2000’lerde Türkiye’de Kadınlar: “İradenin İyimserliği”

Her biri alanının önemli isimleri tarafından kaleme alınan yazılardan oluşan, Aksu Bora’nın derlediği İradenin İyimserliği – 2000’lerde Türkiye’de Kadınlar, İletişim Yayınları tarafından 12 Kasım’da yayımlanacak.

Derlemede, sanattan spora, sanal âlemden edebiyata, sinemaya uzanan geniş bir alanda 2000’ler Türkiye’sindeki kadınların varoluş mücadeleleri anlatılıyor. İradenin İyimserliği’ni Aksu Bora, Ahu Antmen, Sema Aslan, Emek Çaylı Rahte, Zehra Çelenk, Gözde Çerçioğlu Yücel, İlknur Hacısoftaoğlu, Binnaz Saktanber, Burcu Şenel, Funda Şenol Cantek, Nagehan Tokdoğan, Figen Uzar Özdemir, İlknur Üstün, Özlem Yeniay ve Nevin Yıldız’ın yazıları oluşturuyor.

İradenin İyimserliği’nde emek pratiklerinde, sanatta, sporda, sanal âlemde, milliyetçi ve muhafazakâr muhitlerde, edebiyatta, sinemada ve televizyon dizilerindeki temsillerinde ve feminist siyasi etkinliklerinde kadınlar hakkında yazılan hikâyeler ve kendi hikâyelerini yaratan kadınlar anlatılıyor.

“21. yüzyıl için ‘kadınların yüzyılı’ dendi, bunun bazı haklı sebepleri de vardı; ama kadınlık tecrübesinin önemli kısmı hâlâ görünmüyor, sayılmıyor, temsil edilmiyor. Evet kadınlar daha çok görünüyorlar, onlar hakkında daha çok konuşuluyor ama hangi hikâyeler içinde? Kadınlar kendi hikâyelerini ne kadar anlatabiliyorlar? Belki şöyle sormak daha doğru olur: Kadınlar kendi hikâyelerini ne kadar yaratabiliyorlar? Çünkü bilirsiniz, temsilin bir güçlüğü, hep önceden anlatılmış bir hikâyeye düşmesidir; onun için temsil ile rol birbirine karışır pek çok zaman, kendinizi yazılmış bir piyeste figüran buluvermeniz işten değildir.” – Aksu Bora

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sine Ergün’den Yeni Roman: Kopuk

Read Next

Eternals’a Eşcinsellik Sansürü

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *