21 Film Festivali Bir Arada: Programda 100’den Fazla Film Var

21 film festivalinin bir araya gelerek hazırladığı online film festivali We Are One: A Global Film Festival’ın programı açıklandı. 100’den fazla filmin gösterileceği festivalde Bong Joon-ho, Francis Ford Coppola, Jane Campion gibi yönetmenlerle gerçekleştirilen söyleşiler de yer alacak.

FilmLoverss’ın IndieWire’dan aktardığı haberlere göre, koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın dört bir yanında film festivalleri iptal edilirken, SXSW ve Tribeca gibi önemli festivaller seçkilerindeki bazı filmleri online olarak sinemaseverler ile buluşturdu. Karantina sürecinde birlikte film izleme deneyimi online platformlarda sürdürülmeye çalışılırken, festivaller de bu yeni normale ayak uydurmak için önemli adımlar atmak zorunda kaldı.

Bu bağlamda, geçtiğimiz ayın sonunda 21 film festivalinin bir araya gelerek hazırladığı online film festivali We Are One: A Global Film Festival duyuruldu. Tribeca Film Festivali’ni düzenleyen Tribeca Enterprises öncülüğünde hazırlanan bu online film festivaline artık günler kaldı. 29 Mayıs’ta başlayacak olan festival için meraklı bekleyişimiz sürerken, festival programı hakkında yeni detaylar ortaya çıktı.

29 Mayıs-7 Haziran tarihleri arasında, 10 gün boyunca YouTube üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilecek festivalde, yüzden fazla film sinemaseverler ile buluşacak. Bu filmlerin 13’ü dünya ilkgösterimini We Are One: A Global Film Festival’de yaparken, 31 film online ilkgösterimlerini festivalde gerçekleştirecek. Beş film ise ülkeleri dışındaki uluslararası ilkgösterimlerini festivalde yapacak.

35 ülkeden filmin yer alacağı festivalin programında 23 kurmaca, sekiz belgesel uzun metraj ve 57 kurmaca, 15 belgesel kısa film yer alıyor. Festival programında yer alan filmlere şuradan ulaşılabilir.

Bir festival atmosferi yaratabilmek için sadece film gösterimleriyle sınırlı kalınmayacak ve festival kapsamında önemli sinemacılarla söyleşiler gerçekleştirilecek. Festivalde söyleşiye katılacak bu sinemacılar arasında Francis Ford Coppola, Steven Soderbergh, Song Kang Ho, Bong Joon-ho, Guillermo del Toro, Jane Campion ve Claire Denis gibi önemli isimler yer alıyor.

YouTube ve Tribeca Enterprises, bu festivali takip edecek olan izleyicileri Dünya Sağlık Örgütü’ne ve küresel bölgelerdeki yerel kuruluşlara bağış yapması için teşvik edecek. Festival süresince toplanan tüm fonlar, koronavirüs için yardım toplayan kuruluşlara bağışlanacak.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

‘Kumun Gecesi’ Festival Yolunda

Read Next

Sakıp Sabancı Müzesi’nin “Emirgân Arşivi” Erişime Açıldı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *