KitapEki
    21. İzmir Kitap Fuarı başladı • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

21. İzmir Kitap Fuarı başladı

21. kez kapılarını açan İzmir Kitap Fuarı, 16-24 Nisan tarihleri arasında 400 yayınevine ev sahipliği yapacak.

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği ile birlikte düzenlenen 21. İzmir Kitap Fuarı bugün açıldı. 16-24 Nisan tarihleri arasında Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda (Kültürpark) düzenlenecek kitap fuarına bu yıl 400 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken, yaklaşık 150 kültür etkinliği düzenlenecek.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Açılış töreninde ilk olarak  TÜYAP Kitap Fuarı Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu konuştu. İzmir Kitap Fuarı’nın gerek katılımcı yayınevi gerekse ziyaretçi sayısı açısından  önemli bir yere geldiğini ifade eden Kavukçuoğlu, fuarın 21 yıldır büyük gelişme gösterdiğini belirtti. Fuarın bu yıl ki onur konuğu Şair ve Yazar Hüseyin Yurttaşı’ın olduğunu ifade eden Deniz Kavukçuoğlu, 9 gün sürecek fuarda çok sayıda yazar ve şairlerin okuyucularla buluşacağını söyledi.

“Aydınlarımız, yazarlarımız bir bir pusularda öldürüldüler.”

TÜYAP Kitap Fuarı Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu’nun ardından söz alan onur konuğu Şair ve Yazar Hüseyin Yurttaş, acıları yaşayan bir kuşaktan olduğunu ifade ederek, “Hıdırellez günlerinde sevinçle kırlara koşmaya alışık bir nesiliz biz ancak bir hıdırellez sabahı kalktığımız da yaşıtlarımızın asıldığına tanık olduk. Bir çoğumuz hapislerde, zindanlarda ömür çürüttü. Aydınlarımız, yazarlarımız bir bir pusularda öldürüldüler. Onun için hüzün hep bizim içimize sinmiş bir duygu olarak var oldu” dedi.

Aydınlanmanın önemine vurgu yapan Hüseyin Yurttaş, “Sanata yansıtacağımız her şey yolumuzu aydınlatacaktır, bundan vazgeçmeyeceğiz. Mücadelemiz kitap kitap sürecek, susmayacağız. Aydınlatmaya devem edeceğiz” dedi.  

“Türkiye’de akademisyenler tutuklanıyor”

Türkiye Yayıncılar Birliği İkinci Başkanı Fahri Aral, İzmir’de baharın kitapla buluştuğunu söyledi. İzmir’le buluşmaya her dönem devam edeceklerini ifade etti.

Türkiye’de akademisyenlerin tutuklandığı bir dönemden geçildiğini belirten Aral, “Daha dün Aram yayınevinin kitaplarına ‘silah araması’ bahane edilerek el konuldu. Silahla kitabı aynı yere koyup terörle kitabı birleştirmeye çalışıyorlar ama bunlara izin vermeyeceğiz” dedi.

Son sözü alan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, saldırılara karşı mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı ve “Kitap okuyup daha da bilgilenip mücadele ederek başarılı olacağız” dedi.

Editör: Gün Çağ Aydın
Latest posts by Editör: Gün Çağ Aydın (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Editör: Gün Çağ Aydın

1980 yılında Muğla'nın Yatağan ilçesinde doğdu.Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü mezunudur. 2004 yılından bu yana grafik tasarımcılık yapmaktadır. Çeşitli siyasi gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. KitapEki'nde görsel yönetmenlik ve editörlük görevinde bulunmaktadır.

Read Previous

İzmir Kitap Fuarı Başlıyor

Read Next

Can Dündar sevenleriyle buluştu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *