A. Hicri İzgören, Metin Altıok Şiir Ödülü’ne değer görüldü.

Sabri Kuşkonmaz; “Herkesi ve her şeyi unutsak da, bu şiirler bize bu toprağın hep eksik kalışını, bu topraklara acılar ekilmesini hep yüzümüze vuracak.

Bu iyi şiirlerin ağır yüküyle karşı karşıya bırakıyor bizi şair. Ağırlık, şiirde değil, şiirin taşıdığında, Yoksa bunca ağırlığı taşıyan her şiir, her dize, Dağlarca’nın tanımıyla tüy gibi hafif, uçuşan sözcüklerden oluşmuştur. 388 sayfalık bir kitapta hiç mi “kötü, zayıf” ya da sevilmeyen bir şiir olmaz!

 
KitapEki
KitapEki

Bu sene 10’uncusu düzenlenen Metin Altıok Şiir Ödülü’ne değer görülen şair belli oldu.

Metin Altıok Şiir Ödülü Seçici Kurulu, ödülün bu yıl Aşktan Alır Rengini (Avesta Yayınları) adlı toplu şiirler kitabıyla A. Hicri İzgören’e verilmesini kararlaştırdı.

***

Kitap Eki yazarı Sabri Kuşkonmaz‘ın, A. Hicri İzgören‘in kitabı Aşktan Alır Rengini ile ilgili kaleme aldığı yazı;

Ateş Kavminden Bir Şaire Nazire

Şair hayatı ve aşkı savunup, ölümlerin sağanak gibi olduğu uzun zamanlarda acıları şiirlere gömüyor. Kendi acılarına bencil olmayan bir şair kısacası…. Şair ve şiir hali budur işte.

“Ben ateş kavmindenim” diyor A. Hicri İzgören. Şairin toplu şiirleri “Aşktan Alır Rengini” adıyla yayımlandı. Şimdiye değin yayımlanmış yedi şiir kitabından oluşan bir bütün. Kitap adlarına dikkat etmeden okursanız, son şiirlerinin kitabın başında, ilk kitabının da sonda yer almış olduğunu atlayabilirsiniz! Şairler toplu şiirlerini kitap bütünlüğü içinde okura sunarken, genelde ilk şiirlerini kitabın başına alırlar. Bir yerde, şiirlerde “acemilikten ustalığa” bir yol izlenmek istenir bu seçimle. Şairin ilk kitabındaki şiirlerinde hiç acemilik olmadığından, onun açısından böyle bir dizilim söz konusu değil.

Devamını okumak için TIKLAYINIZ

Kitap Eki Dergisi

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Önceki Yazı

National Book Award ödüllü ‘Sing, Unburied, Sing’ başarıdan başarıya koşuyor.

Sonraki Yazı

Madeline’in Yıldızı Nerede?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *