Altın Man Booker ödülü Michael Ondaatje’nin “İngiliz Hasta” adlı romanına verildi

Man Booker ödülünü kazanan eserler arasından en iyisine değer görülen “Altın Man Booker” ödülü Michael Ondaatje’nin İngiliz Hasta (The English Patient) adlı romanına verildi.

Man Booker’ın 50. yılında verilen Altın Man Booker’ın sahibi halk tarafından seçildi. 51 kazanan arasından seçilen kitap Man Booker’ın internet sitesinden oylandı. Ödül için öncelikle beş jüri üyesi seçildi ve her birine arasından en iyi kitabı seçmesi için on yılın kitapları bölüştürüldü. Her jüri üyesi sorumluluğu olan 10 yıldan bir kitabı seçti ve sonuçta seçilen 5 altın kitap kamuoyuna sunuldu.

TİMAŞ
TİMAŞ

Jüri üyelerinin seçtiği beş kitap 26 Mayıs’ta Hay Edebiyat Festivali’nde açıklandı. İlk aşamadaki beş kitabı seçen jüri üyeleri Robert McCrum, Lemn Sissay, Kamilia Shamsie, Simon Mayo ve Hollie McNish’ti. Ondatjee’nin kitabı Türkçeye “İngiliz Casus” adıyla Ahu Antmen tarafından çevrilmişti.

26 yıl önce, 1992’de İngiliz Hasta Man Booker’ı aldığında jüri üyeleri Ondaatje ile Barry Unsworth arasında karar vermekte zorlanmıştı. Ondatjee törende yaptığı konuşmada 1992’den bu yana İngiliz Hasta’yı okumadığını söyledi.

Ondatjee, “Bir an bile İngiliz Hasta’nın listedeki en iyi kitap olduğunu düşünmedim, özellikle de V.S. Naipaul’un bir eserinin yanında ya da Wolf Hall gibi büyük bir eser yanında” ifadelerini kullandı. Man Booker’ı bugüne kadar kazanamayan yazarları da anan Ondaatje, özellikle William Trevor, Barbara Pym ve Alice Munro’ya değindi.

İngiliz Hasta romanı beyazperdeye de uyarlanmış, Ralph Fiennes ve Juliette Binoche’un rol aldığı film birçok ödül kazanmıştı.

Kaynak: Kronos

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Acıma”dan “Zevklenme”ye: Duygular Sözlüğü

Read Next

Doğuş Sarpkaya’nın roman incelemelerinden 15 kitaplık seçki

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram