TUDEM
 
DESTEK

Alman Kitap Ödülü, Anne Weber’e

Faba Kahve

Alman Kitap Ödülü bu yıl “Annette, ein Heldinnenepos/Annette, Bir Kadın Kahramanın Destanı” romanının yazarı Anne Weber’e verildi.

Frankfurt Kitap Fuarı çerçevesinde verilen Alman Kitap Ödülü, bu yıl “Annette, ein Heldinnenepos/Annette, Bir Kadın Kahramanın Destanı” romanı için Anne Weber’e verildi.

Weber’in romanı, Fransız direnişçi Anne Beaumanoir’in hayat hikâyesini dörtlüklerle anlatıyor.

 
KitapEki
KitapEki

Evrensel’de yer alan habere göre, Jüri, ödül kararına ilişkin “Anne Weber’in hikayesinin gücü, kahramanının gücüyle ölçülebilir. Destanın eski formu kulağa nefes kesercesine yeni bir şekilde yansıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Anne Weber (55), Frankfurt yakınlarındaki Offenbach’ta doğdu. Liseden mezun olduktan sonra bugün yaşamakta olduğu Fransa’ya taşındı.

Başlangıçta çevirmenlik yapan Weber, ’90’ların sonlarından beri kendi metinlerini yayımlıyor. Kitaplarını bazen Almanca bazen Fransızca yazıyor ve sonra da diğer dile çeviriyor.

Annette kitabının kahramanı olan Anne Beaumanoir 1923’te doğdu. Anne Weber onunla kişisel olarak tanıştı ve çok etkilendiği için hakkında yazmaya karar verdi.

Beaumanoir, komünist partinin üyesi olarak Fransız direnişinde aktifti. Yahudi ailelerin kurtarılmasını sağladı. Savaş sonrası da Cezayir’deki Fransız sömürgeciliğinin sona ermesi için mücadele etti. Cezayir bağımsızlık hareketi FLN için gizlice para taşıdı ve aktivistlerine Fransa’da şoförlük yaptı. İhbar edildi ve “terörist” olarak on yıl hapse mahkûm edildi. Kılık değiştirerek Tunus’a kaçtı, orada uzun yıllar sürgünde yaşadı. Daha sonra Cezayir’de sağlık sisteminin kurulmasına yardım etti.

Kitap Eki Dergisi

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

5. İstanbul Tasarım Bienali’ne Geri Sayım Başladı

Read Next

Uluç Bayraktar’ın İlk Uzun Metrajlı Filmi ‘9,75’, Amerika’da Üç Festivalde Yarışacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *