9. Boğaziçi Film Festivali’nin Tarihleri Açıklandı

Türk ve dünya sinemasından dikkat çekici yapımları bir araya getiren Boğaziçi Film Festivali, bu sene 23 – 30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ve TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı ile gerçekleşecek 9. Boğaziçi Film Festivali, seyircisini sinema salonlarında ağırlayacak. Geçen sene film gösterimleri pandemi nedeniyle sosyal mesafeli olarak fiziki şartlarda #HerŞeyeRağmen sloganıyla gerçekleşmişti. Festivalde, Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Kısa Kurmaca ve Ulusal Kısa Belgesel film yarışması kategorilerinde 1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış filmler yarışacak ve festival kapsamında Türkiye’de ilk kez seyirci karşısına çıkacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmler En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü için jüri karşısına çıkacak. Ayrıca En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Sinematografi ve En İyi Kurgu dallarında da akçeli ödüller verilecek. Ulusal yarışmada FİLM – YÖN En İyi Yönetmen Ödülü ile Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) tarafından bir filmin tüm süreçlerini başarıyla yürüten yapımcıları ve bağımsız sinemayı desteklemek amacıyla FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü de verilecek.

TİMAŞ
TİMAŞ

Festivalde kısa filmi ve kısa film üretimini desteklemek amacıyla Ulusal Kısa Kurmaca Film ve Ulusal Kısa Belgesel Film olmak üzere yarışmalı iki farklı kategoride en iyi film ödülleri verilecek. Süresi 20 dakikayı aşmayan deneysel, animasyon ve kurmaca filmler Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması’na, süresi 30 dakikayı aşmayan belgesel filmler ise Ulusal Kısa Belgesel Film Yarışmasına başvuru da bulunabilecek. Kurmaca kategoride yer alacak filmlerden birine İstanbul Medya Akademisi tarafından verilecek Genç Yetenek Ödülü verilecek. Festivalin yarışmalı kısa bölümlerinde yer alan tüm filmler Ahmet Uluçay Büyük Ödülü için de yarışacak.

Festivalin endüstriye yönelik etkinlikleri ve proje geliştirme bölümü olan Bosphorus Film Lab’de Pitching Platformu ve Work in Progress’e yapım ya da fikir aşamasındaki film projeleri başvurabilecek. Türkiye sinemasında filmlerin gelişmesine katkı sağlamak, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi destek oluşturmak hedefiyle hayata geçirilen Bosphorus Film Lab, TRT’nin kurumsal iş ortaklığıyla düzenleniyor. Pitching Platformu’nda yer alacak bir proje TRT Ortak Yapım Ödülü, bir proje de Postbıyık Renk Düzenleme Ödülü’nü kazanacak. Work in Progress kapsamında yer alan projeler de T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü ile CGV Mars Dağıtım Ödülü için sunumlarını gerçekleştirecek. Ayrıca ilk kurgusu veya kaba kurgusu tamamlanmış projelerin geliştirilmesi için tasarlanan workshop programı First Cut Lab, 9. Boğaziçi Film Festivali kapsamında İstanbul’da yapılacak.

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Aktör Clarence Williams III Hayatını Kaybetti

Read Next

49. İstanbul Müzik Festivali 13 Genç Kadın Müzisyene Destek Verecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram