2017 Behçet Aysan Şiir Ödülü Sezai Sarıoğlu’nun

1995 yılında verilmeye başlanan Behçet Aysan Şiir Ödülü‘nün bu seneki kazananı Kurutma Kâğıdı isimli kitabıyla Sezai Sarıoğlu oldu.

Türk Tabipleri Birliği‘nin 2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’nda yitirdiğimiz Şair Doktor Behçet Aysan anısına düzenlediği Behçet Aysan Şiir Ödülü‘nün bu sene kazananı, Aysan’ın kızı Eren Aysan tarafından Twitter’dan duyuruldu.

İlk defa 1995 yılında verilmeye başlanan ödülün bu seneki kazananı Kurutma Kâğıdı isimli kitabıyla Sezai Sarıoğlu oldu.

Sezai Sarıoğlu aynı zamanda www.kitapeki.com’da da yazılarıyla yer alıyor. Sezai Sarıoğlu’nun sitemizde yayınlanan yazılarını incelemek için TIKLAYINIZ.

Eren Aysan’ın attığı tweet şöyle:

Sezai Sarıoğlu kimdir?

1950 Ordu/Ünye doğumlu. Deneme türündeki ilk kitabı 1994’te “Terspektifler” ismiyle yayımlandı. 1996’da yayımlanan “Doğusu-Batısı Olmayan Sözcükler” isimli kitabıyla, röportaj dalında ÇGD (Çağdaş Gazeteciler Derneği) ve Musa Anter Gazetecilik Ödülü’nü kazandı. 2001’de yayımlanan ve sekiz baskı yapan “NAR TANELERİ-Gayriresmi Portreler” isimli sözlü tarih çalışması akademik çevrelerde kaynak-örnek kitap olarak gösterildi. “annemin şarkı sandığı” isimli şiir dosyasıyla“İnsan Hakları Ödülü”, “kuşkırıntıları” isimli şiir dosyasıyla“Orhan Murat Arıburnu Şiir Ödülü” aldı.. İstanbul/ Kadıköy’de altı yıl süren “nehirmuhabbetler” isimli söyleşilerde “muhabbet ehli” olarak adlandırdığı bir grup arkadaşıyla birlikte pek çok yazar, şair, müzisyen, yönetmen ve akademisyeni konuk olarak ağırladı.

2012’de yayımlanan “aşk dediğin haram olur” şiir kitabı altı, 2015’te yayımlanan “Çerkesim, Türküm, Kürdüm, Sosyalistim” isimli anı kitabı iki, 2016’da yayımlanan “kurutma kâğıdı” isimli şiir kitabı iki baskı yaptı. Kültür sanat dergilerinde şiirleri, edebiyat yazıları ve şiir eleştirileri yayımlanıyor. Sözlü tarih, insan ve mekân ilişkilerini içeren tarih çalışmaları sürüyor. Türkiye’de ve yurtdışında şiir dinletileri yapıyor.

Aynur Uluç’un incelemesi için TIKLAYINIZ

“kimimiz biraz daha ölüm ve gördüm uzaktan/ ve uzandım/ kâğıda yazar gibi yazmaya başladım bedenimi” diyerek kendi içinde semah dönen bir kitap var elimizde.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İnsan Kaderi Nereye Sürüklerse; Isabel Allende ve Japon Sevgili

Read Next

Sınıftaki Göçmen Çocuklar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram