73. Cannes Film Festivali Gerçekleşmeyebilir

Fransa hükûmetinin festival yasağını temmuz ortasına kadar uzatması, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen 73. Cannes Film Festivali’nin gerçekleşmesini engelleyebilir.

FilmLoverss’ın ScreenDaily’den aktardığı haberlere göre, tüm dünyada hayatını durma noktasına getiren ilkbahar-yaz aylarında düzenlenmesi planlanan pek çok etkinlik ertelenirken, bu durumdan etkilenen en önemli etkinliklerden biri de 73. Cannes Film Festivali oldu.

12-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 73. Cannes Film Festivali’nin bu tarihler arasında gerçekleşmeyeceği geçtiğimiz günlerde resmi olarak açıklandı. Festival ile ilgili kesin kararın ileri bir tarihte verileceği açıklanırken, sürece yakın kaynaklar festival yönetiminin festivali haziran-temmuz aylarında düzenlemeyi planladığı bilgisini paylaştı. Ancak Fransa’nın salgını kontrol altına alabilmek için aldığı son önlemler, festivalin bu tarihlerde de düzenlenemeyebileceğini gösterdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün yaptığı açıklamada sokağa çıkma yasağının 11 Mayıs’a kadar uzatıldığını duyururken, festival gibi toplu etkinlikleri kapsayan yasağın da temmuz ayı ortasına kadar uzatıldığını açıkladı. Bu da Cannes Film Festivali’nin en erken temmuzun ikinci yarısında düzenlenebileceğini gösterdi.

Festivalin haziran ayına yetişmediği takdirde iptali konuşuluyordu

Ne var ki Deadline’ın geçtiğimiz günlerde sektör profesyonellerinden aldığı bilgiler, temmuz ayının ikinci yarısına kaldığı takdirde festivalin düzenlenmesinin söz konusu olmayacağını gösteriyor. Festival yönetimine yakın kaynaklar tarafından paylaşılan bilgilere göre festivali 23 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında düzenlemeyi planlayan yönetim, bu tarihe yetişmemesi hâlinde bu yılki festivali iptal etmeyi düşünüyor. Bu yüzden Macron’un son açıklamaları bu yılki Cannes Film Festivali için iptal haberinin kapıda olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Cannes Film Festivali sırasında düzenlenen ve sektörü bir araya getiren Cannes Film Market’in online olarak düzenlenmesi için çalışmalara başlanmış durumda. Öte yandan festivalin Ana Yarışma’sının iptal edilip Yönetmenlerin 15 Günü gibi yan seçkilerin düzenlenebileceği konuşuluyor, ancak henüz bu konuda resmî bir açıklama yapılmış değil.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

SALT ‘The Wolfpack’i Çevrimiçi Erişime Açtı

Read Next

Ezginin Günlüğü’nün 40 Yıllık Şarkılarında Sürpriz Buluşma

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *