TUDEM
 
DESTEK

Akrostiş, Ziverbey Köşkü ve İlhan Selçuk

Yordam Kitap

İlhan Selçuk 1972 muhtırasında gözaltına alınıp, Ziverbey Köşkü’nde işkenceli sorgulamalarla ifade vermeye zorlanmış kişilerden birisidir. İlhan Selçuk bu ifadelerinde akrostişe başvurur.

İlhan Selçuk’un, Gülbin’e imzaladığı kitaptaki ithaf neden böyledir? “Gülbin’e esrarlı bir köşk öyküsü… Akrostiş aşk içindi, bizim kısmetimize böylesi düştü…”

 
KitapEki
Say Yayıncılık

İlhan Selçuk 1972 muhtırasında gözaltına alınıp, Ziverbey Köşkü’nde işkenceli sorgulamalarla ifade vermeye zorlanmış kişilerden birisidir. İlhan Selçuk bu ifadelerinde akrostişe başvurur.

İfadelerindeki cümlelerin sondan ikinci kelimesinin ilk harfleri sırayla okunduğunda şunlar çıkar ortaya: “Bu yazı zorla yazdırıldı”; “İşkence altındayım”; “Zincire vuruluyum”; “Ölüm tehtiti var”; “İşkence var”; “Ölüm var”; “İşkence zulüm var”; “Baskı altındayım”; “Sağ çıkmak için bu kadar uydurma gerek”.

  • Not 1: Bu ifadeler Nazlı Ilıcak tarafından Tercüman gazetesinde yayımlanmıştır..
  • Not 2: Akrostiş, şiirde dizelerin ilk harflerinin yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında anlamlı bir sözcük meydana getirmesidir.

 

Okuma önerisi!

M. Şeref Özsoy hazırladı; “Duyguları Konuşturan Şair; Ülkü Tamer
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Ali Dayı, Temsil adlı bir meslek dergisinin sahibi olan arkadaşı Sabri Koçak ile karşılaşır. Yavru Türk adlı çocuk gazetesini gösteren Sabri Koçak, “bu senin yeğenin değil mi?” diye sorar. Ülkü Tamer’in İstanbul’dayken yazdığı ve kendisinin çok beğendiği Duygular Konuşuyor piyesidir arkadaşının gösterdiği.

Ayrinti Yayinlari
M. Şeref Özsoy

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

M. Şeref Özsoy

Marmara Üniversitesi mezunu. KANIK’sadığım biri ORHAN VELİ, Kılavuzu Şair Olanın ve (Haluk Oral ile beraber) Erol Güney'in Ke(n)dsi adlı kitapları var. düzenSİZ YAPRAK, Milliyet Sanat, Adam Sanat, Varlık, Yasakmeyve, Aksak Kurbağa, Öküz ve daha pek çok dergide Türk edebiyatçılarının hayatları üzerine denemeler yazdı. Bir Orhan Veli bilir kişisidir.

Read Previous

Teoman’la Fasa Fiso muhabbetleri

Read Next

2018 Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl verilmeyecek!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *