkürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram