2000 Yıllık Bilgelik Rehberi

Stoa felsefesinin en özgün sesi Seneca’nın öğretisinin temellerini anlatan, Özlem Küskü’nün yayıma hazırladığı Gladyatör Kararını Arenada Verir Destek Yayınları’ndan çıktı.

Felsefe tarihinin önemli figürlerinden, Stoa felsefesi denilince akla gelen ilk isimlerden Seneca iki bin yıl öncesinden bilgelik yolunda yürümek isteyen günümüz insanına rehberlik ediyor.
Yenilmez olan hiç darbe almayan değil, darbeden yaralanmayandır. Romalı filozof, devlet adamı, hatip ve tragedya yazarı Lucius Annaeus Seneca, Stoa felsefesinin öncüleri arasındaki en özgün sestir. İmparator Neron’un hocalığını ve danışmanlığını yapan filozof, parlak ve iniş çıkışlarla dolu yaşamında, sürgün yıllarında, Neron’un deliliğini yatıştırma çabasında teselliyi hep felsefede bulmuştur.
Hayatta bilgece bir duruşun yaşananların içinden geçerek ve yaşam arenasında insanın kendi olarak var olmasıyla kazanılacağını söyleyen Seneca bilgelik, kader, talih, korkular, ruh dinginliği, doğa, ölüm gibi konuları kusursuz bir üslup ve keskin bir zekâyla ustalıkla aktarmış, modern dünyanın insanına güçlü felsefesiyle rehber olmuştur.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yüzüklerin Efendisi Dizisine Oyuncu Aranıyor

Read Next

Bir Distopik Bilimkurgu Başyapıtı: Kalite Ülkesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram