8. Türkiye Yayıncılık Kurultayı İstanbul’da Gerçekleştirildi!

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle iki yılda bir düzenlediği 8. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 26-27 Nisan 2018 tarihlerinde Yapı Kredi Kültür Sanat-Loca’da yapıldı.

Kitapta sabit fiyat sistemini oluşturmanın ve korumanın önemi, Türkiye’de okuma kültürünün yeri, dijitalleşmenin yayıncılığa yansımaları, yayıncılıkta sansür-otosansür ve yayıncılık standartları gibi önemli konuların ve sorunların tartışıldığı kurultay, yayıncıların ve yayıncılık sektöründe çalışanların yanı sıra kitapseverler tarafından da ilgi gördü.

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Türkiye Yayıncılık Kurultayı, 26 Nisan Perşembe günü Türkiye Yayıncılar Birliği İkinci Başkanı Fahri Aral, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Koray Akay’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Sektörün temel sorunları; Türkiye Yayıncılık Kurultayı

Yayıncılık dünyasına ve kitaplara ilgi duyan herkesin katılımına açık olarak gerçekleşen 8. Türkiye Yayıncılık Kurultayı, yayıncılık sektörünü bir araya getirerek yayıncılığın temelinde yer alan konuları, sorunları, ihtiyaçları ve eğilimleri gündeme taşıdı. Yayıncılık dünyasında gelenekselleşen kurultayda alınan kararların birçoğunun hayata geçirilmesiyle, sektörün temel sorunlarının çözülmesi ve dikkat çekici bir gelişme çizgisi göstermesi için önemli adımların atılması hedefleniyor.

8. Türkiye Yayıncılık Kurultayı kapsamında “Kitapta sabit fiyata neden ihtiyaç var?”, “Yayıncılık standartları ve yayıncılıkta yeni dağıtım modelleri”, “Okuma kültürününneresindeyiz?”“Yayıncılıkta sansür ve otosansür”ve“Dijitalleşmenin yayıncılığa yansımaları: Çarpıcı uygulamalar” başlıklı beş ayrı oturum düzenlendi. Oturumlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, yayıncılar, eğitimciler, dijital yayıncılık uzmanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gazeteciler, konuşmacı olarak yayıncılığın gündemi üzerine bilgi ve görüşlerini aktardılar.

Sonuç bildirgesi paylaşılacak

İki gün süren kurultaya, Hollanda Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri ve Hukuk Danışmanı Martijn David “Kitapta sabit fiyatı korumak: Hollanda deneyimi”, Nielsen Uluslararası Kitap Araştırma, Yönetici Direktörü Andre Breedt “Pazar ölçümleri yayıncılık pazarını nasıl destekler? Nielsen anlatıyor”, EDItEUR Yönetici Direktörü ve Baş Veri Mimarı Graham Bell “Yayıncılık standartları ve tedarik zinciri”, gazeteci-ekonomist EminÇapa ise “Yeni dünyayı anlamak, yeni dünyaya hazır olmak”başlıklı konuşmalarıyla katkıda bulundular.

8. Türkiye Yayıncılık Kurultayı’nın sonuç bildirgesi ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

Okuma önerisi!

Vakıf – Isaac Asimov

Serkan Atak’ın incelemesi; “Asimov’dan epik bir gelecek kurgusu: Vakıf
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Ellerindeki bilgi birikimi ile galaksinin önemli bir gücü haline gelmeye başlayan Vakıf’ı acaba nasıl bir gelecek bekliyor, bunu okuyunca göreceksiniz.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

DiskDünya hayranları için yeni bir perde açılıyor; Hanımlar ve Beyler

Read Next

Karbon Değişir, Dünya Değişmez

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *