24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Biletler Satışa Sunuldu

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 5-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek fiziki gösterimleri için biletler satışa sunuldu.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde 5-11 Haziran tarihleri arasında yapılacak fiziki gösterimler, 1 Haziran’da açıklanan genelge uyarınca saat 22.00’deki sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ve CerModern’in kapalı salonunda izleyiciyle buluşacak. Festivali biletleri ise Biletix üzerinden bugün itibariyle satışa sunuldu.

4 Haziran’da düzenlenecek açılış ve ödül töreni ise pandemi koşulları ve yayınlanan genelge uyarınca kısıtlı sayıda katılımcı ile basına kapalı olarak gerçekleşecek. Tören festivalin YouTube hesabından, ABBTV YouTube hesabından ve ankara.com.tr üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

Bu yıl Araftan Çıkmak temasıyla düzenlenen festivalde dünyanın 33 ülkesinden direnen, ilham veren ve dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alıyor. Fiziki gösterim çizelgesine buradan ulaşabilirsiniz.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Çevrimiçi Gösterimler Devam Ediyor
Festivalin Türkiye’nin dört bir yanına ulaşan çevrimiçi gösterimleri ise Festivalscope üzerinden sinemaseverlerle buluşmaya devam ediyor. Festivalde dün gösterilen yönetmen Nunzia De Stefano’nun senaryosunu yazarken kendi çocukluğunun geçtiği konteyner mahalleden yola çıktığı, ufak tefek işler ile ailesini geçindirmeye çalışan on yedi yaşındaki Nevia’nın mahalleye gelen sirkle değişen dünyasını anlatan Nevia filmi sonrasında festival direktörü Azize Tan’ın yönetmen Nunzia De Stefano ile gerçekleştirdiği sohbet Festivalscope üzerinden izlenebilir.

Günün ikinci filmi Sofía Rocha’nın Arjantin’deki seks işçilerinin yollarının feminizmle kesişmesini ve hakları için verdikleri mücadeleyi anlattığı Sokaklara – Street Out dünya prömiyerini festivalde yaptı. Film gösteriminin ardından gazeteci Çiğdem Öztürk’ün sorularını yönetmen Sofía Rocha yanıtladı. Sofía Rocha; “Filmin galasının Türkiye’de yapılması bizim için kadınların yürüttüğü mücadele adına sembolik bir anlam taşıyor elbette. Orada çok büyük bir kadın hareketi ve feminist hareket olduğunu biliyoruz. Bu nedenle de festivalin parçası olmaktan ötürü çok mutluyuz. Kadın hareketi sürekli mücadele etmeli, çünkü bütün bunlar elde edilen kazanımlar, çünkü kimse size hazır vermez bunu. Benim ve aslında film ekibinin de sahip olduğu görüş iyimser. Ülkelerin her birinde kadınların elde ettiği haklara bakılınca hepsinin teker teker, sökerek alınmış haklar olduğunu görüyoruz. Bence teslim olmamalıyız. Toplumun daha iyi olacağına, eskisi gibi devrimci dönüşümler yaşayacağına inanıyorum. Zaman, güç ve bir sürü insan demek bu, bir günde çözülecek mesele değil ama yapılabileceğine inanıyorum,” dedi.

Her iki film de 5 Haziran’a kadar Festivalscope üzerinden sinemaseverlerle buluşmaya devam edecek.

Kaynak: Filmloverss

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

BluTV’den Ödüllü Yerli Filmler Seçkisi

Read Next

Berlin Gökkuşağı Kitabevi 2. Öykü Yarışması

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *