16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde 38 Film Gösterilecek

16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), 1-9 Mayıs tarihleri arasında çevrimiçi ortamda 38 filme ev sahipliği yapacak. “Festivale Doğru” bölümü etkinlik ve gösterimleri ise bu ay gerçekleşecek.

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, bu yıl dünyadan ve Türkiye’den emekçilerin, işsizlerin, kadınların, LGBTİ+’ların, gençlerin mücadelesini anlatacak. Festival, yaşanılan haksızlık ve adaletsizlikler “Hangi Kadraja Sığar” diye soracak.

Pandemiden dolayı çevrimiçi ortamda düzenlenecek festival, bu yıl ikincisi gerçekleşecek “Festivale Doğru” bölümünde, seyircisini diğer Uluslararası İşçi Filmleri Festivalleri ile buluşturacak. Bu bölümde yer alan üç kısa film de Türkiye’de ilkgösterimini yapacak.

17 ve 24 Nisan tarihlerinde iki söyleşi düzenlenecek. 17 Nisan Cumartesi günü, gösterim öncesi gerçekleşecek canlı söyleşide Nordic Labour Film Festival’inden Susanne Ovelius ve söyleşinin ardından gösterilecek filmlerin yönetmeni Astrid Askberger yer alacak. Söyleşi sonrası Askberger’ın “Ben de oradayım” (Jag var också med) ve “Duvar” (Väggen) filmlerinin gösterimi yapılacak. İspanya Bask LAN Film Festival’inden Itxaso Díaz’ın konuk olacağı söyleşi ise 24 Nisan Cumartesi günü  gösterim öncesi gerçekleşecek. Söyleşinin ardından “Deniz Kadınları” (Mujeres de la mar) adlı film izleyiciyle buluşacak.

Açılış 1 Mayıs’ta

Sunuculuğunu Yeliz Kuvancı’nın üstleneceği açılış gecesi 1 Mayıs 2021’de saat 20.00’de çevrimiçi olarak düzenlenecek ve festivalin YouTube kanalından canlı yayımlanacak.

Program İspanyol yapımı “Sınırımız Gökyüzü” (El Cielo Es Nuestro Techo) adlı belgesel filmin gösterimiyle son bulacak.

Açılıştan sonraki günlerde yapılacak film gösterimi ve söyleşiler yine festivalin YouTube kanalından canlı izlenebilecek, izleyiciler yönetmenlere sorular sorabilecek.

11 filmin ilkgösterimi yapılacak

Festival programında Türkiye’de ilk defa gösterilecek 11 film yer alıyor. Ayrıca Emin Alper’in “Kız Kardeşler” ve Kıvanç Sezer’in “Küçük Şeyler” filmleri de festival kapsamında seyircisiyle yeniden buluşacak.

İFF kapsamında Türkiye’de ilk kez gösterilecek filmler şöyle:

“Nae Pasaran” (Geçit Yok):  Belgesel film 1974’te bir İskoç kasabasında Pinochet diktatörlüğüne karşı Şili Halkı ile dayanışan fabrika işçilerini anlatıyor.

“Hackitat” (Politik Bilgisayar Korsanlığının 9 Katmanı): İsveç yapımı belgesel film antikapitalist bilgisayar korsanlığı üstüne.

“Lenin… The train” (Lenin’in Treni): Kurmaca film 1. Dünya Savaşı sırasında içlerinde Lenin’in de bulunduğu göçmenlerin bir trende nasıl Avrupa’dan Rusya’ya ulaştıklarını anlatıyor.

“Bröd och Rättvisa” (Ekmek ve Adalet): İsveç yapımı belgesel, günümüzde siyasetin yoksulluk ve sınıflı toplum ile ilişkisini sorguluyor.

“El Cielo Es Nuestro Techo” (Sınırımız Gökyüzü): İspanya’daki bir sahilde hepsi kadınlardan oluşan yerel kabuklu deniz hayvanı çiftçilerinin işlerini kaybetmemek için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

“Mujeres del Campo” (Kırsalın Kadınları): Belgesel, İspanya kırsalında, kadınların öyküsünü işliyor.

“The Gama Strike” (Gama Grevi): Türk İnşaat şirketi Gama işçilerinin İrlanda’daki direnişini anlatıyor.

“Tokyo Higata” (Tokyo Gelgit Düzlüğü): Japonya yapımı belgesel günümüz toplumunu kuşatan çevresel yıkım, toplumsal yaşlanma, gelir farkı gibi çeşitli sorunlara yaklaşırken, Japonya’nın savaş sonrası tarihindeki kalkınma ve durgunluğu işliyor.

“Toguzdan Kiyin Egiz” (Dokuzdan Sonra İkiz): Belgesel, Kırgızistan’da, küçük bir köyde mütevazı bir ailenin yaşam öyküsünü ele alıyor.

“Sementes – Mulheres Pretas no Poder” (Tohumlar: Siyah Kadınlar İktidara): Brezilya yapımı belgesel, siyah kadınların Brezilya’da başlattığı seçim kampanyasına eşlik ediyor.

“Ritmin İsyanı” (Riot of Rhythm): Türkiye yapımı kısa film, ilhamını devrimci müzisyenlerden alıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

2021 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri’ne Başvurular Başladı

Read Next

Kirpiğin Düşmesin Yere: “Kadınlardan Kadınlara Mor Öyküler”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *