24. İzmir Kitap Fuarı kapılarını açtı!

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği beraberinde hazırlanan 24. İzmir Kitap Fuarı, her zamanki yerinde Kültürpark’taki Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda kapılarını açtı.

Bu yıl 465 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşecek 24. İzmir Kitap Fuarı, yaklaşık 115 kültür etkinliğine ev sahipliği yapacak. Dokuz gün boyunca düzenlenecek etkinlikler ve imza günlerinde yüzlerce yazar okurlarıyla buluşma fırsatı yakalayacak. Fuar, çocuk ve gençlere yönelik söyleşi, dinleti ve atölye çalışmalarından oluşan etkinliklere de ev sahipliği yapacak. 9 gün sürecek olan fuar, 14 Nisan akşamına kadar ziyaretçilere açık olacak.

Açılışta konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, kitap üretiminde 2019’un ilk üç ayında, geçen yılın ilk 3 ayına göre yüzde 16,41’lik düşüş yaşandığını kaydetti. Kocatürk; 2017’de 60.335 yeni başlık üretilirken bu sayının 2018’de yüzde 11,27 artarak 67.135’e çıktığı bilgisini aktardı. Kocatürk bu artışa rağmen, Türkiye’de hem kitap üretiminin artış hızında hem de kişi başına düşen kitap sayısında düşüş olduğunu anımsattı.

TİMAŞ
TİMAŞ

Kenan Kocatürk araştırma-inceleme, edebiyat ve çocuk yayıncılığı alanlarının oluşturduğu kültür yayıncılığının, 2019’un ilk üç ayında 37.767.973 adet kitap üretimiyle toplam üretimin yüzde 53,07’sini oluşturduğunu, ancak 2018’in ilk üç ayına göre bu alanda yüzde 18.86’lık bir düşüş yaşandığını dile getirdi. İnanç kitaplarında ve akademik yayıncılıkta da düşüş olduğunu ifade eden Kocatürk kitap üretiminde toplamda, 2019 yılının ilk üç ayında geçtiğimiz 2018’in ilk üç ayına göre yüzde 16,41’lik düşüş gözlemlendiğini aktardı.

Okuma alışkanlığının önemine bir kez daha dikkat çeken Kocatürk bu doğrultuda; T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından yürütülen Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe alarak hayata geçirdikleri Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma (OKUYAY) Platformu’nun da müjdesini verdi. OKUYAY Platformu; okuma kültürünü desteklemeye çalışan STK’lere, aktivistlere ve gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefliyor.

ONUR KONUĞU KARAKUŞ

Şair Hidayet Karakuş, 24. İzmir Kitap Fuarı’nın onur konuğu. 1946’da Isparta’da dünyaya gelen şair, 1966’da Selçuk Eğitim Enstitüsü’nü tamamladı. 1966 ve 1990 yılları arasında farklı şehirlerde öğretmenlik yapan Karakuş, TRT İzmir Bölge Radyosu için ‘Egeyi Yazanlar’ adlı programı hazırlayıp sunmuş ve aynı zamanda pek çok radyo oyununu da kaleme aldı. Karakuş için TÜYAP tarafından ‘Türkçem Adresimdir’ isimli armağan kitap hazırlandı. Fuar süresince Hidayet Karakuş etkinlikleri de düzenleniyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

Read Next

Kenan Kocatürk’ten Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu Müjdesi!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram