Akademisyenlerden KHK Öyküleri

KHK mağduru akademisyenler tarafından yazılan öykülerden oluşan “Akademisyenlerden KHK ÖyküleriNotaBene Yayınları etiketiyle yayımlandı.

KHK ile görevlendirilmiş olan akademisyenler hayatın her alanında üretmeye devam ediyor. Sadece işleri değil hemen hemen tüm sosyal hakları ellerinden alındı. KHK nedeniyle işsiz kaldıkları için başka yerlerde iş bulmaları da neredeyse imkansız. Bir grup akademisyen kaleme aldıkları öykülerle NotaBene Yayınları etiketiyle yayımlanan “Akademisyenlerden KHK Öyküleri” kitabında buluştu. Sema Kaygusuz, Ercan Kesal ve Burhan Sönmez kitapla ilgili görüşlerini kitapseverlerle paylaştı.

Sema Kaygusuz

Fikirlerinden ve ruhsal donanımlarından başka hiçbir şeyleri olmayan Barış Akademisyenleri’nden, özel tarihlerini kaleme alan on beş yazarın anlatısını okurken barış fikrinin nelere mal olduğuna, hayatların nasıl başa yıkıldığına içeriden tanıklık edeceksiniz. Ama payınıza düşen sadece tanıklık değil. Mağdurun saf haysiyetinden doğan bu kitapta asıl işiteceğiniz şey, hepimizin hakkı olan uygarlığın dili olacak.

Ercan Kesal

Bu kitabın içindeki öykülerin sahipleri, isimleri ve imzalarıyla sundukları cesareti şimdi yazdıklarıyla da sürdürmüşler. Homeros’tan bu yana bitmeyen bir dileğin ve umudun temsilcisi olarak şunları söylüyorlar: Başımıza gelenler, bizden sonra da bu dünyayı yaşamaya devam edecek çocuklarımızın dilinde şiir ya da şarkı olacaktır. Öykülerimiz çocuklarımızın söyleyeceği şarkıların kelimelerini taşıyorlar. Öyle okuyun!

Burhan Sönmez

Sokrates’ten Bruno’ya, Behice Boran’dan Server Tanilli’ye, düşün dünyası onurlu adlarla doludur. Şu günlerde biz de tarihi anlama sahip süreçlerden geçiyoruz. Aynı iktidar hırsı hüküm sürüyor ve aynı onurlu sesler buna itiraz ediyor. Bu kitapta, itiraz edenlerin sesi yer alıyor. Günlük hayatların sıradan ayrıntıları, küçük beklentileri anlatılıyor. Her bir hikâye ve her bir kelime, büyük bedellerin tasviridir. Açlıklar, ağlayışlar, üzüntü ve öfkeler, daha iyi bir geleceğe olan umuda bağlanıyor. Kim yok edebilir o umudu?

  • Akademisyenlerden KHK Öyküleri
  • Yazar: Kolektif
  • Türü: Öykü
  • Baskı Yılı: Nisan 2018
  • Sayfa Sayısı: 256 Sayfa
  • Yayınevi: NotaBene Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Felsefe Tarihi; Thales’ten Platon’a Grek Felsefesi

Read Next

Okuyanı derinden sarsan bir hikâye; Eşiktekiler

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *