Adam; Ortak Zihniyetin, Ortak Karakterin, Ortak Paydası

Usta bir gazeteci, kıvrak bir zeka ve akıcı bir kalem ve mangal gibi yürek sahibi Yılmaz Özdil, geçtiğimiz yıl “Kadın”ı yazmıştı bu yıl da “Adam” kitabını hazırladı.

Özdil kendi ifadesi ile; “diyebilirsiniz ki… Kadının karşılığı erkek değil mi? Bence değil. Çünkü, her kadın kadın. Ama… Her erkek adam değil”. Aslında ifade son derece net.

İzmir’in dağlarında açan çiçekler gibi adamların öyküleri kitapta yazılanlar. Her biri, kendi alanında / sektöründe birer çoban ateşi olan adamlar. Yani, “adam gibi adamlar”.

La Fontaine’nin tilkisine bile “Allah yolunuzu açık etsin” dedirtilen bir gerici zaman diliminden geçerken ülke, bu adamları hatırlatmak kritik önemde. O halde bizler de okuyarak, hatırlamalıyız.

Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Ahmet Necdet Sezer, Rauf Denktaş, Hasan Tahsin, Kubilay, Uğur Mumcu, Sabih Kanadoğlu, Cevat Şakir Kabaağaçlı, İzzet Baysal, Müjdat Gezen, Ataol Behramoğlu, Yaşar Nuri Öztürk, Nesimi Çimen, Ümit Kocasakal, Erol Manisalı, Fatih Sultan Mehmet, Attila İlhan, Volkan Konak, Salih Neftçi, Nejat Uygur, Aziz Sancar, Bruno Taut, Neşet Ertaş, Tarık Akan, Osman Pamukoğlu, Muhtar Kent, Fikret Otyam, Sunay Akın, Murat Özenalp, Metin Oktay, Ali Bardakoğlu, Aziz Nesin, Oğuz Aral, Pak Bahadur, Doğan Taşkent, Zeki Müren, Sabri Ülker, Turgut Özakman, Fazıl Say, Bingür Sönmez, Gazanfer Özcan, Harry Lenas, Bülent Ecevit, Uğur Dündar, Mustafa Koç, Koray Gürbüz, Nihat Genç, Bedri Baykam, Kani Beko, İsmail Hakkı Tonguç, Yaşar Aksoy, Tunç Soyer,  Bernard Johnson, Nasuh Mahruki, Levent Kırca, İlker Başbuğ, Osman Ertuğrul Osmanoğlu, Çağdaş Cengiz, Tevfik Fikret, Edgar Manas, Sinan Meydan, Çetin Emeç, Tarkan Tevetoğlu, Atsushi Miyazaki, Metin Serezli, Kaşif Kozinoğlu, Yılmaz Büyükerşen, Selahattin Reşit Alan, İlhan İrem, Süheyl Batum, Mahir Çayan, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Deniz Gezmiş, Behçet Uz, Nuri Kurtcebe, Metin Lokumcu, Edip Akbayram, Jose Mujica gibi… Türkiye’yi Türkiye yapan 400’den fazla adamın öyküleri…

Yürekli, yurtsever, vizyoner, rol model, avanta kol saati kabul etmeyen, hepimiz adına kendi canıyla bedel ödeyen, Toroslar gibi, Tendürek gibi, Erciyes gibi, yalçın kayalar gibi adamlar.

Yılmaz Özdil diyor ki; “Herifleri yazmamayı tercih ettim! Elbette memleketin tüm adamlarını sıralayıp, bir kitaba sığdırabilmem imkânsızdır. Peki nedir? Farklı zamanlarda, farklı ortamlarda yaşayan, hatta birbirleriyle hiç tanışmamalarına rağmen, ortak zihniyetin, ortak karakterin, ortak paydasıdır Adam”.

Yıkılsın diye karşı devrim kazmalarıyla kolonlarına kolonlarına vurulan Türkiye, bugün hâlâ ayakta duruyorsa… İşte bu adamların ortak karakteri, ortak zihniyetinin sırtında duruyor.

Bir de unutmadan not edelim; “Cumhuriyet dediğin korkak babalar tarafından kaybedilir, yürekli çocuklar tarafından geri alınır”. Yürekli çocuklar yetiştirmeyi sürdürelim.

Kitabın tekrar baskılarında, içindekiler ve bir isim indeksi ilavesinin çok isabetli olacağını belirterek noktalayalım.

  • Adam
  • Yazar: Yılmaz Özdil
  • Türü: Politika
  • Baskı Yılı: Ekim 2016
  • Sayfa Sayısı: 505 Sayfa
  • Yayınevi : Kırmızı Kedi Yayınevi

Serdar Şahinkaya
Latest posts by Serdar Şahinkaya (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Polisiye Dosyası; “Röntgenci”

Read Next

Yaşama Savaşı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram