2021 ALMA Ödüllerine Türkiye’den Dört Aday

Çocuk ve gençlik edebiyatı alanında verilen en önemli ödüllerden biri olan ALMA (Astrid Lindgren Memorial Award) ödüllerinin resmi aday listesi açıklandı.

69 ülkeden 263 adayın (yazar, illüstratör, hikâye anlatıcıları) yer aldığı 2021 ALMA ödülü için Türkiye’den ise dört kişi aday gösterildi: Aytül Akal, Behiç Ak, Feridun Oral ve Huban Korman.

Türkiye’de ALMA ödülüne aday gösterme yetkisine sahip iki kurum bulunuyor, bunlardan biri İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, diğeri ise Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD).

İsveç hükûmeti tarafından verilen ALMA ödülü, ünlü karakter “Pippi Uzunçorap”ın yaratıcısı, dünyanın en çok dile çevrilen çocuk kitabı yazarlarından biri olan Andersen ödüllü Astrid Lindgren’in anısına veriliyor.

2003’te ilki düzenlenen ALMA ödülünün ekibi, kitap okumanın çocukların dünya görüşünü şekillendirdiği ve farklılıklara saygı duymayı sağladığını vurguluyor.

ALMA ödülüne çocuk kitabı yazar ve illüstratörlerinin yanı sıra hikâye anlatıcıları ve okuma kültürünü geliştiren kurumlar da aday gösterilebiliyor.

Bu yılki resmi aday listesinin duyurusunda, jüri başkanı Boel Westin şu yorumda bulundu: “Çocukların ve gençlerin dünyayı daha iyi algılayıp yorumlayabilmeleri için edebiyata erişimlerinin olması şimdi daha da önemli bir hale geldi. ALMA listesi bu yıl çok kapsamlı, nitelikli ve çeşitli.”

2021 ALMA ödülleri, 13 Nisan 2021 tarihinde yapılacak canlı yayın ile sahiplerini bulacak.

Aday listesini tamamını incelemek için şuraya bakılabilir.

Aytül Akal hakkında:

1991’de yayımlanan ilk çocuk kitabı “Geceyi Sevmeyen Çocuk”tan sonra, yaşamını çocuk ve gençlik yazınına adadı. Konferanslar vererek, sosyal projeler geliştirerek, kitaplarını imzalayarak, çocuklarda okuma kültürünün yerleşmesine katkı vermeye çalıştı. 43 kitabı, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Farsça, Bulgarca, Macarca ve Arapça gibi çeşitli dillere çevrilerek yurtdışında yayımlandı.

Behiç Ak hakkında:

1982’den bu yana Cumhuriyet gazetesinde çizdiği bant karikatürlerin yanı sıra tiyatro oyunu yazarlığıyla da tanındı. Belgesel film alanındaki çalışmasıyla ödül alan sanatçı, çocuk kitapları yazıp çizmeye yoğunlaştı. Çocuk kitapları Japonya, Kore, Almanya ve Çin’de yayımlandı.

Feridun Oral hakkında:

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 1985’te mezun oldu. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok sergi, bienal ve yarışmaya katıldı. İtalya’da her yıl düzenlenen Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’ndaki “İllüstratörler Sergisi”nde 86, 92, 93, 95 yıllarında çalışmaları sergilendi. Çocuk kitapları yazar ve çizerliğinin dışında, plastik sanatlar alanında çeşitli sergilere ve sanat fuarlarına katılıyor.

Huban Korman hakkında:

1983’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Grafik Bölümü’nden mezun oldu. Reklam ajanslarındaki çalışmalarını sürdürürken, çok sayıda çocuk kitabı resimledi, ödüller aldı ve çocuk dergileri için resimler yaptı. 2008’de illüstrasyon dalında Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu (IBBY) Onur Listesi’ne alındı.

 

Kaynak: Bianet

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin Yarışma Başvuruları Başladı

Read Next

Etrafta Kendi Kopyanızı Görseniz Ne Hissedersiniz?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *