1906’daki kütüphane kokusunu arıyorlar

Araştırmacılar New York’taki tarihi kütüphanelerden biri olan Morgan Kütüphanesi’nin 1906’daki kokusunu tekrar yakalamaya çalışıyor.

New York’ta bulunan Morgan Kütüphanesi küratörü Christine Nelson ve Columbia Üniversitesi’nden uzman Jorge Otero-Pailos son derece heyecan verici ve şiirsel bir deney gerçekleştiriyorlar.

Hyperallergic’in haberine göre araştırmacılar son bir yıl içinde yedi öğrenci ile birlikte Morgan Kütüphanesi’nin 1906’da nasıl koktuğunu bulmaya çalışıyor. Bunun için kullandıkları araç ise plastik boruları olan bir kristal küre. Bu küre nadir kitapların, eski mobilyaların ve halıların üzerine yerleştiriliyor ve o döneme ait özel kokuyu yaratan moleküller yakalanıyor.

‘HİÇBİR ŞEY GEÇMİŞİ KOKU KADAR CANLANDIRAMAZ’

Vladimir Nabokov’un dediği gibi “Hiçbir şey geçmişi kokusu kadar bütünüyle yeniden canlandıramaz.” Projeyi yürüten Oteiro-Pailos da bu görüşte. Ona göre bir binayı kültürel olarak önemli kılan insanların anıları ve koku bu anılara doğrudan giden bir yol olmasına rağmen yeterince önemsenmiyor.

Proje tamamlandıktan sonra Manhattan’daki Morgan Kütüphanesi’nin ziyaretçileri bu kokuyu deneyimleyerek 20. yüzyılın başına en azından koku duyusuyla dönme şansı bulabilecekler. Projenin tamamlanmasının ise birkaç ay daha alması bekleniyor.

Projenin birkaç ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Ekmek ve Gül”; Cumhuriyet Fırını

Read Next

Aynur Uluç’un kitaplardan tuvale ilk köprüsü

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *