7. Çanakkale Bienali Çevrimiçi Devam Ediyor

7. Çanakkale Bienali, çevrimiçi sergilerle devam ediyor. Sergiler ocak ayı boyunca çevrimiçi olarak ziyaret edilebilecek.

22 Eylül 2020’de “Takımyıldız” başlığıyla kapılarını açan 7. Çanakkale Bienali, ana sergilerinin ardından, tamamı çevrimiçi olarak deneyimlenebilen yeni sergi ve projeleriyle devam ediyor. Ocak ayı boyunca Anımsama Sergileri, Kanatlı Sözler/Katmanlar-Troya Kazıları Sanat Ekibi Sergisi ve Kent Ekolojisi Turları çevrimiçi olarak ziyaret edilebilecek.

7. Çanakkale Bienali, küratörlüğünü CABININ (Çanakkale Bienali İnisiyatifi) ve Azra Tüzünoğlu’nun yaptığı, Troya Müzesi’nde sergilenen Agah Uğur Koleksiyonu seçkisinin de dahil olduğu farklı kurgulara sahip, birbiriyle konuşan dört ana sergisiyle kapılarını açtı. 22 Eylül – 22 Ekim tarihleri arasında randevulu olarak düzenlenen turlarla ziyaret edilen sergiler, 22 Ekim-22 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi olarak erişime açıldı.

SÜRELİ ETKİNLİKLERİN HAFIZASI ÜZERİNE BİRLİKTE DÜŞÜNMEK

7. Çanakkale Bienali altı aya yayılması öngörülen programının bir parçası olan “Çağdaş Sanat Hafızası Üzerine Birlikte Düşünmek” başlıklı proje, K2 Çağdaş Sanat Derneği ve Çanakkale Bienali İnisiyatifi CABININ tarafından, Kültür için Alan desteğiyle hayata geçirildi. Portİzmir ve Çanakkale Bienali’nin çağdaş sanat belleğini görünür kılarak sürdürülebilir bir yapıya kavuşturma yönündeki çalışmaları Kasım-Aralık aylarına yayılan proje kapsamında daha geniş bir kitleyle paylaşıma açıldı. Çevrimiçi olarak düzenlenen üç ayrı panelde Portİzmir ve Çanakkale Bienali’nin kendi hafıza ve deneyiminin yanı sıra, Selanik Bienali, Sinopale, İzmir Akdeniz Akademisi, Arkas Kültür Sanat gibi farklı sivil toplum, kamu ve özel sektör modelleri ve stratejileri ele alındı.

Projenin odağında ise “Anımsama” sergileri yer alıyor. Ocak ayı sonuna kadar çevrimiçi olarak gezilebilen sergiler Portİzmir ve Çanakkale Bienali kapsamında sergilenen, bu kentlerden ilham alan sanat üretimlerinden bir seçki sunuyor. Portİzmir sergi ve projelerinden Ali M. Demirel, Behçet Aktaş, Hakan Kırdar, Quatuor Elementa, Ramazan Bayrakoğlu, Tomislav Brajnović, xurban_collective (zombie edition) ve Yeni Anıt ile Çanakkale Bienali’nin önceki edisyonlarından Akın Aksu, Georgios Katsagelos, Jakob Gautel, Korhan Başaran, Nikita Alexeev, Pınar Yolaçan, Reysi Kamhi ve Yeni Anıt’ın üretimlerinden oluşan, küratörlüğünü ise Ayşegül Kurtel ve Seyhan Boztepe’nin üstlendiği sergiler, süreli etkinliklerin üretim ve deneyim belleği anımsatmayı amaçlıyor.

KANATLI SÖZLER/KATMANLAR SERGİSİ

Ocak ayı boyunca yine çevrimiçi olarak ziyaret edilebilecek bir diğer sergi ise, Türkiye’de alanında bir ilk olan ve 2020 yılında faaliyetlerine başlayan Troya Kazıları Sanat Ekibi’nin “Kanatlı Sözler / Katmanlar” başlıklı sergisi. Troya Kazıları Sanat Ekibi, sanatçı ve küratörlerin arkeologların araştırma sahasına girebildiği, ören yeri ve müzenin arka planındaki çalışmaları deneyimleyebildiği, böylece arkeolojik ve sanatsal süreçlerin birbirinden beslenebildiği bir üretim zemini olarak 2020 yılında resmiyet kazandı. Pandemi koşullarına uyarlanarak yürütülen çalışmalarda sanatçılar ve arkeologlar bir arada düşünme ve birbirinin pratikleri üzerinden tartışma imkânı buldu.

SAHA Derneği desteğiyle gerçekleşen “Kanatlı Sözler / Katmanlar” sergisi, Troya Kazı Başkanı Rüstem Aslan’ın danışmanlığında hayata geçen bu altı aylık süreçten beslenen üretimleri bir araya getiriyor. Küratörlüğünü Deniz Erbaş ve Seyhan Boztepe’nin üstlendiği sergide Burak Topçakıl, Erdal Sezer, Mehmet Erim, Ülkü Sönmez, Yağmur Ebru Metin ve Yeliz Saydan’ın farklı medyumlardaki üretimleri yer alıyor.

KENT EKOLOJİSİ TURLARI

7. Çanakkale Bienali programındaki diğer bir proje olan “Kent Ekolojisi Turları” ise İzmir ile Çanakkale’nin kültür mirasına ekoloji ve flora üzerinden bakmayı amaçlıyor. Kültür için Alan desteğiyle Tarık Gök’ün yürütücülüğünde, İsmail Erten ve Talat Ulusoy danışmanlığında gerçekleşen proje bu iki deniz ticareti kentinin anıt ağaçlarına, tarihsel derinliğini yansıtan florasına, kent dokusu içinde varlığını sürdüren ya da kent belleğinde yer edinmiş ekolojik hafızasına odaklanıyor. İzmir ve Çanakkale’den kullanıcıların çevrimiçi olarak deneyimleyebileceği rotalar, sesli anlatımlar ve videolar yoluyla deneyim odaklı zengin bir içeriği paylaşmayı hedefleyen projenin web sitesi kullanıma açıldı.

Tüm sergi ve projelere buradan erişilebilir.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ara Güler’in Az Görülen Fotoğrafları Sergileniyor

Read Next

Göteborg Film Festivali, Bir Sinemaseveri Bir Hafta Boyunca Film İzleyeceği Issız Bir Deniz Fenerine Gönderiyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *