6 Kitapla Elena Ferrante Edebiyatı…

Elena Ferrante kaleme aldığı eserlerle adeta okuyucusunun kalbinde taht kuruyor. Özellikle Napoli Romanları serisi kitapseverler tarafından oldukça beğenilerek okundu.

Kitap Eki olarak yayın akışımızda Ferrante kitaplarına da yer vermeye çalıştık. Sitemizin yazarları, takipçilerimiz için listedeki kitapları inceledi. Kitaplar üzerine fikirlerimizle siz takipçilerimize de yön gösterebiliyorsak ne mutlu bize.

1. Elena Ferrante; “Kadın kadındır”

Doğan Yalçın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Her kadının yaşadığı, yaşıyor olduğu ve yaşayacağı bir dünyanın varlığına şahit olmak ve bir kadının küllerinden yeniden doğmasına şahit olmak bunun yanında yine dilin olabildiğince büyüsünde kalmak heyecan verici olduğu kadar buruk bir tat bırakıyor okurda. Ferrante, ne yazarsa okunacak ve etkisini uzun süre kaybetmeyecek, yıllarca okunabilecek bir yazar olmayı çoktan hakketmiş.

2. Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım

Doğan Yalçın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Usta kalem Elena bize muhteşem bir eser sunmuş. Son zamanlarda okunmayı bu derece hak eden çok az eser var. Tadı uzun süre damağınızda kalacak gerçek bir roman.

3. Lenù ile Lila’nın Hikȃyesi

Öznur Özkaya’nın incelemesi için TIKLAYINIZ

Dört ciltte toplanan tek romanın ilk cildi “Benim Olağanüstü akıllı Arkadaşım”, ikinci cildi “Yeni Soyadının Hikȃyesi”, üçüncü cildi “Terk Edenler ve Kalanlar”, dördüncü cildi ise “Kayıp Kızın Hikȃyesi” adını taşıyor. Üst başlığı “Napoli Romanları” olsa da yazar canlı betimlemelerden uzak durup Napoli’yi bir fon olarak okurun gözünde büyütmüyor. Yazarın önemsediği ve ısrarla vermek istediği şey ilişkiler ile tarihsel dokudan ibaret.

4. Belalı Aşk; Kadınlık Şiddetin Öznesi Olursa

Zümrüt Bıyıklıoğlu’nun incelemesi için TIKLAYINIZ

Ferrante, Belalı Aşk’ta şiddeti vitrine koyarken, kadınlığı ve cinselliğini de şiddetin öznesi haline getirir. Erkekler, kontrol edemeyeceğine ya da asla ulaşamayacağına inandığı kadının cazibesini dayak ve korkuyla sindirme hakkına sahiptir bu romanda.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hermann Hesse’nin eserlerinden mutlaka okunması gereken 4 kitap

Read Next

Kurbağa Ve Farenin Sevimli Dedektifliği…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *