26. Saraybosna Film Festivali’nin Kazananları Açıklandı

Dünya genelinde etkili olan corona virüs salgını nedeniyle bu yıl online olarak düzenlenen 26. Saraybosna Film Festivali’nin (SFF) kazanan yapımları açıklandı.

Saraybosna’nın Kalbi adı verilen ödüller, internet üzerinden ve Bosna Hersek Radyo ve Televizyonundan (BHRT) canlı olarak yayınlanan programla sahiplerini buldu. En İyi Uzun Metrajlı Film dalında ödülü Kosovalı yönetmen Visar Morina’nın Exile isimli yapımı kazanırken, Sırp yönetmen Mladen Kovacevic’in Merry Christmas, Yiwu filmi En İyi Belgesel Film dalında ödülün sahibi oldu. Hırvat yönetmen Tin Zanic’in Antiotpad isimli yapımı En İyi Kısa Film dalında ödülün sahibi olurken, En İyi Öğrenci Filmi dalında ise ödülü, yönetmenliğini Zeynep Dilan Süren’in yaptığı Büyük İstanbul Depresyonu kazandı.

Öte yandan, Azeri yönetmen Ru Hasanov, The Island Within filmiyle en iyi yönetmen seçilirken, en iyi kadın oyuncu Mare filmindeki rolüyle Hırvat Marija Skaricic, en iyi erkek oyuncu ise Digger filmindeki rolüyle Yunan Vengelis Mourikis oldu. Festivalde, Saraybosna’nın Kalbi Onur Ödülü de Danimarkalı oyuncu Mads Mikkelsen ile Meksikalı yönetmen Michel Franco’ya verildi.

Dünya Yıldızlarının Katıldığı Festival

Bosna’daki savaşın (1992-1995) izlerini silmek ve başkent Saraybosna’yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenmeye başlayan Saraybosna Film Festivali, çeyrek asrı aşan tarihi boyunca dünyaca ünlü birçok ismi ağırladı.

Festivale bugüne kadar Robert de Niro’dan Angelina Jolie’ye, Brad Pitt’ten Orlando Bloom’a, Daniel Craig’den John Malkovich’e, Morgan Freeman’dan Nuri Bilge Ceylan’a kadar dünyaca ünlü çok sayıda isim katıldı.

Bu yılki festival, Bosnalı yönetmen Pjer Zalica’nın yönettiği TRT yapımı Odaklan Babaanne filminin dünya prömiyeriyle başlarken, Türkiye’nin yanı sıra bölge ve Avrupa ülkelerinden 49 filmin yarıştığı festivalde, Türk yönetmen Fatih Özcan’ın “Mavzer” filminin de dünya prömiyeri yapıldı.

Festivalde bu yıl En İyi Uzun Metrajlı Film dalında 8, En İyi Belgesel Film dalında 16, En İyi Kısa Film dalında 10, En İyi Öğrenci Filmi dalında ise 15 film yarıştı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Neil Gaiman’dan The Sandman’in Netflix Uyarlamasına Dair Yeni Detaylar

Read Next

Patara Antik Kenti’nde Senfonik Ezgiler Yükselecek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *