Acayip Bir Başlangıç: Her başlangıç aslında acayiptir.

İşte Acayip Bir Başlangıç‘ın ana konularından birisi de orta yaşlı kadınların özellikle (Johanna’nın) hayatını sorgulaması üzerine. Kısaca özetlersek, yaşlılık kapıda bekliyor, ben ne yaptım? Konu bu.

Bu kitabı okurluğuna güvendiğim bir arkadaşımın şiddetli tavsiyesi ile aldım. Sadece tavsiye yani. 51. sayfasına geldiğimde, gecenin geç saatlerinin insanı sarıp sarmaladığı sessizliğin içine, valla güzel kitapmış, çok güzelmiş, diye fısıldadığımı hatırlıyorum ve isteksizce elimden bırakıp kendimi yatmaya mecbur hissettiğimi.

TİMAŞ
TİMAŞ

Kitap acayip bir başlangıçla başlıyor gerçekten. İrene’in ölümü. İrene kim? İçine kapalı ve bedensel engelli ve ölüm döşeğindeyken kitabımızın kahramanını (Johanna)  görmek isteyen bir kadın. Ama Johanna’nın İrene’in kendisine duyduğu bu derin duygularından haberi yok. Aralarında bir ilişkinin olduğuna bile inanmıyor söylendiğinde. Ona göre sıradan bir arkadaşı. İşte kitap boyunca böyle asimetrik ikili ilişkileri okuyoruz. Johanna evli ama iki farklı hayatı yaşayan evli bir çift olarak tek başına şehirden uzak bir köyde yaşamayı seçmiş bir biyografi yazarı. Bu arada Johanna, sevgisinden pek de haberdar olmayan bir adama mektuplar yazarak kendince platonik bir aşk yaşıyor. Ayrıca bir anne ve kız ilişkisi.

Her zamanki gibi çapraşık ve birbirinden habersiz duyguların kaotik durumu. Bir kere öpüşmüş ve bütün hayatları boyunca hiç bundan bahsetmeyerek arkadaş kalan iki insan mesela. Hepimizin bildiği gibi ilişkilerde söylenenden çok söylenmeyenlerin egemenliği. Monika Maron bütün büyük yazarlar gibi insana dair, hep o klişe ile söylersem, insanın derinliklerini yazıyor. Bu konuşulmayanların derinliği yanında yüzeyde hep konuşulan tartışılan uzayıp giden yine hepimizin bildiği güncel konular var. Darwincilik, kürtaj, kobaylar, insan üzerinde deney yapmanın etik olup olmadığı, insanlar ile hayvanların ilişkisi, sanat ve edebiyat hakkında ilginizi çeken ve taraf olduğunuz tartışmaları okuyor ve düşünüyorsunuz.

Konuştuklarımız, tartıştıklarımız, konuşamadıklarımız, çoğu kere asimetrik ilişkilerimiz. Bunun adı hayat… Ve hayat geçiyor… İşte kitabın ana konularından birisi de orta yaşlı kadınların özellikle (Johanna’nın) hayatını  sorgulaması üzerine. Kısaca özetlersek, yaşlılık kapıda bekliyor, ben ne yaptım? Konu bu.

Kendiniz hakkında ne anlatırsınız peki? Diye sordu.
Hiçbir şey. Kayda değer hiçbir şey anlatamazdım en azından. Kadın 20 yıldır burada. Bir zamanlar gençti. Şimdi yaşlandı. Hayat böyle bir şey işte, derdim belki. (Syf. 146)

Kitapta böyle romantik içinize dokunan diyaloglar yanında ilk defa duyduğunuz veya öğrendiğiniz şeyler var. Örneğin John Dowland. Klasik müziğin ustalarındanmış. Came Heavy Listen dinlemek çok iyi geliyor insana. Crista Wolf isimli bir yazarı da ilk defa duydum ve Bölünmüş Gökyüzü isimli kitabını. Ayrıca değişik tanımlamalar var: morganatik evlilik (1), gretchen sorusu (2) gibi.

Bazı kitaplar var ki, böyle kitaplarda roman kahramanları kurgulanmış hayatın içinde gelgitlerle ilerlerken siz de kendi sarmalınızla bu döngüye giriyorsunuz. Bu nedenle kitabı her yönü ile anlatabilmeniz biraz da zorlaşıyor. Çıplak ve tarafsız bir gözle bakamıyorsunuz bu kendinizin de karıştığı karmaşık yumağa. Mesela burada ilave etmek istediğim kitabın politik ve toplumsal bir yönü de olduğu. Anlatılan kurgunun Almanya’nın o meşum duvarının yıkıldığında yani siyasal ve toplumsal yeni bir başlangıç zamanında geçmesi ve buna ilişkin duygulanım ve düşünceler…

52. sayfasında nasıl güzel dediysem, kitap bittiğinde de çok güzeldi. Tavsiye eden arkadaşıma teşekkür ediyorum. Acayip Bir Başlangıç’ı siz de okuyun. Bir de şunu ilave edeyim ki aslında her başlangıç acayiptir.  Zaten o zaman adı başlangıç olmazdı.  Güzel başlangıçlar dileği ile…

Notlar:

1. Morganatik evlilik : sosyal statü olarak denk olmayan bir evlenme. Krallık ailesinden birinin aşağı tabakadan biriyle unvan ve miras hakkı vermemek şartıyle evlenmesi

2. Gretchen sorusu (syf. 98)  bir insanı önemli bir karar vermeye veya itirafta bulunmaya zorlamak anlamındadır

3. https://www.youtube.com/watch?v=OUy_dKstNAI John Dowland (1563- 1626)’ın  ölümsüz eseri  Come Heavy  Sleep’i dinlemeniz için.

4.  Zehra Aksu Yılmazer  / iyi ki çevirmiş. Oldukça güzel ve temiz bir çeviri. Bir okuyucu olarak teşekkür ediyorum.

  • Acayip Bir Başlangıç
  • Yazar: Monika Maron
  • Çeviri: Zehra Aksu Yılmazer
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: 2012
  • Sayfa Sayısı: 159 Sayfa
  • Yayınevi: Alef Yayınları

Feride Cihan Göktan
Latest posts by Feride Cihan Göktan (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Newton’u manga ile anla!

Read Next

George Saunders’tan “Frip’in Aşırı Israrcı Pırtlakları”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram