2019 Booker Uluslararası Ödülü’nün Kazanını Jokha Alharthi’den Dolunay Kadınları

Jokha Alharthi’nin “Dolunay Kadınları” adlı romanı, Süleyman Şahin çevirisiyle Timaş Yayınları tarafından yayımlandı.

 

“Hayat, gece ve gündüz olarak ikiye ayrılmıştı. Biri bizim yaşadığımız, diğeriyse içimizde yaşananlar.”

Jokha Alharthi’nin kaleminden Dolunay Kadınları, bizi kısıtlayan ve özgürleştiren güçler üzerine düşünmemiz için çağrıda bulunuyor.

Umman’ın bir köyünden üç kız kardeşin hikâyesi bu: Kırık bir kalple evlenen Meyye, bir görevi yerine getirircesine evlenen Esma, her şeye rağmen sevdiği adamla evlenmeyi seçen Havle… Bu üç kadın ve ailelerinin hikâyeleri üzerinden hızla değişen Umman’ı, en zengininden en fakirine servet dağılımının alaşağı ettiği hayatları da okurla buluşturuyor Jokha Alharthi. Üç kız kardeşin aynı kader dokusundaki hikâyesi, farklı yollara doğru ilerlerken bu döngüyü kırmak için bambaşka hayatlar kurmaya çalışan çocukları, aynı göbek bağıyla bağlanmış gibi çemberi yeni baştan döndürüyor.

Booker Uluslararası Ödülü’nü kazanan ilk Arapça roman olan Dolunay Kadınları, Jokha Alharthi’nin uluslararası arenadaki varlığına işaret ediyor.

Kitap Üzerine Söylenenler:

-“Booker Uluslararası Ödülü’ne layık görülen ilk Arapça eser olan Dolunay Kadınları, köklü bir ailenin destansı hikâyesi üzerinden Umman’ın zengin kültürel tarihini resmediyor.” ―Annabel Gutterman, Time

-“Aklı da kalbi de ele geçiren bir roman… Yazarın titizlikle işlenmiş sanatı, okuru zengin bir hayal dünyasına davet ediyor – zaman ve ölümle ilgili derin soruları ve ortak tarihimizin rahatsız edici yönlerini ele alıyor. Irk, kölelik ve cinsiyet gibi toplumsal klişelere direnirken, üslubunu konu için bir metafor olarak ustaca kullanıyor. Dolunay Kadınları, bizi kısıtlayan ve özgür kılan güçler üzerine düşünmemiz için çağrıda bulunuyor.”
―Bettany Hughes, 2019 Booker Uluslararası Ödülü jüri başkanı

-“Kuşaklararası ve toplumsal değişimin kapsamlı hikâyesi… Romanın başarısı, bu değişimi eskiden yeniye istikrarlı bir ilerleyiş olarak göstermekten ziyade çok daha karmaşık ve ufak çaptaki geçişler dizisi olarak yansıtmasında yatıyor. İnsana dair mücadeleler ve çelişkilerle dolu, Umman tarihine büyüleyici bir bakışa olanak sağlayan zengin, katmanlı ve iddialı bir çalışma.”
―Kirkus Reviews

Bu Kitap Neden Önemli?

Booker International 2019 Ödülü’ne layık görüldü. Kirkus Reviews, The New York Times, Publishers Weekly, The Guardian, Time, The Times Literary Supplement, The Washington Post, The Atlantic, The Oprah Magazine, Chicago Review of Books, Refinery29, The Millions, NPR, Literary Hub, Booklist, Electric Literature başta olmak üzere birçok yayın organında yılın en iyileri arasında gösterildi ve hakkında övgüyle bahsedildi.

Yazar Hakkında

1978’de dünyaya gelen Ummanlı yazar Jokha Alharthi, eğitimini Umman ve İngiltere’de tamamlamıştır. Doktorasını Edinburgh Üniversitesi’nde, klasik Arap Edebiyatı üzerine yapmıştır. Kariyerine akademisyen olarak devam etmektedir. 2019 yılında Booker International Prize ödülüne layık görülen Dolunay Kadınları adlı romanının yanı sıra iki kısa hikâye derlemesi, üç çocuk kitabı ve üç romanı bulunmaktadır.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

17. Akbank Kısa Film Festivali Online Olarak Düzenlenecek

Read Next

Yüzünde Bir Yer’in İngilizce Çevirisine Ödül

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *