Aile Bakanlığı’ndan ‘Bu Kadınlar Yedi Bitirdi Beni’ Kitabına Yasak

2013 yılında Ersan Pekin tarafından yazılan, İkinci Adam Yayınevi’nden çıkan ”Bu Kadınlar Yedi Bitirdi Beni” adlı kitabın dükkân ile camekanlarda teşhiri ve satışı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yasaklandı.

Bakanlık yasak haberini Resmi Gazete’den duyurdu.

İstanbul (Anadolu) Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunun 11.11.2019 tarihli kararına atfen alınan yasak kararında, “Bu Kadınlar Yedi Bitirdi Beni’ adlı kitabın incelenmesi neticesinde; kitapta yer alan bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna; bu sebeple söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4 üncü maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir. İlgililere duyurulur” denildi.

TİMAŞ
TİMAŞ

Aile Bakanlığı’nın getirdiği yasak kararı, 1117 sayılı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu’nun 4. maddesine dayandırıldı. Yasağın dayandırıldığı madde şöyle:

”Heyetçe tetkik edilerek küçüklerin maneviyatı için muzır olduğuna karar verilen kitap, mecmua ve mevkut risaleleri açık sergilerde sabit ve seyyar müvezziler tarafından satılamaz, dükkânlarda, camekanlarda teşhir edilemez, bir yerden diğer bir yere teşhir maksadıyla açık bir surette nakledilemez ve müvezziler tarafından bunlar için sipariş kabul olunamaz; gazeteler ve mecmualarla, duvar ve el ilanlarıyla veya diğer suretlerle ilan edilemez; kitapçılar tarafından küçüklere gösterilemez, para mukabilinde ve parasız onlara verilemez ve hiçbir suretle mekteplere ithal olunamaz.”

 

Kaynak: T24

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sait Faik Hikaye Armağanı’na Başvurular Başladı

Read Next

Şükrü Erbaş’tan Yeni Kitap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram