74. Cannes Film Festivali Onursal Altın Palmiye Ödülü, Jodie Foster’a

74. Cannes Film Festivali’nde Onursal Altın Palmiye Ödülü, Jodie Foster’a değer görüldü. Foster, ödülünü 6 Temmuz’da başlayacak festivalin açılış töreninde teslim alacak.

Son olarak “The Mauritanian”da yer alan Oscar ödüllü oyuncu Jodie Foster, içinde bulunduğumuz salgın dönemi koşulları altında gerçekleşecek olan 74. Cannes Film Festivali’nde Onursal Altın Palmiye Ödülü’ne değer görüldü. Foster, ödülünü 6-17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin ilk gününde teslim alacak.

FilmLoverss‘ın The Hollywood Reporter ve Deadline‘dan aktardığı haberlere göre, Jeanne Moreau, Jane Fonda ve Agnès Varda gibi isimler geçmişte festival kapsamında bu ödüle layık görülmüştü. 2019 yılında bu ödül Alain Delon’a verilmişti ve festival yönetimi Alain Delon’un daha önce yaptığı açıklamalarda kadınlara tokat attığını kabul etmiş olması, eşcinsel çiftlerin evlat edinmesine karşı çıkması gibi konular sebebiyle tepkileri üzerine çekmişti.

TİMAŞ
TİMAŞ

Foster: ‘Cannes hayatımı değiştirdi’
Festival yönetimi tarafından yapılan açıklamalarda Palme d’Or ödülünün Foster’a görkemli sanatsal yolculuğunun takdiri olarak verildiği belirtildi. Ayrıca Foster bu açıklamalarda “Günümüz dünyasına dair önemli sorunlara ilgi gösteren, güçlü, mütevazi ve eşsiz bir kişilik” sözleriyle tanımlandı.

Jodie Foster ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Cannes Film Festivali’nin hayatını değiştirdiğini, festivale çok şey borçlu olduğunu söyledi ve sözlerine daima filmlerinin festivalde gösterilmesini hayal ettiğinden bahsetti. Aynı zamanda bu ödüle layık görüldüğü için çok sevindiğini belirten Foster, yeni nesillere tecrübelerini ve maceralarını aktarma fırsatını elde etmekten gurur duyduğunu söyledi.

Festival Direktörü Thierry Frémaux ise yaptığı açıklamalarda Jodie Foster’ın daima kendisini geliştiren bir oyuncu olduğunu belirtirken pandemi sebebiyle geçtiğimiz yıl iptal edildikten sonra geri dönen festivalde Foster’ın başarılarını samimiyetle takdir edeceklerini belirtti.

Açılışını Leos Carax imzalı “Annette” ile yapacak olan 74. Cannes Film Festivali kapsamında “The French Dispatch”, “Benedetta” gibi merakla beklenen yapımların gösterimleri gerçekleşecek. Festivalin jüri başkanlığını ise Spike Lee üstlenecek.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yordam Edebiyat 5 Yaşında

Read Next

Ege Tiyatro Kooperatifi Kuruldu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram