Almanya’da en çok okunanlar

Almanya’da 2016’nın ilk ayında Edebiyat-Dışı Kitap kategorisinde en çok satan ilk beş kitap içinde çok farklı türler var

 1. Ne hissediyorlar, nasıl anlaşıyorlar – gizemli bir dünyanın deşifresi:

Evet, yanlış okumuyorsunuz; ağaçların gizemli yaşamından söz ediyoruz!

Bonn ve Sinzig’te yetişen orman mühendisimiz Peter Wohlleben, Rottenburg Orman Ekonomisi Yüksekokulu’nu bitirdikten sonra çalıştığı memuriyetteki görevinden 2005’te ayrılıp yaşamını tamamen ağaçların dünyasına adayarak çevreci bir yazar kimliğiyle kitap yazmaya başladı. Ormancımız Peter Wohlleben, ağaçların hiç bilmediğimiz yeteneklerini büyüleyici bir biçimde öykülüyor bizlere; üstelik bilimdeki son gelişmeleri de izliyor olmanın bilinciyle.

Ne dersiniz, bir yandan “vatan yeşildir” öykünmesiyle yetiş(tiril)irken öte yandan da “bir Türk dünyaya bedeldir”le ormanlarını ve bakir topraklarını avm ve köprüye dönüştüren biz değerbilmezler dinler miyiz kadim dostlarımız ağaçların bizlere anlatmak istediklerini?

Bakalım, kim ve ne zaman çevirecek bu best seller sıralamasının en üstünde yer alan orman ve doğa kokulu kitabı!

 • Doğa – Çevre : Das geheime Leben der Bäume
 • Yazar: Peter Wohlleben
 • Yayınevi: Ludwig

 

 1. “Kendimi ararken bambaşka birini buldum” diyor İldiko von Kürthy ve arayış yolculuğunda eline geçenlerin tümünü okuruyla paylaşmayı sürdürüyor

Ömrümün yarısı geride kaldı. Peki ya şimdi sırada ne var? Kendini gerçekleştirme, huzur, ideal kilo? Yepyeni bir başlangıç mı yoksa yeni bir son mu? Pilates denemesi mi ya da yeni bir saç modeli mi? Neuland, yeni yılın yeni kitaplarından. Yeni başlayanlar ve yeni bırakanlar için. “Bir yıl boyunca daha iyi yaşamanın yollarını aradım; şafak vakti yoga, oruç, manastırda tefekkür, yöneticiler için konuşma dersleri ve dijital detoks. Kendini deneyimleyerek kendini bulma. Kendi geçmişimdeki kendimi ararken bir bakımevindeki ölümcüllere yardım ettim, çok eski kabuslarımdaki unutulmuş arzulara rastladım. Bir yıl boyunca alkol almadım, her sabah meditasyon yapıp gitar çalmayı öğrendim. Bana zevk veren herşeyden vazgeçtim. Yaşamımda ilk ve son kez sarı saçlarım ve ideal kilom oldu, aylarca tek bir çikolata yemedim. Mutlu olabilmek için odamı ve yaşamımı yeniden düzenlemeyi öğrendim”.

Başka sorusu olan var mı?

Neuland, içtenlikli bir arkadaşın yüreğini açarak verdiği yanıtlar sunuyor.

Türk okurunun Mavi Mucize, Kalp Ağrısı, Ayışığı Tarifesi, Aşk Acısı Kilo Verdirir, Aşk Çiş Gibidir Gelince Tutamazsın Türkçedeki bazı kitapları İldiko’nun. Neuland ise eminim yoldadır.

 • Anı – Yaşam: Neuland
 • Yazar: Ildiko von Kürthy
 • Yayınevi: Wunderlich

 

 1. “Tanrısız” ve “kitapsız” dinin ruhani lideri Dalai Lama tüm dünyaya sesleniyor yine: Hey siz Batıdakiler, beni duyuyor musunuz! 

Barışçı bir yeni yüzyıl için yeni bir laik etik temel tasarımı sunuyor Dalai Lama tüm dünyaya. Yanıtı verecek olan dinler olmayacaktır ona göre; farklılıkları yenebilmiş, insan köklü bir anlayış olacaktır bu.

Budizmin sürgündeki son Budasının en son manifestosunu pek yakında Türkçede de okumanın günümüzdeki din ve etik diyalektiği sorunsalına katkı yapacağına inanıyorum.

 • Din – İnanç: Der Appel des Dalai Lama an die Welt | Ethik ist wichtiger als Religion
 • Yazar: Dalai Lama; Franz Alt
 • Yayınevi: Benevento

 

 1. Nam-ı diğer IŞİD’in içerisinde 10 günü yazmış yazarımız ama biz içimizdeki IŞİD’i ne zaman yazacağız

Jürgen Todenhöfer, 2014 Yazı’nda, Skype üzerinden bir kaç ay boyunca IŞİD’e katılmış Alman vatandaşları ile görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerden elde ettiği sonuç ise korkutucu olmaktan da öte, dünya çapında bir “Allah Devleti” kurma amacındaki sözde halifenin bizzat müslümanlar arasındaki kitlesel katliam niyetlerini de ortaya koymaktaydı. Orta Doğu’daki komşu ülkeleri de yenilgiye uğrattıktan sonra bu kez de gözlerini Avrupa ve Batı’ya dikmişlerdi. Kasım 2014’te o zamana dek dünya ölçeğinde tek Batılı gazeteci olarak İslam Devleti’nin merkezi Musul’a giden Todenhöfer, orada 10 gün kalarak röportajlarını sürdürür. Kitabında, yaşayıp gördüklerini anlatıyor.

Küresel Frankenştayn’ın “Okzident”li bir gazetecinin paradigması ve kaleminden okunmasının “Orient”liye büyük katkı sağlayacağı ise kesin.

 • Araştırma: Inside IS – 10 Tage im >Islamischen Staat<
 • Yazar: Jürgen Todenhöfer
 • Yayınevi: C. Bertelsmann

 

 1. Ekim 2007’den bu yana Almanya Dil ve Edebiyat Enstitüsü üyesi ve 2015 Alman Yayıncılar ve Kitapçılar Birliği Barış Ödülü sahibi İran asıllı Alman yazar, Şii barış elçisi Navid Kermani, Doğu-Batı ikileminin ıskalanmaması gereken genç bir sentezi

Kendisi de bir müslüman olan ve Almanya’nın en önemli yazarlarından kabul edilen bir yazar hıristiyan aleminin derinliklerine inerse ne olur? Navid Kermani, sayısız kurban ve yakınma, sevgi ve acı, akıl dışılık ve derinlik, olasıya insancı ve tanrısal bir din görür şaşkınlık içerisinde: Hıristiyanlık. Ve ilginçtir ki, pek az hıristiyan böylesine ciddi, yürekli ve coşkulu anlatır hıristiyanlığı.

Batı’nın diliyle yazan bir Doğu’lu aydın, bir entellektüel. Ve bir Doğu dili olan dilimize ne yazıkki henüz çevrilmemiş.

 • Araştırma: Unglubiges Staunen | Über das Christentum
 • Yazar : Navid Kermani
 • Yayınevi: C.H. Beck
Fikret Yıldırım
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Toprak Ana Bağdan Baba ile şarap ve yemek hakkında çok şey!

Read Next

Karikatür ve Şiirden Portakal Mavisi Bir Dünya

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *