’29. İstanbul Caz Festivali’ 25 Haziran’da Başlayacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 29’uncu kez düzenlenen “İstanbul Caz Festivali” müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Salon İKSV’de basın toplantısı yapılan festival, 25 Haziran-7 Temmuz’da 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak.

Toplantıda konuşan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, İKSV’nin müzikal çeşitliliği ve kentle ilişkisi açısından festivalin öne çıkan etkinliklerinden biri olduğunu söyledi.

TİMAŞ
TİMAŞ

Taner, bugüne dek festival aracılığıyla Türkiye ve yurt dışından çok sayıda önemli ismi konuk ettiklerini belirterek, “Genç Caz gibi programlarla genç müzisyenlere de festivalde alan açtık. Vitrin Türkiye Güncel Müzik Buluşması’yla ülkemizdeki müzisyenlerin uluslararası bağlar kurmalarına aracılık ettik. Festival tüm bu özellikleriyle dünya çapında caz festivalleri arasında saygın bir yer edindi. 29. İstanbul Caz Festivali’nin de her zamanki gibi yaratıcılığı tetikleyen, merakı cezbeden, düşünce ufkumuzu genişleten bir festival olacağını ümit ediyorum.” dedi.

Festivale 25 yıldır sponsor olan Garanti BBVA’nın Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Kültür sanat alanında özellikle de caz müziği gibi özel bir kategoride 25 yıllık bir işbirliği ülkemizde örneğine çok sık rastlanan bir durum değil. Bu sebepledir ki festivale çeyrek asırdır destek verebilen bir kurum olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Büyük bir özveri ve emekle İstanbul’u bir caz kentine dönüştüren, bizlere festival coşkusu yaşatan İKSV’ye teşekkür ediyor, müzikseverlere şimdiden keyifli bir festival diliyorum.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer ise bu yıl festival için hazırlanırken odaklarında kültür ve sanat etkinliklerinin birleştirici yönünü olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Festival ağırlıklı olarak açık hava mekanlarında gerçekleştirilecek”
“Festivaller ve kültürel etkinlikler aslında bizleri bir araya getirdiği için de hayatımızda önemli bir yere sahip. Bunu özellikle geçtiğimiz iki yılda çok daha iyi anladık ve bunu düşünerek bir program oluşturduk. Bu yaz da ağırlıklı olarak açık hava mekanlarında gerçekleştirilecek festivalde, içimizi ısıtacak tanıdık isimlerin yanı sıra birbirinden özel, farklı projeler ve yeni müzisyenler yer alıyor. Bir arada olmak, festivalde buluşmak eminim hepimize iyi gelecek, bütün müzikseverleri festivalimize bekliyoruz.”

Festival kapsamında konser verecek isimler arasında beş Grammy ödüllü Dianne Reeves, Melody Gardot, John McLaughlin, Enrico Pieranunzi, Teoman, Kalben, Yom, Boom Pam ve Kutiman yer alıyor.

“Parklarda Caz” konserleri her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul’un çeşitli ilçelerindeki parklara yayılacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlere her yaştan festival izleyicisi davetli olacak.

Festivalin en özel etkinliklerinden “+1’li Gece Gezmesi” ise bu yıl yeniden Kadıköy’ün sevilen mekanlarında tek gecelik bir müzik maratonu olarak düzenleniyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Grace Lin’in Gökteki Yıldızlı Nehir’i raflarda

Read Next

İlk Müslüman Süper Kahraman Dizisi Ms. Marvel’den İlk Fragman

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram